Egy kis sziget a Csendes-óceánon. Egy kedves szálláshely, ahova Németországból érkeznek a vendégek. Gregor Sartorius és lánya, Sandra várják őket, hogy segítsenek megoldani lelki problémáiakat. A furcsa páros beszélget a vendégekkel, aztán elvisznek mindenkit egy különleges vízeséshez, ahol a vendég egy álmot lát az életéből, és így, kívülről nézve a problémát, már meg is tudja oldani a gondjait – erről szól Az álmok szigete.
A sorozat egy 1977-1984 között futott amerikai sorozat (Fantasy Island) adaptációja, ahol a sziget vendégei ott tartózkodásuk alatt önismereti és belső megtisztulási folyamatokat élnek át. A Fantasy Islanddel ellentétben, ahol a vendégeknek ki kellett fizetniük a sziget tulajdonosának az (akkoriban) tekintélyes 50 000 dolláros összeget, és legkésőbb három nap után újra el kellett hagyniuk a szigetet, a német adaptációban nem ilyen számítóak a házigazdák, inkább tiszta önzetlenségből és jószándékból cselekszenek.

Érdekesség, hogy a német televízióban a Klinika utódjaként prezentálták, és a stáb nagy része is megegyezett a készítőkkel. Ennél meglepőbb tény, hogy a sorozat bemutatásakor a forgatókönyvíró Anita Mally-t, aki szcientológusnak tartotta magát, azzal vádolták meg, hogy a sorozat közreműködésével állítólag szcientológiai üzeneteket közvetítettek. Mindez egy kiugrott német szektatag könyvéből derült ki, de a sorozatot eredetileg vetítő ZDF nem reagált a vádakra.

De nem csak a szcientológusok vádolták meg a sorozat alkotóit, egy nem várt helyről is erős jelzéseket kapott a német tévétársaság. A Deutsches Ärzteblatt című német orvosi folyóiratban megjelent tartalmi kritika a sorozatban szereplő orvos elnagyolt ábrázolását kritizálta. Mondjuk a kérdéses orvos egy műhiba után beleszeret a betegébe, túléli a gonosz főorvos intrikáit, és végül átveszi apja vidéki orvosi rendelőjét, a műhiba egykori áldozatával az oldalán. Szó se róla, elég vadul hangzik, de az is, ami a lapban megjelent a sorozatról: „aki egy fontos téma komoly elemzésére számít, az bizonyára csalódni fog ebben a sekélyes, triviális történetben. Aki viszont szereti a meséket, annak a sorozat pont megfelelő. A jó és a szeretet győzedelmeskedik, a gonosz megbűnhődik, és emellett rengeteg okos mondás és életbölcsesség is van benne, mint például a szeretet mindent megbocsát, vagy mindenkinek megvan a maga igaza.
Akárhogy is, a sorozat elég sikeres volt ahhoz, hogy egy könyv is megjelenjen róla azonos címmel, méghozzá 330 oldalon.
A főszereplő Rolf Hennigert 12 rész után leváltotta Walther Reyer, aki korábban a Sissiben volt Andrássy Gyula és A hegyi doktor sorozatban is szerepet kapott, állatorvosként, de legelképesztőbb szerepe a Bengáli tigris című 1959-es filmben volt, ahol sötétre mázolt arccal játszotta el Chandra maharadzsát.
A sorozatot a MAX4-en lehet megtekinteni, hétvégente.