Csókolom, információ eladó!

Kémek mindig is voltak, vannak és lesznek – aztán van akiket lelepleznek, és vannak akik egy vagy akár több államot is szolgálnak. Szóval kémnek lenni meglehetősen stresszes meló, cserében viszont nincs hiány izgalomban. Ezért is lehet olyan jó filmeket és sorozatokat készíteni róluk.

De ne csak James Bondra gondoljanak, ha fiktív kémekről beszélünk – mi is adunk egy nagyon jó sorozatot a témában. Ez a 2022-es Az Ipcress-ügyirat, az angol kémthriller-sorozat, amely most éppen a TV4-en nézhető. Az alapja Lan Deighton kémregénye, illetve annak folytatásai. A főhős, Harry Palmer szerepét Joe Cole kapta (Szemekbe zárt titkok, Fekete tükör, Birmingham bandája). A hidegháború idején járunk, Palmer egy katonából lett csempész, akit bebörtönöznek, és csak úgy szabadulhat, ha a titkosszolgálatnak kezd dolgozni.

Checkmate, Charlie

Jelentőségteljes összenézések

Beszervezője Dalby őrnagy, őt Tom Hollander alakítja, aki nem Tom Holland, és volt már, hogy ezt sajnálta. Kettejükön kívül fontos személy még a történetben Jean Courtney ügynök, akit Lucy Boynton játszik – ha másban nem, a Freddy Mercury életét feldolgozó Bohemian Rhapsodyben már biztosan látták.

Aki ismeri az eredetit, ne csodálkozzon – igen, Deighton klasszikusnak számító regényét kicsit átírták, erősen modernizálták, de mondjuk kinek jut eszébe ezen keseregni, ha ekkora figyelmet fordítottak a látványvilágra? A kosztümök, a hajak és a kellékek is fantasztikusak. De nem lenne elég a jó látvány a jól kitalált sztori nélkül: Palmer barátunkat egy eltűnt atomtudós előkerítésére létrehozott csapatba juttatja a jószerencse, így lesz börtöntöltelékből hírszerző tiszt.

Kerekedik a történet

Dalby nem tűri a fejetlenséget

A sorozatot rendszeresen adjuk a Network4 csatornáin, most éppen a TV4-en lehet elcsípni – az elejéről, február 9-én, vasárnap 01:50-től adjuk.

Addig is gondoljunk vissza néhány másik, érdekes kémsztorira – a valóságból! A szakma egyik legemlékezetesebb szereplője Mata Hari volt, aki az első világháború idején tevékenykedett. Az egzotikus táncosnőként ismertté vált Margaretha Geertruida Zelle valójában kettős ügynök volt, és információkat szolgáltatott a németeknek és a franciáknak is. Kétséges, hogy valóban jelentős hatása volt-e a háború kimenetelére, de 1917-ben a franciák árulás vádjával kivégezték. A halála óta alakja legendává vált, és az egyik legikonikusabb kémsztori főszereplőjévé nőtte ki magát.

Részlet a Mata Hari c. 1985-ös filmből

A hidegháború korszakának egyik legnagyobb alakja viszont Richard Sorge volt, akit a Szovjetunió számára kémkedett a második világháború alatt. Sorge újságíróként dolgozott Japánban, miközben kulcsfontosságú információkat juttatott el Moszkvába a német és japán tervekről. Legjelentősebb munkája során előre figyelmeztette a szovjet vezetést a német Barbarossa-hadműveletről, valamint arról, hogy Japán nem fogja megtámadni a Szovjetuniót, lehetővé téve Sztálin számára, hogy csapatait keletről nyugatra vezényelje. Japán végül lebuktatta és 1944-ben kivégezték, de munkája jelentős mértékben hozzájárult a háború alakulásához.

Richard Sorge (Készítette: Bundesarchiv, Bild 183-1985-1003-020 / CC-BY-SA 3.0, CC BY-SA 3.0 de)

A hidegháború egyik leghíresebb kettős ügynöke Aldrich Ames volt, aki a CIA tisztjeként dolgozott, miközben a Szovjetunió számára adott el információkat. Ames éveken keresztül dollármilliókért árulta el az amerikai titkokat, és számos fedett ügynököt leplezett le, akiket a Szovjetunióban – mily meglepő – kivégeztek. Végül az amerikai hatóságok elfogták és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték. Ames szerette a pénzt, és nem voltak morális aggályai.

Aldrich Hazen Ames jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti az Allenwood börtönben (Fotó: Frank Johnston/The Washington Post via Getty Images)

Nem lehet kihagyni Kim Philby nevét sem, aki a híres Cambridge Ötök tagjaként a brit hírszerzés egyik legnagyobb árulója lett. Philby, aki a brit titkosszolgálat (MI6) tisztjeként dolgozott, titokban a Szovjetunió számára kémkedett évtizedeken át. Bár sokáig gyanúsnak tartották, csak később sikerült lebuktatni, és végül 1963-ban Moszkvába szökött, ahol élete végéig a szovjetek védelmezték. Az ő esete rávilágított arra, hogy a hidegháborús kémkedésben még a legmagasabb pozícióban lévőkre is érdemes odafigyelni.

Kim Philby utolsó feleségével, Rufina Pukhovával Moszkvában, 1980-as évek. (Fotó: Laski Diffusion/Getty Images)

A modern idők egyik legismertebb kéme Edward Snowden, aki nem egy másik ország titkosszolgálatának dolgozott, hanem saját hazáját leplezte le. Az véleményes, hogy ő egyáltalán kém volt-e, mindenesetre Snowden az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) alkalmazottjaként titkos dokumentumokat szivárogtatott ki, amelyek rámutattak a tömeges megfigyelési programokra, amelyeket az amerikai kormány hajt végre világszerte. Mivel az Egyesült Államok hazaárulással vádolta, végül Oroszországban kért és kapott menedéket. Ügye máig vita tárgya: egyesek szabadságharcost látnak benne, míg mások árulónak tartják.

Készítette: Laura Poitras / Praxis Films, CC BY 3.0.