Börzsei János rehabilitálása elmaradt

Börzsei János nagyszerű középhátvéd volt, fénykorát 1946. és 1957. között a Hungária körúti pályán élte. Hívhatták az MTK-t Textilesnek, Budapesti Bástyának, Vörös Lobogónak, ebben a tizenegy esztendőben a védelem oszlopa Börzsei volt, 262 mérkőzést játszott kék-fehér színekben. 

A magyar válogatott mezét 23-szor húzhatta magára. 

Labdarúgó-pályafutása befejezése után sportvezetőként tevékenykedett a klubjánál, a Magyar Testnevelési és Sportszövetségben, valamint az MLSZ-ben. 1968-ban lett a Magyar Labdarúgó Szövetség főtitkára, miután váratlanul elhunyt elődje, Honti György, a nemzetközileg is elismert sportdiplomata, aki tizenegy esztendeig töltötte be ezt a pozíciót. Honti tekintélye miatt cseppet sem várt könnyű örökség Börzseire. Azonban tisztessége, önfegyelme, munkabírása rövidesen elfogadtatta, sőt megkedveltette ezt a nem éppen könnyen barátkozó, némileg zárkózott, a bratyizást egyáltalán nem kedvelő úriembert. A leváltásának körülményeiről majd később tennék említést. Ehhez az 1968-as sztorihoz képest ugorjunk előre az időben ötvennégy esztendőt! Ez egy másik történet, de a szálak mégis összefutnak.

Varró Krisztiánnak most, 2022-ben jelent meg egy sporttörténeti értéket jelentő könyve Kubala címmel. A Ganz, a Fradi, a Slovan Bratislava és a Vasas csodálatos képességű labdarúgójának életét – még kimondani is elképesztő – tizenkét esztendőn át kutatta Varró, hogy Kubala László életét, pályafutását minél hitelesebben be tudja mutatni. Sikerrel járt, az 1950-től a Barcelonában futballozó zsenit hitelesen ábrázolja. Kubala László három ország válogatottjában is szerepelt, hiszen akkoriban nem létezett az a szigorú FIFA-szabály, amelyik tiltja a különböző nemzeti tizenegyek közötti „átigazolásokat”. A hatvanas években döntött úgy a Nemzetközi Labdarugó Szövetség, hogy gátat szab az országok között ugrálásnak. 

Stanley Matthews (second from left) meets (left to right) Alfredo Di Stefano, Ferenc Puskas and Laszlo Kubala at Manchester Airport after they had flown in for a Stanley Matthews benefit match, 27th April 1965. (Photo by Staff/Mirrorpix/Getty Images)

Kubala a válogatottak közül a magyarban háromszor, a csehszlovákban hatszor, a spanyolban hatvannyolcszor lépett pályára. Kalandos úton jutott ki Katalóniába. Ausztrián keresztül előbb Olaszországba ment, itt 1949-ben a Pro Patria együttesében 16 meccsen kilenc gólt szerzett. 1950-től élt Barcelonában és a város elitgárdájában, a Barcában tíz esztendő alatt, 329 mérkőzésen 256 gól fűződik a nevéhez. Az Európa-válogatottban kétszer is játszott, és három gólt lőtt. 

Nem véletlenül tekintik a katalánok a klub idoljának, akinek a Camp Nou bejáratánál életnagyságú szobrot emeltek. 

Tizenkét évig volt spanyol szövetségi kapitány, és 1992-ben, a barcelonai olimpián aranyérmes gárdának szintén ő lehetett a szakvezetője. 2002-ben hunyt el, 75 éves korában. Sajnos életének utolsó négy-öt esztendejében, ugyanúgy, mint Puskás Öcsinek, a súlyos szellemi leépülés miatt szomorú sors jutott.

Személyes élményemet osztom meg önökkel, amikor a Kubalát körülvevő dicsfényt próbálom érzékeltetni.  Öten sétáltunk az egyik barcelonai bevásárlóközpontban: Puskás Ferenc, Kubala László, Östreicher Emil, a világhírű futballmenedzser, Dunai II. Antal, az Újpest legendás csatára és jómagam. Az egyik pillanatban odaugrik elénk egy hetven év körüli asszony, karján kosárral tele gyümölcsökkel. Üvöltve mondja: „Laszy, Laszy, Kubala Laszy…”  Aztán lehajol, és megcsókolja a Barcelona hajdani sztárjának kezét, majd gyors léptekkel távozik. Ez az epizód a nyolcvanas évek közepére datálható. A folytatás tipikus focistaduma, Kubala a történtek után odafordult Puskás Öcsihez, a világsztárhoz, és foghegyről csak ennyit mondott: „Na látod, itt, Barcelonában a kutya sem ismer téged.”

Természetesen a zrikát hangos nevetés díjazta, legjobban a Száguldó őrnagy, vagyis Puskás kacagott. 

A visszaemlékezés harmadik dimenziójának is főszereplője Kubala László. Az előzmény mindössze annyi, hogy a Magyar Labdarúgó Szövetség   meghívást kapott a spanyoloktól, hogy 1971 januárjában Madridban játszanak egy Madrid-Budapest meccset. Természetesen ez nem országok közötti hivatalos találkozó, inkább edzőmérkőzésnek volt tekinthető. A magyarok készségesen rábólintottak az ajánlatra, hiszen a magyar válogatott Madridból egyenesen dél-amerikai túrára indult. A Bernabéu-stadionban 1971. január 12-re, az eredeti megállapodás szerinti időpontra kezdték a jegyeket árusítani, vagyis Madrid-Budapest   összecsapásra toborozták a nézőket. A jegyek azonban nem fogytak, ekkor Kubala fejéből kipattant az ötlet, legyen akkor helyette inkább spanyol-magyar. A mi szövetségi kapitányunkkal, Illovszky Rudolffal könnyedén szót értett Kubala elvégre a Vasasban egy csapatban rúgták a lasztit, ráadásul testi-lelki barátok voltak. A csapatvezető Börzsei János főtitkárnak viszont nem fűlőtt a foga az ötlethez. Sehogyan sem akart kötélnek állni, de végül megdumálták.

Január 12-én este fél kilenckor, egy NSZK-s játékvezető sípjelére a következő magyar válogatott lépett pályára: Géczi – Fábián, Kovács, Vidáts, Juhász Péter – Juhász István, Szücs Lajos – Fazekas, Bene, Dunai II, Zámbó. A hatvanadik percben Juhász Istvánt Szalay Miklós, Dunai Antalt pedig Szőke István váltotta. A magyar együttes nem játszott jól, de bírta a gyűrődést, visszaverte a hazai rohamokat. Végül a 83. percben Arieta Antón lőtte a találkozó egyetlen gólját. A spanyol drukkerek a diadal után vállukon vitték le Kubala Lászlót a pályáról. 

Az ügy furcsa fordulata, hogy Börzsei Jánost azonnal visszarendelték Budapestre, már a dél-amerikai portyán sem vehetett részt.

Aztán rövidesen leváltották, és az OTSH-ba került gazdasági területre.  2007. augusztus 30-án halt meg, 85 éves korában. Jól ismertem, tiszteltem, és többször is arra kértem, beszéljen az eltávolításáról, az MLSZ-ben történt felelősségre vonásról. „Most nem aktuális, ráérünk még erről társalogni, majd egyszer…” – ütötte el a megkereséseimet. 

Soha nem árulta el, mi is történt 1971 januárjában Madridban.  Egyszerűen elvitte a balhét, mást be nem feketítve, emelt fővel, megmaradva igazi úriembernek sírba vitte a titkot.