A Championship a világ egyik legnézettebb és legnagyobb pénzeket megmozgató labdarúgó-bajnoksága – a másodosztályú pontvadászatok között magasan listavezető. A világ hatodik-hetedik legértékesebb játékoskeretével rendelkezik, ugyanakkor van egy érdekes és egyre kínosabb hiányossága: a mérkőzéseken még mindig nem alkalmazzák a videobírót.
Korábban olvashatták honlapunkon azt a cikket, melyben az Allsvenskan különcségéről szólt. Mint megírtuk, a svéd élvonal az egyetlen a 30 legjelentősebb európai futballiga közül, ahol még nem vezették be a VAR intézményét. A skandináv országokban a demokratikus döntéshozatalnak komoly hagyományai vannak, és itt is ez áll a dolog hátterében: Svédországban a klubok többsége ugyanis ellenzi ezt az innovatív megoldást.
De akad még egy kifejezetten magas polcon jegyzett bajnokság, az angol Championship, amely szintén VAR-mentesnek számít. Az English Football League által üzemeltetett pontvadászat esetében szó sincs demokratikus döntésekről: maguk a testület vezetői jelentették ki a sorozatos kritikák sűrűjében a közelmúltban, hogy a VAR egyszerűen túl drága, a közelebbi jövőben így egyelőre nincs esély a bevezetésére.
Hogyan fordulhat ez elő egy olyan ligában, ahol a játékosok összértéke meghaladja a másfél milliárd eurót és amelynek playoffdöntőjét a világ leértékesebb futballmeccsének tartják, hiszen a győztes 2-300 millió angol fonttal gazdagodhat a Premier League-be jutással?
A tét tehát óriási, márpedig vitatott játékvezetői ítéletekből manapság sincs hiány az angol másodosztályban. Csak néhány az elmúlt és a jelenleg zajló szezon érdekességei közül a témában:
- Daniel Farke, a Leeds United menedzsere az idény végén odáig ment, hogy kijelentette: sokkal több ítélet sújtotta csapatát, amely végül nem tudta kiharcolni a feljutást, mint amennyi kedvezett neki. Emiatt pedig a VAR hiányát tette felelőssé.
- Enzo Maresca, a Leicester City mestere a Coventry és az Ipswich elleni pontvesztéseket is a játékvezetői ítéletekre fogta. Más kérdés, hogy a Rókák azért így is a PL-be masíroztak.
- A Norwich–Middlesbrough találkozón a spori egyszerűen megette a korábbi City-játékos, Jonny Howson műesését. Miután a futballista eljátszotta a nagyhalált, Borja Sainz piros lapot kapott, pedig a lassításokból egyértelműen kiderült, hogy Howson színészkedett. VAR hiányában az ítélet helyben maradt, és bár utólag az EFL felmentette Sainzot, a tíz emberre fogyatkozó Norwich nyert helyzetből végül elveszítette a találkozót.
A sors iróniája, hogy a közelmúltban éppen Sainz és a Norwich került ismét reflektorfénybe, ám ezúttal kedvezményezettként: a 7. fordulóban lejátszott Derby elleni idegenbeli összecsapáson a Kanárik két gólja előtt is egyértelműen kint volt a labda. Az egyiknél a felvételek tanúsága szerint legalább 25–30 centivel: Josh Sargent ezt követően adott középre, az érkező Sainz pedig a hálóba továbbított. Nem sokkal ezután a spanyol szélső Jack Stacey hosszú indításából is profitált: megszerezte második gólját is – a probléma csak az, hogy Stacey is kintről kotorta vissza a labdát.
Mondhatnánk azt is, hogy lám-lám, ilyen a sors, amit egyszer elvesz, azt úgyis visszaadja, a valóságban azonban igen szomorú, hogy ennyire nyilvánvaló eseteket néznek el egy olyan komoly presztízsű bajnokságban, és ezek meccseket befolyásoló bakik.
Az már egy másik kérdés, hogy nem mindenki repesne az örömtől, ha az EFL is beadná a derekát. A Manchester United korábbi legendás játékosa, a Middlesbrough jelenlegi menedzsere, Michael Carrick például úgy gondolja, nem jelentene előrelépést a videobíró, amit szerinte igazol az is, hogy a Premier League-ben a mai napig vannak vitás döntések. Márpedig az angol élvonalban már 2019 óta alkalmazzák a VAR-t, de botrányokból így sincs hiány.
Több szurkolói csoport is kifejezte ellenérzését a technológiával kapcsolatban. A témában több mint szemléletes a Norwich City egyik vezérszurkolójának, a Kanáriknak már több mint 40 éve drukkoló Peter Franzennek a véleménye, aki a Norwich Evening News című lapnak így nyilatkozott:
„Más szurkolótársaimhoz hasonlóan én is úgy gondolom, hogy a VAR a gól feletti örömünket veszi el sok esetben. Azt vizsgálni, hogy a játékosunk lábkörme vajon éppen belógott-e a védővonal elé vagy sem, elég illúzióromboló. Persze amikor Borja Sainzot kiállították a Boro ellen, az ellenkezőjét gondoltam, ott nyilvánvalóan segített volna a videobíró…”
A kérdés tehát összetett, de ne legyenek kétségeink afelől, hogy az EFL nem a szurkolók véleménye alapján dönt majd a VAR bevezetéséről. Talán, ha még feltűnőbb, meccseket befolyásoló tévedések jönnek, ők is belátják, hogy nem érdemes garasoskodni és végrehajtják azt a reformot, amit már évekkel ezelőtt meg kellett volna tenniük.