Negyvennégy nap, negyvennyolc résztvevő csapat, hat rendező ország: lehet, hogy elcsépelt, de generációm egyik ikonikus, a L’art pour l’art Társulat által a 2000-es évek első felében bemutatott műsora jut erről az eszembe: Nooormális?? A válaszom röviden: nem, nem az… Mármint a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA), merthogy természetesen a 2030-as foci-vb-ről van szó, amelynek alapból Spanyolország, Portugália és Marokkó ad otthont, de a centenáriumra való tekintettel érkezett újabb három rendező: az 1930-as házigazda és győztes Uruguay, a másik akkori döntős Argentína, valamint Paraguay.
Ha valaki 15-20 évvel ezelőtt ezeket az információkat osztja meg velem, azonnal beutaltatom valamelyik elmegyógyintézetbe. Rendben van, 2002-ben már az is sokkolt, hogy Japán és Dél-Korea rendezhetett világbajnokságot, utóbbi szereplése kapcsán pedig már akkor nagyon sok összeesküvés-elmélet keringett, a spanyolok és az olaszok elleni mérkőzésekre gondolva nem is alaptalanul. A FIFA körüli furcsaságok azonban azt követően kezdtek igazán elszaporodni.
Aki azt gondolta, hogy a Sepp Blatter-féle időszak lezárultával normalizálódik a helyzet, tévedett. A buli folytatódott, sőt a svájci távozását követően az utód, az UEFA-nál még sokszor mókamesternek, már-már szerethető figurának tűnő Gianni Infantino 2016-os elnökké választása után új dimenzióba lépett.
Blatter regnálása alatt egy ideig legalább a látszatra próbáltak adni – persze csak többnyire, mert ez nem mindig sikerült. A 2010-es években már egyre több disznóságra derült fény, a FIFA számos korrupciós ügyben volt kénytelen magyarázkodni, nem kevesen voltak, akik egyenesen maffiózóként tekintettek a sportvezetőre.
Infantino érkezése óta egy valami változott: a pénz szerepe még nagyobb lett a futballban, és ma már senki nem csinál titkot abból, hogy a vb-ről a lehető legtöbb bőrt akarják lehúzni. 2026-ban már 48 csapatos lesz a torna, és időről időre hallani olyan hangokat Zürich környékéről, hogy akár egy kétévente rendezett világbajnokságnak is lenne létjogosultsága, miközben a klub-vb szerepét, jelentőségét is növelni akarják.
Ha már összeesküvés-elméletekről esett szó: sokan gondolják úgy, hogy a 2022-es vb-rendezést Katar a rengeteg pénzének köszönhette. Nehéz lenne ezzel vitába szállni, de senki ne higgye, hogy a Perzsa-öböl menti országban emiatt államcsőd fenyegetne, sőt… Az állami olaj- és gázipari cég, a Qatar Energy profitja tavaly 22 milliárd dollárral nőtt az egy évvel korábbihoz képest. Ez annak az Oroszországnak köszönhető, amely a megelőző, 2018-as vb házigazdája volt, és amely 2022 februárjában háborút indított Ukrajna ellen – ezzel pedig az egekbe emelte a kőolaj árát.
De mi a helyzet a 2030-as világbajnoksággal? A történelem során először három társrendező láthatja vendégül a földkerekség legjobb csapatait – gondolhattuk egészen addig, amíg a FIFA be nem jelentette, hogy a spanyol–portugál–marokkói hármason kívül jusson néhány falat az említett három dél-amerikai országnak is.
A spanyol–portugál kettős teljesen rendben is lenne. Két komoly futballkultúrával rendelkező, a sportágban sikeres és elismert nemzetről van szó. A hispánok ugyan már rendeztek vb-t, de az még 1982-ben történt, a luzitánok pedig megérdemlik, hogy várható esélyesként végre ők is otthont adjanak a világ legnézettebb sporteseményének.
Marokkó azonban kicsit sok nekem…Nem azért, mert nem szimpatizálnék velük: elismeréssel néztem a hősies menetelésüket Katarban, kedvelem Sammy Mmaeét, örülök, hogy Magyarországon játszik (bár ő speciel, testvérével egyetemben, nem volt a vb-keretben), és csodáltam a fantasztikus szurkolóikat novemberben. Nem kérdés, hogy az észak-afrikai országban fociőrület lesz 2030-ban, de azért felmerülnek kétségek bennem: az egy főre jutó GDP alapján az ország a 123. helyen áll a vonatkozó listán, közvetlenül Eswatini (a korábbi Szváziföld) után, megelőzve a Fülöp-szigeteket… A marokkóiak minden bizonnyal erőn felüli teljesítménnyel, a lehetőségeiket jóval meghaladó anyagi ráfordítással tudnak majd eleget tenni feladataiknak, amibe az ezernyi gonddal küzdő állam akár bele is rokkanhat (lásd 2004-es athéni olimpia). Emellett a jelenlegi geopolitikai helyzetet figyelembe véve a biztonság szempontjából is kockázatos helynek tűnik az észak-afrikai ország, és nagyon naivnak kell lennünk ahhoz, hogy úgy lássuk, ez hét éven belül jelentősen megváltozhat.
Az igazi feketeleves azonban az volt, hogy az uruguayi–argentin–paraguayi hármas szerepvállalását is bejelentették. Értem én, hogy az első, 1930-as világbajnokság házigazdája Uruguay volt, szép gesztus, hogy az uruk megkapták ezt a sanszot, na de így? Rendben, Argentína volt a másik döntős, még ez is (valahogy) megmagyarázható, de hogy kerül Paraguay a képbe? (A 2014-es torna ellenére például a brazilok, a vb-csúcstartók vagy akár az 1962-es viadalt megrendező Chile is szóba jöhetett volna.) És mi lesz azokkal a csapatokkal, amelyeknek el kell utazniuk Montevideóba – egy, azaz egy darab csoportmeccsre! –, aztán mondjuk a több mint tízezer kilométerrel és pár időzónával arrébb fekvő Barcelonában folytatják?
A FIFA ezzel kapcsolatban igyekszik nyugtatni a kedélyeket, mondván, az érintett válogatottak extra pihenőnapokat kapnak, de – nagyon helyesen – felmerül a környezetvédelem kérdése. Manapság szinte mindenhol a fenntartható fejlődés, a globális felmelegedés lassítása kerül a középpontba– márpedig elképzelhetjük, mennyi kerozint égetnek el egy ilyen gigantikus, a fél bolygót átölelő világbajnokság alatt – beleértve a csapatok, szurkolók, hivatalos személyek utazásait.
Csakhogy mint tudjuk, a kerozin nem más, mint kőolajszármazék. No és hol termelnek nagyon-nagyon sok kőolajat? Például Szaúd-Arábiában, amelyről közismert, hogy igen komoly ambíciói vannak. Mit ad isten, a 2034-es foci-vb-re is fáj a foguk, és mivel a FIFA 2030-ra így európai, afrikai és dél-amerikai helyszíneket is kijelölt, Észak- és Közép-Amerika pedig 2026-ban lesz házigazda, melyik földrész jönne a sorban, ha nem Ázsia? A nemzetközi szövetségnél ide tartozik Ausztrália is, de szegény aussie-kat, akik szintén pályázni akarnak, nem irigylem, mert nem sok esélyt adok nekik a 11 év múlva rendezendő világbajnokságra.
Itt aztán minden mindennel összefügg, vagy fogalmazzunk úgy, hogy semmi nem történik véletlenül?