Valamiért nagyon érdeklik az embereket azok a filmek, melyben egy-egy vallási közösségben élőkről szól. Persze főleg azok, melyekben a vallás erős korlátokat ró az emberekre. Ilyenek az ortodox zsidók vagy az amishok, akiknek a mindennnapi tevénkenységét erőteljesen meghatározza a hit, és annak szabályrendszere.
Számos film abból a nézőpontból közelíti meg a témát, hogy a közösségből kiszakadókat mutat meg. A zsidó vallásban jelenleg az ortodox és a neológ irányzat létezik, az ortodoxok halmazába tartoznak a haszidok, akik anno Kelet-Európából származnak, de ma nagyobb számban Amerikában és Izraelben élnek. A napi életet pontosan meghatározó haszidok sötét kaftánt, prémkalapot, fehér harisnyát, fekete lakkcipőt hordanak, valamint hosszú pajeszt és szakállt viseltek. A megházasodott nők kopaszra borotválják fejüket, és parókát illetve kendőt viselnek, és természetesen se a térdük ( de inkább bokájuk) se a könyökük nem látszik ki. A nők otthon vannak általában a gyerekekkel, a férfiak keresik a pénzt. A New York-i haszid zsidó közösségről – ahol 150.000 magyar él itt lehet bővebben olvasni.
The Chosen – 1981
A film Chaim Potok 1967-ben megjelent, azonos című bestsellere alapján készült. A film 1944-ben játszódik, és két eltérő származású brooklyni zsidó fiú, Danny és Reuven barátságáról szól. Danny haszid zsidó és egy rabbi fia, de csapdában érzi magát a rá rótt korlátozások miatt. A film végére elhagyja a haszidizmust, és úgy dönt, hogy inkább pszichológusnak tanul. Reuven modern ortodox, egy talmudista tudós fia és lelkes cionista. A hagyomány, a szülői elvárás, a holokauszt és Izrael megalapítása súrlódást okoz közöttük. Erős film barátságról, vallásról, megfelelésről.
Drágább a gyöngyöknél – 1998
Renée Zellweger főszereplésével mutatták be azt a kritikusok által vegyesen megítélt filmet, ahol Sonja és Mendel fiatal házaspárként jelenik meg. Sonja nemrég szült, a férjét a házasságkötés előtt tán kétszer látta, nem is igen találja a boldogságot a házasságban. Meg is ismerkedik egy férfivel, akivel üzleti és szexuális kapcsolatra lép. A házasság eközben szépen széthullik, a család elveszi Sonjától a gyermekét, hogy rendes neveltetést kapjon, a lány pedig távozik a közösségből.
Kadosz – 1999
Nehéz témákat boncolgat a kadosz, amely egyébként szentet jelent héberül. Az izraeli film a nemi szerepeket vizsgálja Jeruzsálem Mea Shearim negyedében, két nővér, Malka és Rivka életére összpontosítva. A film példátlan módon mutatja be a haszidok házas- és szexuális életét ebben a zárt közösségben, beleértve a házasságon belüli nemi erőszak jelenetét is. Malka szerelmes egy lecsúszott ortodox popénekesbe, de egy vallási fanatikushoz megy feleségül a szüleik által szervezett házasságban. Rivka képtelen gyermeket szülni férje sterilitása miatt, de rabbijuk száműzi őt férjétől és közösségétől, és azt tanácsolja a férjnek, hogy vegyen el egy fiatalabb nőt, hogy gyermekei lehessenek. Kemény film, amely Cannes-t is megjárta.
A rabbi meg a lánya – 2018
Szintén bátran nyúl a szexualitáshoz a film, melyben Ronit Krushka életének egy szeletét láthatjuk. Ronit apaj rabbi volt, ő viszont nem tudott megfelelni a közösség elvárásainak, mert kamaszként beleszeretett egy másik lányba. Apja halálával tér vissza, szerelme Esti azonban már férjhezment. Ám ahogy összeakadnak újra fellángol köztük a vonzalom. Rachel Weisz, Rachel McAdams, Alessandro Nivola mutatják meg, mit jelent összekuszálni egy egész közösség életét. (Hétfő, október 14. 21:55 FILM4)
A másik út (Unorthodox) – 2020
Nagy port vert fel négy éve a sorozat, főleg erőteljes képi világa miatt. Esty Shapiro, egy 19 éves zsidó nő, boldogtalan házasságban él a New York-i Williamsburgben, Brooklynban, a szatmári haszid közösségben. A lány Berlinbe menekül, ahol elhidegült édesanyja él, és megpróbál eligazodni a világi életben, felfedezi a közösségen kívüli életet. Férje, aki megtudja, hogy neje terhes, rabbijuk utasítására Berlinbe utazik az unokatestvérével, hogy megpróbálja megtalálni a lányt, aki eközben zenészekhez csapódva fedezi fel az életet, amiről nem is igazán tudta,hogy létezik.