Idén tavasszal indult el a MAX4 csatorna saját gyártású műsora, a Galileo. Ami címéből adódóan egy szórakoztató-tudományos-ismeretterjesztő műsor. Persze a Delta országában felmerül a gondolat, hogy mennyire tud szórakoztató lenni egy ilyen műsor? Megmondjuk: nagyon. A Gyenesei Leila vezette műsor német franchise alapján készül, ott 1998 óta naponta kerül a képernyőre, hogy megmutassa, milyen érdekes lehet az, ami tudomány,és lehet úgy tudást megosztani, hogy az ember ne aludjon el közben, vagy ami rosszabb, átkapcsolni egy másik adóra.

Ha még nem találkozott volna dr. Gyenesi Leila nevével, mert nem követi a sportot, akkor érdemes tudni róla, hogy nemcsak nagyon magas, hanem világ- és Európa bajnok, Junior Prima-díjas öttusázó olimpikon. Az aktív sportolói évek után televíziósként, sportriporterként dolgozik. A minden nap este nyolckor jelentkező műsorban elképesztő találmányokat, rekordokat lehet megismerni, de az is kiderül, mi kell ahhoz, hogy elkészítsük a világ legnagyobb pizzáját, vagy hogyan tud egy autista személy az állatokhoz kapcsolódni, miközben az emberekkel nehezen találja meg a közös hangot.
És, hogy mi is mondjuk egy érdekes tényt, ott van mindjárt a pisai ferde torony, ami ugyan nem ferdének épült, de az azóta eltelt évszázadok alatt erősen megdőlt, a turisták legnagyobb örömére. Az 1173-ban elkezdett harangtorony a Csodák terének részeként épült, megmutatva a város gazdagságát. Ám nem sokkal az építkezés megkezdése után kiderült, hogy a talaj nem bírja el a súlyos épületet, és már 1178-ban megdőlt. Ezért egy időre abbahagyták a munkálatokat, főleg, hogy eközben a közeli városállamokkal kitört a háború, így a népek a kardforgatással és nem a kőhordással voltak elfoglalva.
A munka jóval később folytatódott, és a három megépült szintre még hetet húztak fel. De a háború megint közbeszólt, Genova leverte Pisát, így folytatódott a megszokott rendszer, egy évszázadra megint leállt az építkezés. Az eredmény ismert, mára egy 56 méter magas torony csalogatja a többmillió turistát Pisába. Azonban a dőlés réme továbbra is fenyegette a tornyot, így 1990-ben több mint 10 évre lezárták azt, hogy stabilizálják az állapotát, és csak 2001-ben adták át újra. És, mi köze ennek Galileóhoz? Csak annyi, hogy a híres tudós, Galileo Galilei is a városban élt, és ha már ott élt, akkor gyakran fel is ment a toronyba, hogy a gravitációt vizsgálja. A fennmaradt történetek szerint különböző súlyú ágyúgolyókkal kísérletezett, azt vizsgálva, hogyan függ össze az esés sebessége a test tömegével.
Galileo, MAX4 – minden hétköznap 20:00.