Az amerikai reménység, aki riválisát tette tönkre

Tonya Harding nevét talán még az is ismeri, aki nem érdeklődik túlzottan a műkorcsolyázás iránt. A ’90-es évek egyik legnagyobb sportbotránya lett két rivális amerikai műkorcsolyázó vitája, amely tettlegességbe torkollott. Bár időnként érnek sportolókat támadások – gondoljunk csak Szeles Mónika esetére – ilyenre a kilencvenes évekig nem nagyon volt példa a sporttörténelemben.

A támadás

1994-ben járunk, kevesebb mint két hónappal a téli olimpiai játékok, és egyetlen nappal az amerikai műkorcsolya-bajnokság női versenynapja előtt: Nancy Kerrigan korcsolyázót valaki megtámadta Detroitban, egy edzés végén, úgy, hogy megsérült a térde. Később kiderült, hogy a támadót, Shane Stantet Harding volt férje, Jeff Gillooly és testőre, Shawn Eckardt bérelte fel, bár Harding tagadta, hogy ismerte volna őt.

A támadó el akarta törni Kerrigan jobb lábát, hogy ne tudjon versenyezni, de csak súlyos zúzódást okozott neki. Ha a másnapi versenyen esélytelen volt is, Kerrigan mégis az olimpiai csapat része lett (Hardinggal): részt vett az 1994-es játékokon a norvégiai Lillehammerben, ahol ezüstérmet szerzett, míg Harding a nyolcadik helyen végzett, miután gondjai akadtak a cipőfűzőjével.

A felkavaró felvételen a támadás utáni pillanatok láthatóak, amikor Kerrigan sírva kérdezi, hogy miért, miért, miért? Majd elmondja, hogy valaki megtámadta, és nagy fájdalma van.

A támadást követően a média célkeresztje persze Hardingra és Gilloolyra irányult, akik az FBI-nak, akik bekapcsolódtak a nyomozásba, már egymást hibáztatták. Gillooly elfogadta a vádalkut a Harding elleni vallomásáért cserébe, és hat hónapot töltött börtönben. Stant, Eckhardt és a menekülőautó sofőrje szintén börtönbüntetést kapott a támadás miatt.

Harding sokáig próbálta elkenni, milyen szerepet játszott a támadásban, de végül elítélték a nyomozás akadályozásáért. Három év próbaidőre, 500 óra közmunkára és 160 000 dolláros pénzbüntetésre ítélték – és végül életfogytiglani eltiltást kapott az Amerikai Műkorcsolyázó Szövetségtől.

Mi vezetett idáig?

Az 1994-es támadást megelőzően Kerrigan és Harding rivalizálása egyre jobban elmérgesedett. Mindketten részt vettek az 1992-es olimpiai játékokon a franciaországi Albertville-ben, ahol Kerrigan a bronzérmet szerezte meg, csak egy kevéssel sikeresebben szerepelve Hardingnál, aki a negyedik helyen végzett.

Harding volt a favorit az 1992-es játékok előtt, miután történelmet írt azzal, hogy 1991 őszén, az első amerikai nőként, versenyen végrehajtotta a tripla axelt, egy rendkívül nehéz ugrást, amelyben a korcsolyázó három és fél fordulatot tesz előrefelé közeledve. Ezután soha többé nem tudta versenyen végrehajtani ezt a figurát.

Kerrigan ezzel szemben az 1992-es játékok után Amerika kedvence lett, szponzori szerződéseket kötött és imádta az ország.

Mi történt ezután?

Kerrigant 2004-ben beiktatták a Műkorcsolya Hírességek Csarnokába, és több olimpián is külön tudósítóként dolgozott. Az egykori korcsolyázó visszatért a reflektorfénybe, és részt vett a Dancing with the Starsban is. A háromgyermekes anyuka hét héten át mutatta meg tánctudását partnerével, aztán kiesett. Azóta a legfontosabb elfoglaltságának a gyermekeiről való gondoskodást tekinti, 2023-ban pedig egy gyerekkönyve jelent meg, amelynek főszereplője egy Nancy nevű korcsolyázó kislány.

Gillooly Jeff Stone-ra változtatta a nevét, és visszavonult a reflektorfénytől. Eckardt, aki később Brian Sean Griffith-re változtatta a nevét, 2007-ben, 40 éves korában elhunyt. Harding számára a botrány utáni élet nem volt fáklyásmenet. Kétszer letartóztatták, egyszer ittas vezetésért, egyszer pedig öngyilkosságot is megkísérelt.Kiadott szexvideót, szerepelt hírességeket bokszoltató tévéműsorban, 2010-ben pedig hozzáment Joseph Jens Price-hoz. A párnak a következő évben egy fia született.

Harding és a viszály történetét Margot Robbie (produkciós cége) egy filmben dolgozta fel, a színésznő főszereplésével: ez az Én, Tonya, amelynek Los Angeles-i premierjén, mindenki meglepetésére, Harding is részt vett. Az egykori korcsolyázó a könnyeit törölgette a vörös szőnyegen.

Tonya Harding és Margot Robbie 2017 decemberében a film premierjén – Fotó: Alberto E. Rodriguez/Getty Images

Kerriganhez hasonlóan Harding is versenyzett a Dancing with the Starsban 2018-ban, és a harmadik helyre futott be. És bár Harding folyamatosan tagadja, hogy köze lenne a botrányhoz, a Kerrigan elleni támadás miatt bűntudata van.

Az Én, Tonya főszereplője Margot Robbie, aki Hardingot alakítja, Gillooly Sebastian Stan lett, Tonya anyját LaVona Goldent pedig Allison Janney játssza – olyan bravúrosan, hogy Oscart kapott érte. A filmet szombaton 21:30-tól a TV4-en, vasárnap pedig 21:55-től a FILM4-en lehet megnézni!