Az elmúlt hónapokban az egyik legdöbbenetesebb sporttal kapcsolatos alkotás volt a Netflixen a doppingprofesszor, Victor Conte és a hírhedt BALCO történetét bemutató dokumentumfilm Első kézből – A szégyenfal címmel. Az igazi döbbenet az, hogy ez az ember néhány hónap börtön-wellnessezés után vígan folytathatta az életét, és még a megtért jófiú szerepét is magáénak követeli.
Izgalmas téma – alacsony színvonalú feldolgozással és jó adag hányingerrel; valahogy így álltam fel a laptop elől, miután megnéztem ezt az egyébként nagyon fontos ügyet feldolgozó dokumentumfilmet. Kicsit az egyes tévészolgáltatóknál megtalálható, nagyon gagyi dokucsatornák, például a néhai CBS Reality hatásvadász, extra módon amerikai alkotásaira hajaz, amikor ellenszenves figurák magyarázzák a bizonyítványukat, miután ilyen-olyan rossz fát tettek a tűzre.
Ebben a filmben a magyarázkodó figura nem más, mint Victor Conte, a doppingbáró, akinek az élete három részre osztható: elmondása szerint először ő volt a jófiú, aztán rossz útra tért, mert hát „mindenki ezt csinálta”, majd újra szentté avatta saját magát.
A történet így fest: Conte volt az alapítója és vezetője a BALCO nevű cégnek, amely a 80-as évek közepétől egészen az ezredfordulóig papíron teljesen legális tevékenységet folytatott. Különböző vitaminkészítményeket és táplálékkiegészítőket fejlesztettek, ezekkel igyekeztek növelni az élsportolók – elsősorban persze az amerikaiak teljesítményét.
„1984-től egészen 2000-ig minden, amit a BALCO csinált, törvényes és tiszta volt. Hogy egyes sportolók ettől függetlenül doppingoltak-e? Természetesen igen, de én abban nem voltam benne” – jelenti ki Conte a film egy érdekfeszítő pontján, de aztán – hogy, hogy nem – emberünket is csak beszippantotta a sport tiltott gyümölcse, no és persze a sokkal több pénz lehetősége. A sydney-i olimpia évétől kezdve így hát alaposan megváltozott a cég tevékenysége, átállva a tiltott teljesítményfokozó szerek kifejlesztésére. Vagyis Conte tovább „segítette” az élsportolókat, csak már a pirosban járva. Hála neki, röpködtek a világcsúcsok, a világ- és olimpiai bajnoki címek.
Csakhogy pár év után fény derült a turpisságra, Conte ugyanis egy vegyész-specialista, Patrick Arnold bábáskodásával megalkotta a tetrahidrogesztrinon (THG) nevű doppingszert, amit a vizsgálatok egy darabig nem tudtak kimutatni az érintettek szervezetében. A technológia fejlődésével azonban ez megváltozott, sorra jöttek a lebukások, Contét pedig 2005-ben 42 pontban találta bűnösnek a kaliforniai bíróság. A „szakember” addigra már fantasztikus sportolói karriereket, életeket tört darabokra. 2004-ben az ABC-n adott exkluzív interjúja megdöbbentette a világot, többek között ezt mondta:
„Az olimpiák egész története tele van korrupcióval, csalással, teljesítményfokozó szerek használatával.”
Conte konkrét neveket is bedobott, akik hatalmas sikereket értek el a doppingszerek segítségével. Köztük volt több olimpiai bajnok, így Marion Jones, Tim Montgomery, Dwain Chambers és Kelli White, valamint számos NFL-játékos, például Bill Romanowski is. Valamennyien belebuktak a sztoriba, érmeiket elvették, csúcsaikat törölték.
Hihetetlen, de miközben Marion Jonest hat hónapra küldték rács mögé, Conte, mint a BALCO agytrösztje és minden józan gondolkodású ember szerint az ügy főkolomposa, mindössze négy hónap börtönbüntetéssel megúszta, kiegészítve utána további négy hónap házi őrizettel. Pedig az üzemszerű doppinggyártás mellett pénzmosás is volt a vád vele szemben.
A fickó úgy beszél ezekről az eseményekről a filmben, mintha egy jóságos, mosolygós nagypapa mesélne a nyugdíjba vonulása után arról, milyen lelkiismeretesen végezte munkáját, és milyen jó keddenként a játszótérre vinni az unokákat.
Pedig ne higgye senki, hogy elvonultan, nyugdíjas módjára él, és bujkál a világ elől. 2011-ben megalapította új cégét, az SNAC-t, amely visszatért a gyökerekhez, vagyis táplálék-kiegészítőket állít elő sportolók számára – természetesen teljesen tisztán. Emellett bokszedzéseket lehet itt igénybe venni, olyannyira, hogy Conte olyan ügyfeleket tudhat vagy tudhatott már a magáénak, mint Zab Judah, Andre Ward, Andre Bert vagy éppen Nonito Donaire.
Összefoglalva: Victor Conte él, mint hal a vízben, miközben néhány kilométerre tőle a szintén kaliforniai Marion Jones és Tim Montgomery megszégyenülve, visszavonultan töltik mindennapjaikat. Az embernek ilyenkor nyílik a bicska a zsebében, a filmnek, amelyben sok más ismerős arc mellett maga az amerikai elnök, Joe Biden is feltűnik, ez a legbravúrosabb hatása.
HALL OF SHAME – A SZÉGYENFAL
Bemutatás éve: 2023 (Netflix, Untold (Első kézből) – dokumentumfilm-sorozat)
A film hossza: 118 perc
Rendezte: Bryan Storkel
A főbb szerepekben: Victor Conte, John Ashcroft, Joe Biden, Matt Biondi, Ben Johnson és még sokan mások.