Ha valaki, Mariska Hargitay igazán magyar – gondolhatnánk, és a magyar gyökerek tagadhatatlanok. 1984-ben kezdett el színészkedni. Hírneve azonban nem akkor kezdődött, hanem akkor, amikor 1964. január 23-án megszületett.
Ő volt az utolsó gyermeke Jayne Mansfieldnek, aki az ’50-es és ’60-as évek szexszimbóluma, színész, énekes, előadóművész volt. Azt jegyezték fel róla, hogy gyakran versengett Marilyn Monroe-val, aki azzal vádolta, hogy lekoppintotta a kinézetét. Mansfield válaszul ráhajtott John F. Kennedy-re, akiről azt pletykálták, hogy viszonya van Monroe-val – és amikor ez megtörtént, állítólag azt mondta a riportereknek: „Fogadok, hogy Marilyn teljesen ki van akadva!” De amikor Monroe 1962-ben meghalt, Mansfield aggódott, hogy ő lesz a következő. És milyen igaza lett.
Hargitay édesapja, Mickey Hargitay magyar származású amerikai színész volt, aki 1955-ben a Mr. Universe díjat is megszerezte. Mansfield 1958-tól 1964-ig volt Hargitay apjának felesége, mielőtt elváltak volna. Akkor még senki nem látta, hogy mi vár rájuk. 1967. június 29-én Mansfieldet, három gyermekét (köztük Hargitayt) egy ügyvédet és egy sofőrt szállító autó egy Louisiana állambeli országúton egy nyerges vontató hátuljába csapódott. Az ütközésben az első ülésen ülő három felnőtt, valamint a család kutyája életét vesztette, de a hátul ülő három gyermek – Mariska és testvérei – túlélték a balesetet. A kislány ekkor mindössze kétéves volt.
Bár édesanyja elvesztésének fájdalma Hargitayt azóta is kísérti, de saját bevallása szerint így lett az, aki. „Azt hiszem, nagyon fiatalon megtanultam, hogyha beüt a mennykő, nincs mit tenni, menni kell tovább. És aztán valahogy feldolgozzuk magunkban a történteket” – mondta. „Ez volt az én szuperképességem, és az az ajándék, amit a traumától kaptam.” A gyerekeket a papa nevelte fel.
Hargitayt 18 évesen Miss Beverly Hills USA-nak koronázták. Hamarosan beiratkozott az UCLA-re, és elkezdett klipekben szerepelni, ezzel párhuzamosan színészként is meg-megjelent sorozatokban.
Első színészi szerepét az 1985-ös Vérszomjas szörnyecskék című horrorkomédiában kapta. 35 évesen lett övé a karrierjét meghatározó szerep: a nagysikerű Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály spin-offjában Olivia Benson nyomozót alakította, akinek feladata a New York-i szexuális bűncselekmények felderítése. Hargitay nemi erőszakkal foglalkozó szakemberekkel konzultált, hogy felkészüljön a szerepére. Az évekig tartó sikersorozat során karaktere televíziós ikonná vált. Erre az is bizonyíték, hogy még Taylor Swift macskáját is róla nevezték el. A nyomozó humánus ábrázolásáért Hargitay Emmy-díjat, Golden Globe-díjat kapott. 2019 szeptemberében az Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály lett a televízióban leghosszabb ideje futó sorozat.
A 37 éves színésznő a műsor forgatásán ismerkedett meg férjével, Peter Hermann színésszel. Három évvel később összeházasodtak, és három gyermekük van, August, Amaya és Andrew, utóbbi kettőt örökbe fogadták. A kapcsolatuk kezdetéről a People-nek mesélt, amiből kiderült, hogy az első randevú nem szokványos helyszíne egy templomban volt. „Együtt mentünk a templomba, és olyan volt, mintha villámcsapás ért volna. Egyszerűen zokogni kezdtem. Peter azt hitte, azért sírok, mert annyira meghatott a szertartás. Nem, hanem azért, mert egyszerűen le voltam nyűgözve, mert rájöttem, hogy ő az igazi.” A kapcsolat tartósnak bizonyult.
40 évesen Hargitay megalapította a Joyful Heart Foundationt (Örömteli Szív Alapítvány), és a szexuális erőszak túlélőinek szószólója lett. Az alapítvány honlapja szerint Hargitay ráébredt a szexuális erőszak, a családon belüli erőszak és a gyermekbántalmazás túlélőinek nehézségeire – a szégyen, a fájdalom, a félelem, az ítélkezés és az elszigeteltség okozta terhekre -, és bátorságuk sarkallta őt erre a jótékonysági munkára – utóbb nyíltan beszélt arról, hogy ő maga is érintett a kérdésben. Közérdekű bejelentéseket tett, hogy segítsen nemierőszak-esetek felszámolásában, a túlélők gyógyulásához és az igazságszolgáltatáshoz elengedhetetlenül fontosjogszabályok elfogadásáért dolgozott, és szószólója olyan kezdeményezéseknek, amelyek a gyermekek bántalmazásának és elhanyagolásának megelőzéséről szólnak, valamint arról, hogy a férfiakat be kell vonni az erőszak és a bántalmazás megszüntetésébe. Hogy mennyire komolyan gondolja a dolgot, jól mutatja, hogy 2017-ben a Kongresszus előtt beszélt azzal kapcsolatban, hány nemierőszak-áldozatok tesztelésére való készlet áll kihasználatlanul a rendőrkapitányságokon Amerika-szerte.
Hargitayt 2005-ben a manhattani Children’s Advocacy Center jótékonysági gáláján a Good Sister Award for Advocacy díjjal, a Peace Over Violence 38. éves humanitárius díjátadóján az Empowerment Awarddal, a New York State Coalition Against Sexual Assault Special Ally Awarddal és a New York Women in Film and Television 2012-es Muse Awardjával is kitüntették.
Hargitayt nálunk legközelebb október 30-án, szerdán 21:50-kor láthatja nálunk a FILM4-en, Az ügyvéd ördögében.