A szépség és a halál közelebb állnak egymáshoz, mint gondolná

A Szépséges gyilkosság a cozy mystery-k műfajának ékköve, a Hallmark műhelyéből: főszereplőnk, Ali Reed egy kisvárosi nő, aki a családjával szépségszalont üzemeltet, mióta szögre akasztotta szépségkirálynői karrierjét. De mindez túl szép, hogy igaz legyen, így a képhez még vegyük hozzá azt is, hogy Ali úgy egyébként özvegy is; a férje, Dan a helyi rendőrség kötelékében szolgált, majd foglalkozása gyakorlása közben gyilkosság áldozata lett.

Alit viszont mindenki kedveli a környéken, és különösen a rendőrség kéri ki szívesen a véleményét egyes ügyekben, hiszen egyrészt nála, a szépségszalonban előbb-utóbb mindenki megfordul, másrészt Ali elég jó emberismerő, amúgy meg rendőrfeleség (pontosabban rendőr-özvegy), lételeme a nyomozás, az igazság keresése.

Sajnos a legújabb ügy igazán közelről érinti, hiszen az éves Miss Golden Peak versenyen veszti életét valaki, egyértelműen gyilkosság folyományaként. Ha magát tisztázni is tudja, a szépségszalon dolgozói – mivel a szépségversenyen dolgoztak – még gyanúsítottak. Ali ezt is nehezen viseli, de amikor a rendőrfőnök, Fred Wright arra kéri, járjon nyitott szemmel, végképp felülkerekednek jó kedélyén a két évvel ezelőttről származó emlékei, vagyis az az időszak, amikor a férjét megölték. Meggyőződése, hogy egy ártatlan embert küldtek rács mögé az ügyben, és a valódi gyilkos még szabadlábon van. Szóval a szálak szövevényesek, mindenki mindenkinek gyanús, és Ali megpróbálja megvédeni mindazokat, akiket szeret. Ezt a filmet egyébként február 21-én, 21:00-tól és február 24-én, 18:05-től láthatja a MAX4-en!

A szépségipar és a gyilkosságok témája csak látszólag áll távol egymástól, több sikerfilm is épített e kettősre. Így hirtelen gondoljanak csak a Beépített szépség című, ma már klasszikusnak számító Sandra Bullock-vígjátékra, amelyben a színésznő Gracie Hartot játssza, akit röfögve röhögős rendőrből gyorsan át kell képezni kecses virágszállá, hogy beépített szépségversenyzőként leplezhessen le egy ördögi tervet, ami sokak életét sodorja veszélybe. Az ügyben főleg Michael Caine karaktere van segítségére, akinek szerintem a génjeibe kódolták, hogyan gondoskodjon másokról kedves, szakértő és ellentmondást nem tűrő módon a filmvásznon.

A másik példa, amit így hirtelen említhetünk, a Dr. Szöszi című vígjáték, illetve mineknevezzem, Reese Witherspoonnal. Ebben pont az ellenkező előjellel történnek az események, hiszen egy szépségápolásban jártas nő dönt úgy, hogy komolyabb ügyekre koncentrálja erőforrásait, és meglévő naiva-személyiségét fenntartva jogi diplomát szerez.

Az események felgyorsultával egy gyilkossági ügy tárgyalásain találja magát, ahol személyes példaképét, egy Brooke nevű fitneszoktatót kell tisztáznia férje megölésének vádja alól, ő maga ugyanis nem kívánja nyilvánosságra hozni az alibijét, jelesül, hogy megözvegyülése idején zsírleszíváson járt. Witherspoon karaktere, Woods az elhunyt lányára gyanakszik, és – most lelövöm a poént, ha az elmúlt 25 évben nem sikerült megtekinteniük ezt a klasszikus filmalkotást – addig ismételteti el vele annak a végzetes napnak az eseményeit, amíg arra a felismerésre nem jut, hogy Chutney, Brooke mostohalánya biztosan hazudik. Ha ugyanis daueroltatott, akkor nem állhatott a zuhany alatt, hogy emiatt lemaradjon az apja életét kioltó lövések zajáról. Szóval az igazság felgöngyölítése során gyakran igazán jól jön, ha valaki ért a szépségipar trükkjeihez.