Az egyik legpatinásabb tenisztorna érdekességei

Az év egyik legrangosabb tenisztornája, a Canadian Open (hivatalos elnevezése National Bank Open) zajlik a héten, amelynél ráadásul kevés patinásabbat találhatunk. A mérkőzések természetesen élőben követhetők a Network4 különböző platformjain. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat és érdekességeket a két városban, Montrealban és Torontóban zajló versenyről.

Folytatódik a tengerentúli keménypályás idény, ezúttal is egy koedukált viadalt láthat a közönség (igaz, két helyszínen), hiszen a férfi és a női élmezőny egyaránt képviselteti magát az 1000-es kategóriájú eseményen.

Azt, hogy a mai napig létező teniszversenyek közül melyiket rendezik meg legrégebb óta, valószínűleg sokan tudják: természetesen Wimbledonról van szó. Arra viszont, hogy melyik a második legősibb torna, már kevesebben vágják rá a helyes választ. Nos, a helyzet az, hogy a Canadian Open következik a sorban a londoni megmérettetés után, hiszen az első viadalt 1881 júliusában bonyolították le. Akkor még csak a férfiak számára, de 11 évvel később már a hölgyek is pályára léphettek.

143 évvel ezelőtt egy bizonyos Isidore Federick Helmuth nevű úriember diadalmaskodott, azóta további 133 férfi és 121 női győztest avattak Torontóban avagy Montrealban, hiszen a helyszín többször is változott. 2021 óta a páratlan években az urak Torontóban, a nők Montrealban mutathatják be tudásukat, páros években – ahogy idén is – ez éppen fordítva van.

Az erősebbik nemnél a legtöbb alkalommal, egészen pontosan hatszor Ivan Lendl emelhette a magasba a trófeát, a cseh-amerikai klasszis először 1980-ban, utoljára 1989-ben ért fel a csúcsra. Az ő nevéhez fűződik a legtöbb döntős szereplés (9) is.

A jelenlegi címvédő Jannik Sinner: az olasz világelső tavaly az ausztrál Alex De Minaurt múlta felül a fináléban 6:4, 6:1-re.

A hölgyeknél az első, 1892-es döntőt a kanadai Maude Delano-Osborne nyerte, aki egyébként a következő két évben is a legjobbnak bizonyult. A rekordgyőztes viszont honfitársnője, Lois Moyes Bickle, aki nem kevesebb, mint 10 Canadian Opent húzott be 1906 és 1924 között, emellett nyolcszor párosban is sikerült megnyernie a tornát.

A 2023-as finálé tükörsima volt, hiszen az amerikai Jessica Pegula 6:1, 6:0-ra valósággal lesöpörte a pályáról Ljudmila Szamszonovát.

Manapság a Canadian Opent már szabadtéri kemény pályás versenyként ismerjük, ami nem csoda, hiszen 1980 óta valóban ez a hivatalos borítás, azt megelőzően azonban a salakpályás tornák táborát gyarapította.

Az évtizedek során természetesen bőven akadtak érdekesebbnél érdekesebb, már-már legendás összecsapások. A leghosszabb döntőre csaknem 100 évvel ezelőtt, 1925-ben került sor, amikor a kanadai Willard Crockernek összesen 64 játékra volt szüksége ahhoz, hogy legyőzze az amerikai Wallace Scottot. A végeredmény 4:6, 7:5, 18:16, 6:2 volt Crocker javára az akkori speciális szabályok között lejátszott mérkőzésen.

A legrövidebb finálé ehhez képest csupán 13 game-et hozott: 1977-ben az amerikai Jeff Borowiak 6:0, 6:1-gyel intézte el a chilei Jaime Fillolt.

Ha már legendás meccsek: 1995-ben az akkoriban egyaránt szupersztárnak számító Andre Agassi és Pete Sampras játszotta a döntőt, ami hisztérikus érdeklődést váltott ki a rajongókban, a belépőjegyekért csillagászati összegeket is hajlandóak voltak kifizetni a feketepiacon. Érdekesség, hogy az abban az évben a két legjobbnak számító játékos egy szezonon belül négyszer is találkozott egymással. Kanadában Agassi nyert, ezzel visszavette a vezetést a világranglistán, de aztán a US Openen Sampras visszavágott és ezzel előzött is.

A Canadian Open (mai hivatalos elnevezése National Bank Open) legfontosabb mérkőzéseit a héten minden nap láthatják nálunk élőben a Match4-en és a NET4+-on 18.30-as kezdéssel, vasárnap éjszaka az elődöntőkre, egy nappal később pedig a döntőkre kerül sor.