Carrick és Corberán is vereséggel kezdett

Egy nagy visszatérés és egy nagy debütálás is balul sült el a Championship legutóbbi fordulójában. A Huddersfielddel tavaly majdnem csodát tévő Carlos Corberán a hétvégén már a siralmasan szereplő West Bromwich menedzsereként ült a kispadon, de csapata vereséget szenvedett, akárcsak a korábbi Manchester United-legenda, Michael Carrick által irányított Middlesbrough. Hosszú nyeretlenségi széria után talált ismét magára a Sheffield United és a Norwich.

Két edzőre kiváltképp odafigyeltek a szurkolók az angol másodosztály 18. fordulójában. Az egyikük igazi élő legenda – bár ez a státusz egyelőre a játékos-pályafutása alapján illeti meg Michael Carricket. A Manchester Uniteddel annak idején többek között hat bajnoki aranyat, egy-egy Bajnokok Ligája- és Európa Liga-serleget, valamint egy klubvilágbajnoki címet begyűjtő fáradhatatlan középpályás lassan négy és fél éve befejezte aktív karrierjét – természetesen a Vörös Ördögöknél. Ezt követően a United edzői stábjának lett tagja, dolgozott Jose Mourinho és Ole-Gunnar Solskjær keze alatt is, sőt tavaly ősszel tíz napig ő volt a klub megbízott vezetőedzője.

A múlt héten elején érkezett a hír, hogy a 34-szeres angol válogatott exfutballista lett a botladozó Middlesbrough menedzsere. A csapat 2017 óta nem szerepelt a Premier League-ben, és bár a szezonnak még úgy mentek neki, hogy legalább a feljutásért zajló playoffba szeretnének bekerülni, időközben kénytelenek voltak a terveken változtatni: Carrick feladata, hogy elkerülje a kiesést a harmadik ligába, ahol utoljára 1986/87-ben járt az egykori UEFA-kupa-döntős.

Tény, hogy a Boro keretében jelenleg nincsenek olyan klasszisok, mint annak idején Juninho, Fabrizio Ravanelli, Paul Gascoigne, Gareth Southgate vagy éppen Alen Boksic, ettől függetlenül óriási csalódás a piros-fehérek eddigi szereplése.

Nos, elsőre Carrick sem tudott csodát tenni a gárdával, bemutatkozó mérkőzésén ugyanis a Boro 2-1-re kikapott a Preston vendégeként, méghozzá egy 91. percben kapott góllal.

„Természetesen fáj, ha így veszítesz el egy meccset, de ahogy korábban is mondtam, egy történet sohasem úgy kezdődik, mint egy tündérmese – reagált a látottakra Carrick. – Új dolgokat próbálgatunk, apró lépésenként tudunk haladni, a lényeg, hogy folyamatosan javuljon a játékunk. A mérkőzések fontos pillanatait meg kell tanulnunk a magunk javára fordítani. Az egész fejben dől el.”

Szomorúan nyilatkozhatott a Championshipbe történt visszatérése után Carlos Corberán is. A spanyol szakember májusban úgy hagyta el a Huddersfield Townt, hogy ha a gárda szurkolóin múlik, gondolkodás nélkül szobrot emelnek neki a John Smith’s Stadium bejárata előtt. Corberán irányításával a Huddersfield a 2021/22-es szezon egyik meglepetéscsapata volt – bejutottak a rájátszás döntőjébe, ahol nagy csatában maradtak csak alul a Nottingham Foresttel szemben. A 39 éves tréner ezt követően visszautasíthatatlan ajánlatot kapott a nagy múltú Olympiakos vezetőitől, de az athéni kaland csúnya bukással ért véget: miután az idény első 11 meccséből csak kettőt tudott megnyerni, már szeptember közepén lapátra tették.

A korábbi kapus azonban nem maradt sokáig munka nélkül, néhány nappal ezelőtt a bajnokságban gyalázatosan szereplő West Bromwich Albion menedzserének nevezték ki. A birminghamiek ilyen szintű mélyrepülésére aligha van épeszű magyarázat, hiszen a 24 csapatos Championshipben a hetedik legértékesebb kerettel rendelkeznek – ehhez képest kieső helyen állnak, sőt újabb vereségük után az utolsó pozícióba csúsztak vissza.

Merthogy a WBA Corberán debütálásán is kikapott, méghozzá hazai pályán, az elmúlt hetekben nem éppen parádézó Sheffield Unitedtől (0-2). Pedig a West Brom szurkolói bizakodóak voltak, a The Hawthornson közel 23 ezer néző volt kíváncsi a találkozóra, a vendégek azonban gyorsan lehűtötték a kedélyeket, már a 23. percben kétgólos előnybe kerültek. Hiába volt a 11-8-as lövési és 8-3-as szögletarány, 65 százalékos labdabirtoklás, a nagy akarattal, de komoly átütőerő nélkül futballozó hazaiak simán maradtak alul.

„Igenis hiszek a játékosokban és abban, hogy kemény munkával változtatni tudunk majd a helyzetünkön – mondta a lefújás után Carlos Corberán. – A következő hetekben nagyon sok meccset fogunk játszani, én pedig mindent megteszek annak érdekében, hogy a jelenlegi rossz hangulaton javítani tudjak. Ehhez mentálisan nagyon erősnek kell lennünk.”

Ami a sheffieldieket illeti: bár szeptember közepén még magabiztosan vezették a tabellát, azóta zsinórban hat nyeretlen mérkőzésen vannak túl, nagy szükségük volt tehát egy újabb győzelemre, ami végre a hétvégén meg is érkezett.

„Tudtuk, hogy a West Brom nagyon nagy elánnal játszik majd, fel voltunk készülve erre – értékelt Paul Heckingbottom, a sheffieldiek menedzsere. – Nagyon örülök a sikernek, okosan, taktikusan játszottunk.”

Hasonlóan gyenge sorozatot zárt le a Norwich is, amely ugyancsak hat fordulón keresztül nem tudott nyerni a Stoke City elleni összecsapása előtt. A hétvégén aztán végre kijött a lépés, a kétgólos Aaron Ramsey vezérletével 3-1-re diadalmaskodtak.

Hogy a félreértést eloszlassuk: természetesen nem a jelenleg a francia Nice kötelékében lévő, 75-szörös walesi válogatott Aaron Ramseyről van szó, hanem fiatal angol névrokonáról, aki az Aston Villától kölcsönben szerepel a zöld-sárgáknál. Hogy még inkább összetéveszthető legyen a két játékos: mindkettőjüknek van egy második, egyébként ritkán használt keresztneve is, de ez is – mily meglepő – ugyanaz: James…

Érdekesség, hogy a középpályás édesapja, a korábban profi bokszoló Mark Ramsey a 90-es években többször is összecsapott a sportág többszörös világbajnok legendájával, Ricky Hattonnel. Nos, az ifjabbik Ramsey most úgy küzdött a pályán, mint a papa anno a ringben – a hétvégi duplájának köszönhetően a meccs emberének választották.