A Bundesligában hat fordulóval a befejezés előtt a Bayer Leverkusen játssza a vadász, a Bayern München az űzött vad szerepét. A hétvégén mindkét csapat győzött, így az üldözés folytatódik. Vajon utol lehet még érni a Bayernt? Számba vettük, mi szól az egyik, illetve a másik bajnokesélyes mellett.
Hat játéknappal a vége előtt hat pont előny: egy olyan kvalitású csapatnak, mint a Bayern, innen már elméletileg nem jelenthet problémát célba érni. Ráadásul ez a hat pont a gyakorlatban inkább hét, hiszen a bajorok gólkülönbsége 25-tel jobb, mint a Leverkusené. A valóságban tehát a rekordbajnoknak legalább háromszor kellene megbotlania úgy, hogy a pontvesztések egyike egy vereség lenne – miközben a Leverkusennek valamennyi hátralévő meccsét meg kellene nyernie az előzéshez. Nem lehetetlen a címvédő számára, de azért nem tűnik könnyű feladatnak.
Igaz, láttunk már példát a Bundesliga-történelemben arra, hogy biztos befutónak tűnő együttes megremegjen a hajrában. 2006/2007-ben a Schalke hét pont fórral rendelkezett a VfB Stuttgarttal szemben a 26. fordulót követően, a végén mégis a svábok örülhettek, köszönhetően annak, hogy a királykékek a Bayerntől, a Bochumtól és a Dortmundtól is kikaptak hazai pályán. Persze a gelsenkirchenieknél nagyobb pechvogel nem létezik a német futballban – nem véletlen, hogy 1958 óta nem nyertek bajnoki címet, jelenleg ráadásul még a másodosztályban is csak jóindulattal nevezhetőek középcsapatnak.
Mégis, mi jelenthet veszélyt a Bayernre, milyen banánhéjon csúszhatnak még el Müllerék?
Ami aggodalomra adhat okot, az ezekben a hetekben a védelem sebezhetősége. A bajorok a legutóbbi négy bajnokijukon összesen hét gólt kaptak, hét pontot gyűjtöttek a tizenkettőből, méghozzá lényegében három kiesés ellen harcoló gárda és egy középcsapat (Bochum, Union Berlin, St. Pauli, Augsburg) ellen.
Nem véletlen, hogy a védelem nem teljesített úgy ezeken a mérkőzéseken, mint általában, Manuel Neuer ugyanis sérülése miatt majdnem a teljes márciust ki kellett hogy hagyja. Nemcsak arról van szó, hogy a 39 éves hálóőr még mindig világklasszis, és sokkal jobb képességekkel bír, mint az őt helyettesítő Jonas Urbig, hanem ő a csapatkapitány is, aki igazi szellemi vezére is a Bayernnek. Ha ő ott áll a védők mögött, a csapattársak is nagyobb biztonságban érzik magukat, magabiztosabbak.
Neuer ugyan a napokban újra edzésbe állt, és hamarosan visszatérhet, ám Dayot Upamecano, Alphonso Davies és Jamal Musiala is kidőlt a sorból, utóbbi kettőre ebben az idényben már nem is számíthat Vincent Kompany. (Musiala visszatérése a szezon utolsó napjaira talán még lehetséges.)

Bár a Bayern kerete így is elég mélynek tűnik, azért fontos befolyásoló tényező lehet, hogy az együttes még áll a Bajnokok Ligájában is. Mi több, a negyeddöntőben kőkemény két meccs vár rájuk az olasz listavezető Inter ellen. Kompanynak jól kell felmérnie csapata erejét ahhoz, hogy mindkét fronton bírják a véghajrát – a müncheni szurkolók reményei szerint a BL-ben is érdekeltek lesznek egészen május végéig. Ehhez kellő motivációt adhat, hogy a döntőt történetesen az Allianz Arenában rendezik.
Ugyanakkor, ha a szezon eddig eltelt részét nézzük, nincs olyan statisztika, amely ne a Bayern mellett szólna. Messze ők szerezték a legtöbb gólt (81), ők kapták a legkevesebbet (27), nekik van a legtöbb győzelmük (21) és náluk van a góllövőlista jelenlegi éllovasa, a gólkirályi címet tavaly is magabiztosan elhódító Harry Kane.
A legutóbbi bajnok Leverkusennek is van azért egy jó formában lévő csatára Patrick Schick személyében, ám Florian Wirtz várhatóan április második feléig parkolópályán lesz sérülése miatt. Ami a címvédőt illeti, egészen a közelmúltig azzal érvelhettek drukkerei, hogy a Bayern mumusainak számítanak immár jó ideje, csakhogy a BL nyolcaddöntőjében Kane-ék meglepően simán, 5–0-s összesítéssel intézték el riválisukat. Más kérdés, hogy hazai fronton hatmeccses nyeretlenségi szériában vannak a Leverkusennel szemben – sem a tavalyi, sem a jelenleg futó szezonban nem tudták legyőzni a Rajna-partiakat a Bundesligában, sőt a Német Kupában is botlottak ellenük.
A két csapat ebben az idényben ugyan már nem találkozik többet egymással, de azért a pszichikai hatásnak így is lehet szerepe a versenyfutásban, hiszen mégiscsak a Leverkusen lohol ott a bajorok nyomában.
Vannak, akik úgy gondolják, hogy a két vezetőedző közül Xabi Alonso számít az érettebb személyiségnek, többször bizonyított már döntő szituációkban, mint Vincent Kompany, bajnokságot, kupát és szuperkupát is nyert már a leverkuseniekkel – a belgának viszont még nincs egyetlen trófeája sem trénerként. Igaz, Alonso gyűjteménye ebben a szezonban már csak a bajnoki címmel bővülhet, hiszen kedd este a Bayer óriási meglepetésre elbukta a Német Kupa elődöntőjét a harmadosztályú Arminia Bielefeld ellen. Öröm az ürömben, hogy az együttes így már kizárólagosan a bajnokságra koncentrálhat, ami ugyancsak jelenthet egy hajszálnyi előnyt Xhakaék számára.
Ami a hátralévő fordulókat illeti, nagyjából hasonlóan nehéz összecsapások várnak a két aranyesélyesre. A hat fennmaradó vetélytárs közül négy ugyanaz lesz áprilisban és májusban, játszanak majd a kiesés elleni csatában érdekelt és a nemzetközi kupaindulásért harcoló gárdákkal egyaránt, mindketten háromszor lépnek még pályára odahaza.
Talán az utolsó kör tűnik kicsit zűrösebbnek a Leverkusennek, hiszen míg ők a BL-ért hajtó Mainz vendégei lesznek, a Bayern Sinsheimba látogat, és elképzelhető, hogy a Hoffenheimnek addigra már meglesz a bennmaradás.
A két aranyesélyes csapat hátralévő mérkőzései:
Bayern München | Bayer Leverkusen |
B. Dortmund (o) | Union Berlin (o) |
Heidenheim (i) | St. Pauli (i) |
Mainz (o) | Augsburg (o) |
Leipzig (i) | Freiburg (i) |
Mönchengladbach (o) | B. Dortmund (o) |
Hoffenheim (i) | Mainz (i) |