Antiszemita botrány a BBC-nél

Az Izraelben zajló háborús események hatására több antiszemita botrány is felszínre került. Susan Saradontól Jennifer Anistonon át, Jamie Foxxig, egy-egy meggondolatlan szó, vagy mondat is okozhat bukást, vagy kellemetlen perceket.

BBC-n egy ideje fut már a The Apprentice (A gyakornok) című franchise műsor, amelyben üzletemberek versenyeznek egymással, akik a brit üzleti mágnás, Alan Sugar által kitalált feladatokat oldanak meg. Sugar két közeli üzlettársa segíti a jelölteket a feladatok elvégzésében, akik megfigyelőként tevékenykednek, de nem szólnak bele az eseményekbe – jelenleg Karren Brady és Tim Campbell tölti be ezeket a szerepeket. Szóval ebben a műsorban került sor arra, amelyre senki nem számított – számolt be részletesen a Deadline az eseményekről.

Az történt, hogy az egyik versenyző, Dr. Asif Munaf antiszemita tweeteket tett közzé, amelynek hatására a BBC engedett a zsidó munkatársak nyomásának,és kivágta az Apprentice egyik versenyzőjének jeleneteit a You’re Fired (Ki vagy rúgva!) című kísérőműsorból.

A BBC munkatársai állítólag megdöbbentek a döntésen, hogy egyáltalán leforgatták a jeleneteket. A Telegraph múlt havi beszámolójából kiderült, hogy Munafot sokszínűségi képzésben részesítették, miután antiszemita bejegyzéseket tett a közösségi médiában, többek között azt írta, hogy a cionisták istentelen sátáni szekta, és utalt a cionista antikrisztus perére.

Akkoriban a BBC egyik forrása azt mondta a The Telegraphnak, hogy „ha ezt a tartalmat a forgatás előtt tették volna közzé, Asif nem került volna be a műsorba”. A botrány nem csitult, mert Munaf folytatta a tweetelést, miközben a műsor adásba került, majd még tovább forgattak vele.

„Megerősíthetjük, hogy az érintett személy nem fog vendégként szerepelni a The Apprentice-hez kapcsolódó további, hamarosan megjelenő BBC-tartalmakban” – nyilatkozta egy sajtószóvivő. A Tom Allen által vezetett You’re Fired közvetlenül a The Apprentice után kerül adásba a BBC Two műsorán, és a kirúgott versenyzőkkel készített interjúkat mutatja be.

Munaf, aki orvos és iszlám vallású, és aki egyszer már szerepelt a BBC egy másik műsorában, elbukta a lehetőséget, hogy továbbiakban szerepeljen, ám sokan úgy érzik, hogy a cég nem érti, mi is ezzel a baj.

„Meg vagyok döbbenve” – mondta az egyik munkatárs. „Eljutottunk abba a helyzetbe, hogy [a vezetőség] megpróbál átlendülni a dolgon, nem pedig foglalkozni a kérdéssel, és nem hiszem, hogy ez egyhamar el fog múlni”.

A Deadline értesülései szerint a BBC tartalomgyártási igazgatója, Charlotte Moore különösen csalódott a Munaf-ügy kezelésének módja miatt. A Hamász október 7-i támadása után Moore-t a BBC igazgatótanácsának antiszemitizmus-felelősévé nevezték ki, mégis bennfentesek úgy érzik, hogy túlságosan lassan lépett a Munaf-botrányban.

Az Érdekvédelmi terület producere, Danny Cohen, aki korábban a BBC programigazgatója volt, a Deadline-nak nyilatkozott: „Azt tanácsolnám a BBC vezetőinek, hogy ne mondják meg a zsidó alkalmazottaknak, hogy mi az antiszemitizmus és mi nem. Ez egyszerűen nem történne meg, ha a kérdés bármely más kisebbségi közösség elleni rasszizmusról szólna”. Cohen hozzátette, hogy „nehéz elhinni, hogy a BBC a héten olyan műsort vett fel, amelyben egy vitathatatlanul rasszista nézeteket valló férfi szerepel”.

Zsidó csoportok, mint például a Brit Zsidók Képviselőinek Testülete is kifogásolta a BBC kezelését, Marie van der Zyl elnök pedig levélben fordult Tim Davie főigazgatóhoz és Samir Shah elnökhöz, amelyben felszólította őket, hogy hagyjanak fel Munaf alkalmazásával és kérjenek bocsánatot a „helyzet rossz kezelése” miatt. „Asif Munaf többször tett antiszemita megjegyzéseket” – mondta. „Amikor ez napvilágra került, kezdetben megbánást tanúsított, hogy aztán szemérmetlenül megismételje a bűncselekményt”.

Munaf még azon a héten is szerepelt a műsorban, amikor a Deadline nyilvánosságra hozta, hogy a BBC egyik vezető műsorvezetője ellen fegyelmi eljárást indítottak egy sor antiszemita Facebook-bejegyzés miatt, amelyekben a holohoax-ra hivatkozott (a holokauszt megkérdőjelezése) és szélsőséges összeesküvés-elméleteket terjesztett. Dawn Quevát azóta kirúgták.