A nyomorultak: egy film, aminek a saját stúdiója tett keresztbe

Nincs dolga szombat délelőtt? Ne is legyen persze, hiszen szombat délelőtt nem szabad semmit csinálni, olvasgasson vagy tévézzen, esetleg kiránduljon! Ha a tévézés mellett dönt, akkor kicsit tovább vezetnénk: 11:30-tól a TV4 adja A nyomorultakat, Victor Hugo klasszikusának 1998-as mozis feldolgozását Billie August rendezésében. A feldolgozás egyik különlegessége, hogy nem musicalként, hanem drámai játékfilmként meséli újra Jean Valjean történetét.

A film középpontjában tehát Valjean áll, aki tizenkilenc év börtön után szabadul, és új életet próbál kezdeni, miközben állandóan a nyomában jár a törvényt kérlelhetetlenül képviselő Javert felügyelő. A történet során Valjean megment egy fiatal nőt, Fantine-t, majd örökbe fogadja annak kislányát, Cosette-et, miközben a francia történelem viharaiban próbál jó ember maradni.

A főszerepben Liam Neeson alakítja Jean Valjeant, mély érzékenységgel és erkölcsi súllyal, míg Javert-t Geoffrey Rush kelti életre hideg elszántsággal. Uma Thurman játssza a megkínzott Fantine-t, míg a felnőtt Cosette szerepében Claire Danes tűnik fel. A szereposztás jól tükrözi a film szándékát: nem pusztán történelmi tablót nyújtani, hanem az emberi lélek küzdelmeit bemutatni. A látványos díszletek és kosztümök révén a film hűen adja vissza a XIX. századi Franciaország hangulatát.

Liam Neeson a kilencvenes évek végén már ismert és elismert színész volt, főként a Schindler listája (1993) után, amely Oscar-jelölést hozott számára. A nyomorultak idején karrierje egyensúlyban volt a nagyívű drámák és a popcorn-filmek között, és ez a szerep is megerősítette, hogy mély karakterdrámákban is hiteles. A film után Neeson olyan különböző műfajú produkciókban folytatta, mint a Csillagok háborúja I: Baljós árnyak (1999), majd a 2000-es évektől egyre inkább az akciófilmek hőse lett, például a Taken (Elrabolva) filmekkel.

A nyomorultak 1998-as feldolgozása vegyes kritikai fogadtatásban részesült: a színészi játékot dicsérték, különösen Neeson és Rush teljesítményét, viszont annak idején annyira elrontották a forgalmazást és a marketinget, hogy pénzügyileg finoman szólva sem váltotta meg a világot, mindössze 14 millió dollárt hozott világszinten. Ez azonban nem annyira a film hibája, mint a produkcióban nem bízó promótereké, úgyhogy itt az ideje igazságot tenni a film körül azzal, hogy megnézzük szombat délelőtt és rajongunk érte kicsit.