Csoda, hogy bárki is túlélte ezt a forgatást

A herceg menyasszonyáról régóta tudjuk, milyen nehezen, átoksújtotta módon készült el, de legalább elkészült, és emberek millióinak tette színesebbé a gyerekkorát – már amennyire egy film képes erre, ráadásul úgy, hogy aztán újra és újra visszahúzza őket abba a világba, ahol a szerelem, a bosszú és a humor örök szövetséget köt egymással. Most viszont, hogy ezt ilyen szép nyálasan megfogalmaztam, annak apropóján, hogy a filmet vasárnap délben láthatja a TV4-en, leállok a szentimentalizmussal, és jöjjenek inkább azok a kulisszatitkok, amelyek talán egy kicsit más megvilágításba helyezik ezt a sokak által rajongva szeretett klasszikust.

Mandy Patinkin a rák ellen harcolt

Legalábbis gondolatban. Az Inigo Montoyát alakító színész ugyanis mélyen kötődött a karakteréhez, mert végre lehetősége adódott, hogy valamiféle bosszút álljon édesapja halálán, akit 20 évesen veszített el rákban (apja akkor mindössze 53 éves volt). Patinkin a forgatás során teljesen átélte ezt a gondolatot, és a jelenetben, amelyben a sztori szerint is az apja gyilkosával harcolt, azt képzelte, hogy ő most épp az igazi édesapja halálos betegségét győzi le. A probléma csak az volt ezzel, hogy a nagy átélés közepette (eleve a method acting nagy művelője volt mindig is) a saját kollégáját is sikerült veszélybe sodornia. A Count Rugent alakító Christopher Guestet ugyanis a film csúcspontját jelentő párbaj során véletlenül combon szúrta a kardjával, aminek hatására Guest teljesen elhagyta a kitalált koreográfiát, és egész egyszerűen csak megpróbált életben maradni, mert meg volt győződve róla, hogy Patinkin annyira belemerült a szerepébe, hogy talán tényleg képes lenne megölni őt.

Fezzik, akit majdnem Schwarzenegger játszott el

A hatalmas óriás, Fezzik szerepére eredetileg több hírességet is fontolóra vettek – mondjuk volt is erre idő bőven, tekintve, hogy A herceg menyasszonya tulajdonképpen évtizedeken át küzdött azért, hogy egyáltalán zöld utat kapjon a forgatásra. Szóval már a hetvenes években is próbálkoztak a filmmel, és már akkor is André René Roussimoff volt az első számú jelölt a szerepre. Csakhogy André akkoriban túlságosan elfoglalt volt pankrátorkarrierje miatt, ezért a stúdió megkereste az akkor még viszonylag ismeretlen és eléggé kezdő Arnold Schwarzeneggert, aki komolyan érdeklődött is a szerep iránt. Ám mire a projekt végül 1986-ban tényleg elindulhatott, Schwarzenegger már hatalmas sztár lett, így túl drága lett volna szerződtetni, ezért inkább elvetették az ötletet. Egyébként rajta kívül olyan nevek is szóba kerültek Fezzik szerepére, mint Richard Kiel (aki Jaws-t játszotta a James Bond-filmekben), a kosárlabdalegenda (és az Airplane fantasztikus pilótája) Kareem Abdul-Jabbar vagy Liam Neeson, aki akkoriban még csak magas volt, de híres nem annyira. Végül a sors úgy hozta, hogy André elérhetővé vált, amikor egy pankrátormérkőzését lemondták, így eljátszhatta azt a szerepet, amelyet a készítők már a kezdetektől fogva neki képzeltek el.

Cary Elwes és Mandy Patinkin igazi kardforgatókká váltak

A film egyik legizgalmasabb és okkal legélethűbb jelenete kétségtelenül Westley és Inigo párbaja. William Goldman, a történet írója hónapokig bújta a 17. századi vívókézikönyveket, hogy minden egyes említett mozdulat és stílus hiteles legyen, és ezt a tudást próbálta átadni a színészeinek is. Ez olyan jól sikerült, hogy végül kaszkadőröket sem igazán használtak hozzá – leszámítva Westley látványos szaltóját –, mert Cary Elwes és Mandy Patinkin több mint négy hónapon át gyakoroltak, hogy jobb- és balkezes vívásban is olyan magabiztosan forgassák a kardot, mintha egész életükben mást se csináltak volna, csak ezt.

Csoda, hogy a színészek túlélték a forgatást

Cary Elwes egyébként elég komoly sérülést is szenvedett a forgatáson: eltörte a lábujját, amikor nekiütközött André Roussimoff quadjának, és bár komoly fájdalmai voltak (Elwesnek, nem a quadnak), ragaszkodott hozzá, hogy befejezzék az aznapi forgatást, mielőtt orvoshoz ment volna, mert nem akarta feltartani a produkciót. Ezért az egyik jelenetben jól látható, ahogy sántikál, és próbálja kerülni, hogy ránehezedjen a sérült lábára, miközben lehajol, majd újra feláll.

De volt ennél veszélyesebb helyzet is, például, hogy a Miracle Max-et játszó Billy Crystal annyira vicces volt, hogy többen majdnem szó szerint is belehaltak a röhögésbe. Három tízórás napot forgattak vele, és soha nem mondta kétszer ugyanazt a poént, Mandy Patinkin pedig annyira próbálta visszatartani a nevetést, hogy az erőlködéstől megzúzódott egy bordája. Még a rendező, Rob Reiner sem bírta nevetés nélkül: annyira rosszul lett, hogy végül kénytelen volt egy monitor mögül irányítani a forgatást, mert a hangos röhögése folyton tönkretette a felvételeket.

Mark Knopfler furcsa feltétele

Amikor Rob Reiner zeneszerzőt keresett a filmhez, Mark Knopflerre, a Dire Straits brit rockzenekar gitárosára és énekesére gondolt, mert úgy érezte, csak ő tudná megadni a filmnek azt a hangzásvilágot, amit ő maga elképzelt neki. Knopfler bele is egyezett a dologba, de volt egy feltétele: Reinernek valahogy bele kellett csempésznie a filmbe a baseballsapkát, amit A Turné című filmben viselt. Így történhetett, hogy az unoka (akinek Peter Falk meséli a herceg menyasszonyának történetét) szobájában lógó sapkát nézve a figyelmes nézők egy igazi easter eggre bukkanhatnak.