Abszurd tizenegyes- és Ronaldo-dráma végén negyeddöntős Portugália az Eb-n

A hősiesen védekező, de gólra még a tizenegyespontról is képtelen Szlovénia a 16 között búcsúzott.

Hétfőn a franciák Belgium elleni, kínkeserves, 1–0-ás, öngólos továbbjutása után portugál–szlovén nyolcaddöntőre került sor, természetesen Cristiano Ronaldóékkal nagy esélyesként. A portugálok becsülettel végig is támadták a meccset, de Ronaldo 39 éve már kijött, hátul pedig a 41 éves középhátvéd, Pepe menőverei okoztak meleg pillanatokat.

A szlovéneknek két nagyon nagy helyzetük volt, előbb a második félidőben, amikor az Eb-k történetének legidősebb futballistáját könnyedén lefutotta a szlovén sztárpalánta, Benjamin Sesko, ám aztán gyatrán mellégurított. Portugália számos kisebb lehetőséget szalasztott el, C. Ronaldo négy ígéretes szabadrúgást bombázott fölé, mellé, vagy Oblak kapusba, majd a 90.-ben elrontott egy klasszikus ziccert is.

A 0–0 után jöhetett a hosszabbítás, aminek első félidejében a csereként beállt, liverpoolos Diogo Jota kiverekedett egy büntetőt. A 103. percben természetesen Ronaldo állt oda, ám Oblak eltalálta az irányt, és kivédte, kapufára ütötte a szupersztár tizenegyesét. Ronaldo összeomlott, elsírta magát, de hát a meccs még ment tovább, egy teljes félidő hátra volt a hosszabbításból.

Itt újra a Pepe–Sesko páros vált főszereplővé: a 115. percben Pepe utolsó emberként nagyon elvétett egy passzt, indította Seskót, aki egy az egyben, öt méter előnnyel vezette Diogo Costa kapusra a labdát, überelhetetlen ziccerben, majd gyatrán a bal alsó felé eresztett meg egy közepesen gyenge lövést, amit a kapus lábbal védett.

0–0 lett a 120 perc is, következett az Eb első szétlövése, aminek kérdése az volt, hogy a futballozni – mármint passzolni, indítani, lőni – abszolút képtelen, ám labdát elrugdosni, elfejelgetni kiválóan tudó Szlovénia kiveri-e tizenegyesekkel a 2016-os Európa-bajnok, európai futballnagyhatalom Portugáliát?

Diogo Costa gyorsan elkezdte megadni a választ, kifogta az első szlovén büntetőt, majd Ronaldo, az első portugál rúgó most már belőtte a magáét, és látványosan bocsánatot kért a portugál drukkerektől. Nem volt rá szükség, már csak azért sem, mert Costa a következő két szlovén rúgást is simán védte, miközben nem hibázott Bruno Fernandes és Bernardo Silva, így a tizenegyeseket 3–0-ra nyerve, Portugália továbbjutott.

Szlovénia úgy esett ki, hogy nem veszített meccset ezen az Eb-n, de nem is nyert, az összeset leikszelte, maximum egy gólt szerezve, ez pedig nem bizonyult elégnek egy negyeddöntős szerepléshez.

Portugália pénteken Franciaországgal játszik az elődöntőért.