Ami miatt divatba jöttek a brit kosztümös filmek

Szombat délelőttre nem nagyon kell programon agyalnia: 11:30-tól a TV4 adja a Napok romjait, amit ha még nem látott, akkor azért nézze meg, ha már látta, akkor azért. A maga visszafogottságában mély film továbbra is a brit filmipar egyik csúcsának számít 1993-ból, Anthony Hopkins és Emma Thompson karrierjük legjobb időszakában remekelnek, tehát nekünk nem is maradt olyan nagyon más, mint említeni pár érdekességet, amit talán nem tudott még róla.

A film alapjául szolgáló regény Nobel-díjas szerző műve. Kazuo Ishiguro azonos című 1989-es regényén alapul, amely 1989-ben elnyerte a rangos Booker-díjat. Neki ítélték a 2017-es irodalmi Nobel-díjat is, többek között e műve miatt is, amely érzékenyen mutatja be az emlékek, a lojalitás és az elfojtott érzelmek kérdéskörét.

Emma Thompson és Hopkins párosa már másodszor alkotott nagyot együtt. A két színész korábban a Szellem a házban (Howards End, 1992) című filmben is együtt játszott, szintén James Ivory rendezésében.

A film rendezője, James Ivory, a Merchant-Ivory alkotópáros egyik harmada, James Ivory rendezte a filmet, a producer Ismail Merchant volt, a forgatókönyvet pedig Ruth Prawer Jhabvala írta. Ők hárman alkották a híres „Merchant-Ivory” együttműködést, amely több klasszikus kosztümös filmet hozott létre, mint például a Szoba kilátással és a Szellem a házban.

1994-ben nyolc kategóriában jelölték Oscar-díjra, köztük a legjobb film, rendezés, férfi és női főszereplő, valamint adaptált forgatókönyv kategóriában. Meglepő módon végül egy szobrot sem vitt haza.

A forgatás valódi angol kastélyokban zajlott. A film fő helyszínét, Darlington Hallt, több különböző angliai kastély felhasználásával alakították ki, köztük a Powderham Castle (Devon) és a Dyrham Park (Gloucestershire) is szerepelt a filmben. Ezek az impozáns helyszínek fokozzák a film atmoszféráját és történelmi hitelességét, és persze az érzést, hogy mi is ott szeretnénk lenni.

A napok romjai hozzájárult ahhoz, hogy a ’90-es években újra divatba jöjjenek a minőségi brit történelmi-filmek. A siker hatására később még több hasonló stílusú produkció készült, mind filmes, mind televíziós fronton (pl. Downton Abbey vagy A király beszéde).

Hát akkor jó kikapcsolódást!