Csehszlovák Vészhelyzet: amiért 40 éve rajongunk!

Ha azt mondom Blazej doktor, egy generáció vágja rá, hogy Kórház a város szélén! A Keleti-blokk Klinikája, vagy fiatalabbak kedvéért Vészhelyzete a ‘80-as évek Magyarországának egyik kultsorozata volt. A csehszlovák televízió tévéjátékának indult, de sorozattá alakult szériát a gazdasági válság idején forgatták, így nem véletlen, hogy számos személyes szálat vittek bele a forgatókönyvírók. Bár a szocializmusban nem volt megszokott, azért némi társadalomkritika is került a kórház életét bemutató történetekbe, köszönhetően Jaroslav Dietl dramaturgnak, akit, bár politikai állásfoglalása miatt egy darabig mellőztek, később nyilvános önkritikát gyakorolt, és ezzel elérte, hogy újra dolgozhasson a megadott keretek közt. Így készült el a többek közt Magyarországon is népszerű Nők a pult mögött, ahol a dolgozó anyák mindennapjaiba lehetett bepillantani. 

A sorozat egy fiktív város, Bor ortopédiai sebészetén játszódik és a kórházi mindennapokat mutatja be. A hitelesség miatt a sorozatba valódi műtétekről is kerültek be felvételek, amellett, hogy a színészek is több hetes felkészítésen estek át. Sova főorvos szerepére Karel Högert választották ki, ám ő a forgatás elején váratlanul meghalt, így helyére Ladislav Chudík ugrott be. A Högerrel felvett jeleneteket újraforgatták, és 1978. november 5-én mutatták be az első részt, ami hatalmas sikert aratott. 

A munka és magánélet nehézségeit egyaránt bemutató sorozat színészei hirtelen ismertté váltak, nemcsak az egykori Csehszlovákiában, hanem nemzetközi porondon is. Strosmajer, a bölcs doktor, a casanova Blazej doktor, vagy Cenková doktornő történetét az akkori NSZK nézői is megismerték, és megszerették. De nem csak ott, hanem Magyarországon is. Hozzánk meglehetősen későn, 1982 nyarán jutott el, kedd esténként nézők tízezreit szegezve a képernyők elé. A sorozat zajos sikerét jelzi, hogy 2003-ban folytatták, 13 új epizóddal, majd 2008-ban megint 13-mal rukkoltak elő, de ez már meg sem közelítette meg az eredeti sikerét. Mint minden sikeres filmről, erről is készült egy paródia, 1999-ben, Kórház a pusztulás szélén címmel.

A színészek élete nem volt mentes a magánéleti drámáktól és sikerektől sem. A Sova doktort alakító Ladislav Chudík még 1968-ban Bécsbe disszidált, ám úgy döntött, hogy hazamegy, kapta meg a szerepet. A rendszerváltás után kulturális miniszterként dolgozó Chudík 91 éves korában, 2015-ben halt meg.  A Stosmajer doktort alakító Milos Kopecky élete korántsem alakult ilyen jól, a mániás depresszióban szenvedő színész, aki nem tudta feldolgozni édesanyja korai halálát, végül pszichiátrián halt meg. 

Több megfejtés is létezik arra, hogy a sorozat miért aratott akkora sikert, és azóta is miért tuti recept egy kórházas sorozat piacra dobása. Egyrészt a kórház mindig tele van izgalommal, drámával és könnyekkel. A feszültség és dráma mindennapos mindkét oldalon, az orvosok és a betegek életével egyaránt azonosulni lehet. Ha pedig ezt sikerül derűvel, mély érzésekkel ellenpontozni, a siker garantált.

Keresse a MAX4 műsorán!