Ashley Judd több életre elegendő szenvedésen van túl, most másokért küzd

Ashley Judd nehéz éveket tudhat maga mögött; többszörös nemierőszak-túlélőként, öngyilkos szülő lányaként talán sorsszerű, hogy színésznőből végül mára inkább többféle fontos ügy szószólójává vált.

Naomi Judd két évvel ezelőtt ölte meg magát, azóta lánya a mindenkinek járó mentális-egészségügyi ellátás megteremtésének harcosa lett. A színésznő és aktivista nemrég a Fehér Házban beszélt a Biden-kormány újonnan megalkotott öngyilkosság-megelőzési nemzeti stratégiájának támogatásáról, és arról, hogy mi inspirálta őt arra, hogy részt vegyen ebben a harcban.

Naomi Judd countryénekes 2022 áprilisában, 76 éves korában halt meg; Judd és nővére, Wynonna ekkor jelentették be a nyilvánosságnak, hogy édesanyjuk depressziós volt, és emiatt veszítették el. Judd volt anyja gyámja, így joga lett volna nem-önkéntes pszichiátriai kezelésre vinni édesanyját, de nem élt ezzel a lehetőséggel, meghagyva az asszony autonómiáját, akit férje gondozott.

„Volt egy dinamika köztünk, láttam őt szenvedni, de ő örömét lelte abban, hogy jól vagyok, és nagyon büszke volt rám. Az volt az élete öröme, hogy büszke volt rám” – mesélte.

Szomorú családi története mellett más nehézségekkel is szembesült. 2021-ben Kongóban összeszedettt valamilyen ritka parazitafertőzést, eltörte a lábát, és mire egészségügyi ellátáshoz jutott, majdnem amputálni kellett, az idegek is sérültek. Hosszú hónapok munkája kellett hozzá, hogy újra működjön a végtagja – volt orvos, aki azt mondta, soha többé nem fogja tudni rendesen mozgatni a lábát. Az alábbi videót többek közt neki készítette.

És mindezek mellett beszélnünk kell a szexuális erőszak és zaklatás eseteiről, amelyekkel megvádolta az azóta kegyvesztett filmproducert, Harvey Weinsteint. Elmondása szerint 1997-ben, egy hotelszobában szembesült Weinstein igazi énjével. És bár a férfit 2020-ban elítélték ilyen cselekedeteiért, az ítéletet aztán New Yorkban hatályon kívül helyezték. A döntésről így nyilatkozott: „Amikor a túlélők elmondják a történeteiket, magukhoz ragadják az irányítást, ezzel másokat is arra ösztönözve, hogy együtt lépjenek előre, elindítva a változást. Ez ma az intézményesített árulás, és az intézményeink elárulják a férfiak által elkövetett szexuális erőszak túlélőit.”

A producert számos nő vádolta meg nemi erőszakkal, de végül Mimi Haleyi egykori produkciós asszisztens és Jessica Mann színésznő megerőszakolása miatt ítélték 23 évre, valamint még 16 évet kapott egy másik nemi erőszak miatt. A 2020-as ügyet pedig újranyitják.

A jelenleg inkább aktivista, mint színésznő Juddot legközelebb nálunk a Tiszta ügy című filmben lehet megtekintni, ahol többek közt Morgan Freemannal játszik együtt. Clairként azt kell megélnie, hogy férjét letartóztatják, és kiderül róla, hogy nem Tomnak hívják, és nem is jó arc, mert katonaszökevény, ráadásul megölt jó sok civilt El Salvadorban. Tom/Ronald kimagyarázza feleségének, hogy semmi nem az, aminek látszik, ennek hatására az asszony fogad egy jó, katonai ügyekben jártas ügyvédet. Ám a hadsereg nem nézi jó szemmel a ténykedést, és menekülnie kell. Az izgalmas filmet szerdán 20:00-tól lehet a FILM4-en megnézni.