Örülhettünk is, meg nem is a spanyol férfi kosárlabda-bajnokság (Liga Endesa) 2022/2023-as szezonjának záró szakaszában. Összejött ugyanis a Barcelona–Real Madrid álomdöntő, más kérdés, hogy a finálé a vártnál sokkal hamarabb, mindössze három meccs alatt eldőlt – a katalánok javára. A Real az Euroliga-serleggel vigasztalódott, ami egyben Hanga Ádám utolsó trófeája is volt a fővárosiakkal, hiszen időközben távozott a klubtól. Egyelőre a Joventut légiósa, Maronka Zsombor jövője is kérdéses, de az biztos, hogy a játékos a badalonaiakkal kezdi meg a felkészülést.
El Clásicóra vágyik? Akkor a legjobban teszi, ha folyamatosan nyomon követi a spanyol férfi kosárlabda történéseit, itt ugyanis meglehetősen sűrűn fordul elő, hogy a Barcelona és a Real Madrid összecsap egymással. A mögöttünk hagyott, 2022/2023-as szezonban például a különböző sorozatokban összesen kilenc Clásicót láthatott a közönség.
Az idény a spanyol Szuper-kupa-mérkőzéssel kezdődött, méghozzá a Real sikerével. A fogadóirodáknál hajszállal esélyesebbnek is tartották a madridiakat a címvédésre, bár a szakértők között egyetértés volt abban, hogy a Barcelona képes lehet a trónfosztásra.
A fővárosiaknál a nyáron edzőváltás történt, a szívinfarktusa után menesztett Pablo Laso helyét Chus Mateo vette át, de ez nem okozott problémát: utóbbi nyolc éven át volt Laso mester segítője a királyiaknál, másrészt a keret magja is együtt maradt, a kulcsemberek többsége továbbra is a rendelkezésére állt. Emellett néhány nagy fogás is a hálójukba került, hiszen a francia Petr Cornelie, a bosnyák Džanan Musa és a horvát Mario Hezonja is a Realhoz igazolt.
Közben persze a Barca sem tétlenkedett: a brazil-német Oscar da Silva, a szerb Nikola Kalinics, a cseh Tomáš Satoranský és Jan Veselý, az amerikai Mike Tobie és az Andorrától megszerzett Oriol Paulí is gránátvörös-kékbe öltözött.
Az idény a várakozásoknak megfelelően hosszú és hektikus volt. Az alapszakasz végeredménye némileg meglepően alakult, hiszen a Barca és az ott harmadik Real közé beférkőzött a Baskonia, amely oda-vissza le tudta győzni Hangáékat. A fővárosiak a két El Clásicót is elbukták, ráadásul Zaragozában és a Breogan vendégeként is elhasaltak.
Ha összességében nézzük a 34 fordulót, a Barca megérdemelten zárt az élen, a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt nyújtotta a mezőnyben. Hazai pályán veretlenül zárta ezt a szakaszt, így a pályaelőny komoly fórnak tűnt a számukra a playoff előtt, ahol a katalánok a Valenciát és az Unicaját is magabiztosan búcsúztatták, így kellő önbizalommal várhatták az álomfinálét.
Csakhogy közben a Real a nemzetközi porondon tündökölt: a tavalyi, egyetlen ponttal elveszített Euroliga-döntő után idén ismét az aranyért szállhattak csatába a legrangosabb európai kupában, és a sors visszaadta azt, amit 2022-ben elvett tőlük: az egy pontnyi különbség ezúttal nekik kedvezett, az Olympiakosz ellen felülhettek a kontinens trónjára.
Majd jött a bajnoki finálé, ami előtt az volt a kérdés, hogy ez a fantasztikus siker további lendületet ad Hanga Ádáméknak, vagy túl sokat vett ki belőlük, és ezt a hazai közönség támogatásában bízó Barca kihasználhatja.
Nos, a kérdésre fájdalmasan gyorsan megkapták a választ Madridban, hiszen bár egy ötmeccses, drámai döntőben bíztunk, a katalánok öt nap leforgása alatt a dobogó tetejére söpörték magukat: két viszonylag egyértelmű és egy nagyon szoros mérkőzésen legyőzve Chus Mateo együttesét, megszerezték történetük huszadik bajnoki címét. A huszonegyedikért viszont már nem Šarūnas Jasikevičiusszal indulnak majd csatába, hiszen a litván trénert néhány nappal a finálé után Roger Grimau váltotta a kispadon.
Ami a liga két magyarját illeti: Hanga Ádámot makacs sérülés hátráltatta ugyan az idény közben, de így is 28 bajnokin lépett pályára a Realban, átlagban 14,6 percet játszva, öt pontot, 1,3 asszisztot és 1,9 lepattanót gyűjtve. Az Euroligában 27 meccsen átlag 13,4 játékperc, 4,2 pont, 1,7 assziszt és 1,8 lepattanó volt a mérlege.
Ezzel a 34 éves játékos madridi karrierje le is zárult, hiszen röviddel a bajnoki döntő után bejelentették, hogy ősztől nem a Realban folytatja. Két év alatt egy-egy Liga Endesa- és Euroliga-arany, illetve két Spanyol Szuperkupa-diadal: Hanga nagyon büszke lehet arra, hogy Európa (egyik) legjobb csapatában főszereplő volt.
A folytatásról egyelőre keveset tudni. Különböző pletykák persze már felmerültek, az Olympiakosz vagy éppen a Bayern München nevét is lehetett már hallani Hanga jövőjével kapcsolatban, de könnyen lehet, hogy csak hosszú hetek múlva, akár csak augusztus végén, szeptember elején tudjuk meg, melyik csapat mezében láthatjuk a korábbi Albacomp-játékost a továbbiakban. Mivel a magyar klasszis – egy évnyi olaszországi kölcsönjátékot leszámítva – immár 2011 óta Spanyolországban kosarazik, nem lenne meglepő, ha végül egy hispán klub ajánlatát fogadná el, ahol kulcsemberként számítanának rá.
Kalandos idényen van túl Maronka Zsombor is. A 20 esztendős játékos a Joventut kosárlabdázójaként Badalonában kezdte a szezont, ám egy sérülés miatt neki is nehézségei adódtak. Mire felépült, a posztriválisai is egészségesek lettek, így a több játéklehetőség miatt maga kérte, hogy adják kölcsön a bajnokság második felére. Míg a Joventutnál csak hat meccsen lehetett ott a parketten (átlag 5,3 játékperccel és 1,2 ponttal), a Betisnél 17 találkozón kapott sanszot, ezeken átlag 11,4 percet játszott és 2,9 pontot gyűjtött.
Egyelőre annyi bizonyos, hogy Maronka visszatért Badalonába, de elképzelhető, hogy amennyiben a bajnoki elődöntőbe jutott gárdánál ismét kevés szerepet kap, kérvényezi majd az újabb kölcsönadást. Ügynöke szerint az is benne van a pakliban, hogy ezzel kapcsolatban csak szeptember környékén látnak majd tisztábban.