Robert Lewandowski semmivel sem lett rosszabb futballista, de vitathatatlan, hogy a France Football legnagyobb szemfényvesztésének lett az elszenvedője.
Robert Lewandowskit meglopták.
Mondhatni, nem történt meglepetés: szemtanúja voltam, amikor Andrés Iniesta, Franck Ribéry és Wesley Sneijder teljesítménye sem lett honorálva, viszont eddig olyan még nem fordult elő, hogy valakit kétszer egymás után is átejtsen a France Football. Kár lenne azonban legyinteni a hétfői ceremóniára, avagy Párizs most tényleg megér egy misét.
A történelmi hűség kedvéért jegyezzük meg: Lionel Messi hetedik Aranylabdáját is elhódította. Évek óta tart a vita, hogy az argentin zseni vagy Cristiano Ronaldo számít-e a legjobbnak a világon, míg az elmúlt időszakot vizsgálva Robert Lewandowski is hozta korunk két meghatározó sztárjának a számait. Korábban a lengyel világklasszis jelentette ki szerényen, úgy érzi, ha képletesen is, de már helyet foglalhat két vetélytársa mellett az asztalnál.
Azzal, hogy a France Football tavaly elhalasztotta a díjátadást, kihúzta a széket Lewandowski alól, aki tényleg mindent, de mindent megnyert a Bayern Münchennel. A francia lap idén létrehozott alamizsnával (legjobb támadónak járó elismerés) idejekorán jelezte, hogy a szimpátiaszavazás, a haverok erősorrendje fontosabb, mint a sportszakmai elvek mentén zajló döntéshozatal.
Apu ökölbe szorult keze vagyok, amikor Messi győzelmét a Copa América-diadallal akarják legitimálni.
Éppen annyira nevetséges felfogás, mint a Jorginho Eb-sikerével – a középpályás a válogatottja mellett a Chelsea-ben sem számít a legjobbnak – házaló szakírók pártatlansága. Árulkodó a Copa América nívójáról, hogy a brazilok 2002-es vb-győzelme óta lejátszott négy tornán mindössze egy dél-amerikai válogatott büszkélkedhet egyáltalán döntőbe kerüléssel. A tisztánlátás kedvéért: a négy világbajnokság elődöntősei közül 13 volt európai és 3 dél-amerikai. Ennek függvényében különösen vicces a Copa Américát egyáltalán az Eb-vel együtt emlegetni.
A demagógia csúcsa, amikor az álszent argentin hívja fel a figyelmet arra, hogy Lewa 2020-ban mindenkinél jobb volt, ezért megfosztották egy Aranylabdától. Apu fortyogó epéje vagyok, amikor ehhez hasonló logikai bukfencet hallok. Leo közhelyes kinyilatkoztatásával éppen azt ismeri el, hogy riválisának 2021-ben is tarolnia kellett volna, ugyanis jobb éve volt, mint a tavalyi. Noha a német rekordbajnok nem triplázott ebben az esztendőben, és a lengyel válogatott a csoportjából sem lépett tovább az Európa-bajnokságon, erről Lewandowski semmit sem tehet, aki teljesítőképessége határán tündököl hosszú évek óta. A Bayern támadója átírta Gerd Müller megdönthetetlennek gondolt rekordját, jelenleg is vezeti a Bundesliga és Bajnokok Ligája góllövőlistáját.
Mit kell vajon még tennie Lewának a díj elhódításához?
Célszerű lenne a PSG-ben futballoznia, ugyanis a párizsi egyesület minden „sportdiplomáciai” követ megmozgatott, hogy története során először a soraiban tudjon egy aranylabdást. Ironikus, hogy eközben az új csapatában nyújtott teljesítménye miatt veszik elő legtöbben Lionel Messit, és kérdőjelezik meg elsőségének jogosságát. Pedig könnyes klubváltásával sikeresen feledtette a maga mögött hagyott tavaszi szezont – a mostani ősziről nem is beszélve.
Ettől függetlenül Lewandowski semmivel sem lett rosszabb futballista, de vitathatatlan, hogy a France Football legnagyobb szemfényvesztésének lett az elszenvedője.
Az Aranylabda idei voksolásának első tíz helyezettje (zárójelben az elért pontszám):
- Lionel Messi (argentin, Barcelona/PSG) 613 pont
- Robert Lewandowski (lengyel, Bayern München) 580 pont
- Jorginho (olasz, Chelsea) 460 pont
- Karim Benzema (francia, Real Madrid) 239 pont
- N’Golo Kanté (francia, Chelsea) 186 pont
- Cristiano Ronaldo (portugál, Juventus/Manchester United) 178 pont
- Mohamed Szalah (egyiptomi, Liverpool) 121 pont
- Kevin De Bruyne (belga, Manchester City) 73 pont
- Kylian Mbappé (francia, PSG) 58 pont
- Gianluigi Donnarumma (olasz, Milan/PSG) 36 pont