A kórházas sorozatok népszerűségére még most, 2024-ben sem lehet panasz, elvégre nincs is annál megnyugtatóbb esti program, mint azt nézni, ahogy szerencsétlen sorsú emberek valamiféle rejtélyes kórsággal küzdenek (legjobb, ha haldokolnak is tőle egy kicsit), hogy aztán jöjjön a nagyon eszes orvosi team, akik az egymás között zajló konfliktusok ellenére megfejtik és megoldják a problémát, hogy végül a páciens ne fél lábbal a sírba, hanem kettővel hazamenjen. Sok ilyen sorozat készült már a világtörténelem folyamán, de általában csak azok szereztek örök hírnevet maguknak, amelyek képesek voltak valami újat mutatni a hatszáz másik, hasonló történetfolyamhoz képest.
Na, a Doktor Murphy pontosan ilyen. A dél-koreai ötleten alapuló sorozat a kórházas történetek mellett az emberek azon igényét elégíti ki, hogy jó érzés bepillantást nyerni egy okosnál is okosabb ember szokatlanul működő agyába, és megismerni, hogy egy ilyen személy miként (és miért úgy) nyilvánul meg egyéb, főként szociális élethelyzetekben. A főszereplő, Dr. Shaun Murphy (Freddie Highmore, akit gyerekként a Charlie és a csokigyár című filmben már láthattunk) orvostanhallgató, aki autizmus spektrumzavarban és egy savant-szindróma nevű rendellenességben érintett, ami azt jelenti, hogy egy vagy több részképessége kiemelkedő más emberekéhez képest, más szituációkban (mint a kommunikáció például) azonban már kevésbé tud helyt állni. Ez azt jelenti, hogy szinte másodpercek alatt képes összerakni a képet, hogy a páciens azért nem tud egy lábon ugrálni, mert a töppedt ikerszarkómája náthás lett, ami miatt elmozdult a fülkristály a belső fül vestibuláris rendszerében (ilyen jelenet persze nincs a sorozatban, nyilván hülyeségeket beszélek), azt a problémát azonban már nehezen képes kezelni, ha valaki arra kéri, hogy fogja be a száját, és hagyja magára.
A sorozat tehát az ő történetét helyezi a középpontba, ugyanakkor hiába a zsenialitása, egyedül mit sem érne, így kellettek mellé egyéb fontos szereplők is, akiken keresztül megismerhetjük az orvostanhallgató nehézségeit, hogy milyen módon próbál ezekben fejlődni, és miként viszonyulnak ehhez a kollégái (spoiler: nem túl jól). Először is ott a nagy tekintélyű agysebész, Dr. Aaron Glassman (Richard Schiff), akit baráti szálak kötnek a fiúhoz, és mivel tisztában van az értékeivel (és kezeskedik is azért, hogy a megszokottól eltérő gondolkodása ellenére képes lesz helyt állni a kórház sebészeti csapatában), meggyőzi a vezetőséget, hogy adjanak neki egy esélyt.
Itt kezdődnek persze a konfliktusok, Murphy sosem tudja, kinek mit mondhat, hogy hogyan kommunikáljon a betegekkel, sokszor indokolatlannak tűnő rohamokat él át, és mivel érzelmeket egyáltalán nem kever bele a döntéseibe (ami esetenként jól jön, máskor viszont nagyon nem), felmerül a kérdés, hogy képes lesz-e empatikusan fellépni, amikor arra van szükség (újabb spoiler: nem). Ez pedig nyilvánvalóan állandó konfliktusokat szül.
Az első évadban a néző megismerheti a kórház vezetőségét és főbb orvosait: Jessica Prestont (akit Beau Garrett játszik, ő a Szentjánosbogár lányok című sorozatból lehet ismerős, Felhőt játszotta benne), a nagyon kifinomult, de szigorú dr. Marcus Andrewst (Hill Harper), aki sokszor irritálóan nehezíti meg a főszereplő életét, vagy a szimpatikus és igazságos (és az évadok során fontos szerepet játszó) Dr. Neil Melendezt (Nicholas Gonzales), aki támogatja a fiatal orvosok fejlődését. De ott vannak a rezidensek is, akik Murphy közvetlen kollégái, köztük a Misfits című sorozatból ismert, angol nemzetiségű Antonia Thomas Claire szerepében és Chuku Modu, aki Jared Kalut játssza. Az ő viszonyuk is hozzátesz a történethez, hamar látszik, hogy kettejük között valami szövődni fog, de az alaphelyzet minden rezidens esetében főleg abban mutatkozik meg, hogy azon dolgoznak, elég jó orvos váljék belőlük. Ehhez persze sokszor egymással is versengenek, a képbe nem illő Murphy meg csak nehezíti az életüket – de ne aggódjon, lesznek itt igazi emberi történetek, sírás (minden_egyes_részen), barátságok alakulnak, szerelmek, a rezidensek is változnak az évadok során (nem kell megijedni, jó karakterekkel találkozhatunk), és Murphy is elkezd fontos érzelmeket táplálni valaki iránt.
A 2017-ben indult sorozatból (amelynek egy török verziója is született Csodadoktor címmel) már hét évad készült (nem is lesz több), úgyhogy neki lehet állni ledarálni az egészet, kezdje is nálunk, a TV4-en, ahol szeptember 9-től minden este 7 órakor láthatja (másnap délután háromnegyed 2-kor pedig az ismétlést).