Agatha Christie nemhogy nem akar kimenni a divatból, de határozottan úgy tűnik, hogy éppen egyre divatosabb. Az író legendás krimijei sokféle feldolgozásban ütnek, a klasszikus Poirot-k épp úgy, mint a modernizált kései művei, a neve pedig annyira erős brand lett, hogy manapság már mások által írt krimikre is rányomják. Mondhatjuk, hogy Agatha Christie túlnőtt Agatha Christie-n. Mi azért mégis fontosnak tartjuk, hogy foglalkozzunk magával az íróval is, úgyhogy most leírunk pár kevésbé ismert, de mégis nagyon izgalmas tényt az életéből!
Eltűnt 11 napra
1926 decemberében már ezer rendőr kereste, miután 11 napra egyszerűen köddé vált. Maga Arthur Conan Doyle is csatlakozott a kereséséhez. Megkerülésekor egy harrotage-i szállodában találtak rá, de nem adott magyarázatot az egészre, és azt állította, nem emlékszik semmire. Egy rajongói elmélet szerint könyve egyik cselekményét akarta ellenőrizni az eltűnéssel, és tudatosan rendezte meg az egészet.
Maga is szerepelt a könyveiben
Ariadne Oliver krimiíró karakterének köszönhetően az ő nézőpontja is feltűnik (több Poirot-történetben), és kifejezetten becsmérlő képet ad saját magáról. Ami izgalmasabb, hogy az 1942-es Holttest a könyvtárszobában magát is megemlíti név szerint, amikor egy karaktere a kedvenc krimiíróiról beszélget.
Világháborús tapasztalatok
Az első világháború alatt önkéntes ápolónőként dolgozott, gyógyszerészeti képzésben is részesült. Ez utóbbi azért fontos, mert itt szerzett ismeretanyagot a mérgekről, amit később hasznosított az írói karrierje során is. De Hercule Poirot figurája is azért származik Belgiumból, mert akkoriban sok belga menekült ment szülővárosába, az angliai Torquay-be.
Régészeti ismeretek
Második férje, Sir Max Mallowan neves régész volt, Agatha Christie pedig több ásatásra is elkísérte, műtárgyakat tisztított és persze írt. A Gyilkosság az Orient Expresszent ásatás közben írta, és a vonaton tett utazásai ihlették, de régészei ismeretei ott vannak a Gyilkosság Mezopotámiában és a Halál a Níluson könyvekben is.
Titokban romantikus is volt
1930-tól hat szerelmi történetet is írt Mary Westmacott álnéven. Azért, mert nem akarta, hogy a saját neve miatt eleve a krimikhez mérjék a történeteket. A történetek kifejezetten önéletrajzi ihletésűek, aminek köszönhetően sok dolgot meg lehet belőlük tudni Agatha Christie jellemvilágáról.
Olvasott volna, de nem lehetett
15 éves koráig semmilyen formális oktatásban nem részesült, és minden jel szerint az anyja kifejezetten ellenezte, hogy 8 éves koráig megtanuljon olvasni és írni. Azért ez az otthoni oktatás jól sikerült, hiszen 15 évesen egy párizsi iskolába küldték.
Szörf!
Elsőre nem tűnik akkor funfactnek, hogy imádott szörfözni, de mégis megemlítenénk: 1922-ben többek közt Dél-Afrikában és Honoluluban jártak férjével, és egyes történészek azt gyanítják, ők voltak a legelső brit szörfösök, akik megtanulták állva meglovagolni deszkájukkal a hullámokat.
Rászokott volna a cigire
Agatha Christie idejében a cigi kifejezetten tisztelendő dolog volt, úgyhogy a történetírók szerint ő maga is szeretett volna rászokni, de végül nem sikerült neki. Visszanézve kimondhatjuk, hogy jobban járt.
Akár meg is szállhat az otthonában
Ki ne akarna ott lakni pár napot, ahol Agatha Christie a felnőttkorát töltötte? Az a jó hírünk, hogy összejöhet a dolog, hiszen ide kattintva fogalhatjuk le az apartmant. Van rossz hírünk is ezzel kapcsolatban: egy éjszakára nagyjából 525 ezer forint, bár összesen négy hálószobával végül is egy nagy társaságnak már csak kisebb hitelt kell rá felvennie!
Nem csodáljuk, ha ezek után kedvet kapott az írónő munkásságához – kapcsoljon hát a GALAXY4-re december 28-án, szombaton 10:05-kor, ahol már el is kezdheti nézni A gyilkosság könnyű című minisorozatot!