A németeknek láthatóan fontos, hogy legyen valaki a hegyen, akiben bízhatnak

A Hegyi doktor című klasszikus mintájára hozhatták létre a Lena Lorenz – Szülésznő az Alpokban címmel futó német-osztrák sorozatot. Lorenz nem doktor, ezt az is mutatja, hogy nincs a neve előtt a dr. előtag. Lorenz asszony, akit egy ideig Patricia Aulitzky majd Judith Hoersch német színésznő alakít, ugyanis szülésznő, aki történetesen a német Alpokban, Bechtersgarden táján dolgozik.

(Bechtersgarden nevét azok is ismerhetik, akik nem járatosak a német földrajzban. Az osztrák határtól nem messze elterülő kisvárosnál található a magyarul Sasfészek néven ismert épület. Az 1834 méter magasan található helyet Adolf Hitler kapta ajándékba az 50. születésnapjára Martin Bormanntól. A hatalmas és robosztus kőépület körülbelül 1 év leforgása alatt épült meg, ezalatt az idő alatt készült el az ide felvezető út is, amely Németország egyik legmagasabban fekvő útja. Azt mondjuk meg kell hagyni, hogy nagyon szép a táj arrafelé.)

Szóval van egy Lena Lorenzünk, aki szülésznő. Egyszercsak összecsomagolt és maga mögött hagyta Berlint – hogy új életet kezdjen az állítólag nyugodt Himmelsruhban. Himmelsruh-t nem fogja a térképen megtalálni, ugyanis nem létezik. Ha ilyen tájat szeretne látni, akkor Délkelet-Bajorországba kell utaznia, vagy kicsit lejjebb Salzburg tartományba.

Szóval van egy szülésznőnk, aki elhagyta a német fővárost, hogy édesanyja farmján nyisson praxist. Anyja férje hirtelen halálával néz szembe, a nagypapa pedig folyamatosan problémázik valamin. A másfél órás részek mindegyike önálló történet, amelyet átsző a főszereplők magánéletének alakulása.

Judit Hoersch színésznő nemrégiben a Care Germany nagyköveteként Ugandában járt egy szülésznői program keretében. „A mi modern egészségügyi rendszerünk fényében ráébredtem, milyen kihívásokkal szembesülnek Ugandában. Ott az emberek, különösen a nők, hihetetlenül nehéz körülmények között élnek. A szülések gyakran egyszerű kunyhókban történnek, áram sehol, így néha csak mobiltelefonok fényénél. A nők mégis összefognak, támogatják egymást, és a Care szervezetnek köszönhetően a bábák képzése révén egyre jobb ellátáshoz jutnak vidéken. Ez a tapasztalat igazán szembesített azzal, milyen szerencsések vagyunk” – nyilatkozta a Berliner Morgenzeitnak.

De a színésznő szerint mi, nyugatiak is tanulhatunk az ugandaiaktól. „Először is, a táncot. Az emberek ott állandóan táncolnak. Újra és újra elhangzott a mindannyian együtt megyünk keresztül ezen mondat. A szülés után minden nő egy szobában van. [Ez, a németektől eltérően, Magyarországra is jellemző.] Ez megnyugtató az anyák és a gyermekek számára egyaránt. Amire a nőknek a szülés után szükségük van, az a többi anyával való eszmecsere, mert egy férfi fizikailag nem tudja átérezni a dolgot.” – mesélte, majd hozzátette, hogy a gyerekek mindig az anyjukkal vannak, de be kell segíteniük a mindennapi tevékenységekbe és mivel nagyon szociálisak, ezért nem jellemző rájuk, hogy bántalmazzák a másik gyereket, akár fizikailag, akár érzelmileg.

Lorenznek ugyan nem kell szülésznőként megtapasztalnia hasonlót az ugandai szülésekhez, egészen más kihívások elé állítja őt az élet. Munkája során szembesül ikerterhességgel, beteg babával, és krónikus fájdalmakkal küzdő kismamával is. Szerencsére Lorenz jól végzi a munkáját, így segíteni tud a pácienseknek. Ha megnézne egy, vagy akár több epizódot a Lena Lorenz – Szülésznő az Alpokban sorozatot, kelljen korán, mert reggel 05:50-kor kezdődik a STORY4-en, minden hétköznap.