Az igazság fáj – és nem Stallone-nak!

A Get Carter egy 1971-ben készült film, amely magyarul Öld meg Cartert néven futott. Na ebből készült 2000-ben egy másik film, amely viszont eredetiben szintén a Get Carter címet kapta, magyarul viszont Az igazság fáj! névre lett átkeresztelve. Utóbbiról Sylvester Stallone úgy érzi, hogy az egyik legalulértékeltebb filmje lett, de valójában nem az. El is magyarázzuk mi a helyzet.

A ’90-es évek vége felé Arnold Schwarzenegger és Stallone filmjeinek kezdett leáldozni. És míg Arnie a 2000-es években a politika felé fordult, addig Stallone-nak az új évezred kezdetén volt néhány nehéz éve. A Rocky Balboa elkészítéséért folytatott harc után azt fontolgatta, hogy teljesen kiszáll a szakmából. A 2000-es évek elején egy sor bukás, mint a Felpörgetve vagy Az igazság fáj! azt eredményezte, hogy Stallone filmjeit már be se mutatták, egyenesen DVD-re kerültek. Ezért is érezte úgy a színész, hogy nem értékelték megfelelően a művészetét.

Nem viccelek!

Szóval a fogadtatás nem volt egyértelműen jó, de mivel az eredeti verzió kvázi kultfilm lett, nem is volt könnyű dolguk az alkotóknak. Pedig egy eredeti szereplőt, Michael Caine-t is belerakták az új változatba. Na szóval, a történet – ami bár nem aratott kasszasikert, egy élvezhető Stallone-alkotás lett – főszereplője Jack Carter, aki Las Vegasban dolgozik. Na nem napi nyolc órát állt a kaszínóban, hanem inkább adósságokat hajtott be, egy-két pofont osztott ki – ahol amire épp szükség volt. Sajnos az élet nem habostorta, egy nap kiderül, hogy szeretett bátyja, Ritchie távozott az élők sorából. Autóbaleset, szól a verdikt, de Carter – akit Stallone alakít – rájön, hogy biza a tesót megölték. Kiderül, hogy a báty egy helyi bártündérrel járt össze, ami nem is lenne baj, ha nem lett volna neki egy pornófilm-producer pasija is. Carter nyomozni kezd, és onnantól borulnak a dolgok. Innen indulunk ki. Akinek szimpatikus lett a történet, vagy nagy Stallone-rajongó, az nézze pénteken este nyolckor a FILM4-et, mert ott vetítjük!

Szóval gondolkodtak a szereplőkön, de bárhogy lobbizott Stallone, nem akarták betenni Mickey Rourke-ot, a problémás múltja miatt. Stallone ekkor megígérte, hogy ha Rourke bármilyen késést vagy problémát okozna, akkor kifizeti a keletkező károkat. Rourke minden nap időben megjelent, és teljesen profi volt. Munkája elég jó benyomást tett a stúdióra ahhoz, hogy nem sokkal később szerepet kínáljanak neki Az ígéret megszállottja című filmben is.

Van valami gond?

A Richie meggyilkolását bemutató jelenetekben Stephen Kay, a rendező azt akarta, hogy a film szemcsésnek és sérültnek tűnjön, ezért megkérte az ezzel foglalkozó munkatársakat, hogy találjanak ki egy megoldást. A Deluxe technikusai örömmel tettek eleget a kérésnek, a filmet egy autó hátuljához kötötték, és körbehajtottak vele a parkolójukban, így érve el a karcos hatást. A kísérlet rövid életű volt, amikor a Deluxe egyik vezetője meglátta, mit csinálnak, felszólította őket, hogy hagyják abba, mert attól tartott, hogy ez rossz hírét kelti a cégnek.

Stephen Kay rendező összeütközésbe került a finanszírozó Franchise Pictures-szel a film hangvétele miatt. Kay azt akarta, hogy a film inkább egy anti-bosszúfilm legyen, míg a Franchise egy hagyományosabb Sylvester Stallone akciófilmet szeretett volna.

Hogy milyen összefüggés van Stallone és Rourke között? Mielőtt Sylvester Stallone és Mickey Rourke együtt dolgozott volna, mindketten szóba kerültek Axel Foley szerepére a Beverly Hills-i zsaruban, illetve Butch Coolidge szerepére a Ponyvaregényben.

A filmben a pofozógép mellett, az eddig emlegetetten kívül olyan sztárok szerepelnek, mint Rhona Mitra, Michael Caine, John McGinley és Alan Cumming, valamit Rachael Leigh Cook. 2000-es amerikai bemutatásakor mindössze 19 millió dollárt hozott vissza a 64 millió dollárból, amennyibe a film elkészítése került.