A bájos szőke színésznő, akiről mindenkinek az ET és a gyerekkori drogfüggőség jut eszébe – ez olyan bélyeg, amit Drew Barrymore vélhetően haláláig nem fog lemosni magáról, bár évtizedek óta azon dolgozik, hogy megtegye.
Szóval az első részt ugorjuk át gyorsan: 1975-ben született színészcsaládba, ötévesen debütált Ken Russell Változó állapotok című sci-fi horrorjában, de a két évvel későbbi Steven Spielberg E.T. című filmje tette őt híressé. Iskolakezdésre filmsztár lett, aki Baileys-t önt a fagylaltjára, 11 évesen alkoholproblémái vannak, 12 évesen drogfüggő. 13 évesen felvágja az ereit és kórházba kerül, 14 évesen pedig kérelmezi, hogy jogilag nyilvánítsák felnőtté. 15 évesen színészként munkanélküli, 16 évesen vécét takarít, a 20-as évei közepére kétszer ment férjhez, és kétszer vált el.
Azt akkor még nem tudtuk, hogy édesapja, a színész John Barrymore alkoholista volt, az erőszakos fajtából. Édesanyja és menedzsere, Jaid pedig, aki egy németországi menekülttáborban született második világháborús magyar menekültek gyermekeként, akkor még Makó Ildikó néven – maga is vad gyerek volt, akinek fogalma sem volt a szülői felelősségről.
A színésznő kilenc éves volt, amikor szülei elváltak. Jaid elvitte a Studio 54-be, ahol megismertette a drogokkal, és arra bátorította, hogy híres férfiakkal táncoljon. Nem úgy hangzik, mint az év anyukája.
Mindenesetre a filmipar nem mondott róla, és egy évvel azután, hogy vécéket takarított, vagyis 17 éves korában már a Poison Ivy – Szex, hazugság, bosszú című filmben vállalt szerepet és egy olyan karaktert játszott, amely közel állt a róla alkotott képhez – szexi, giccses, veszélyes. A következő hat évben még 16 filmet forgatott, köztük a Bad Girls-t, Woody Allen A varázsige: I Love You című musicaljét, a Batman Forever című kasszasikert, a Sikoly című horrorfilmet [jó, hát abban nem sokáig szerepelt – szerk.] és a Nászok ásza című filmet, az Adam Sandlerrel közös romantikus komédiák sorozatának első darabját.
Húsz évesen állt össze Nancy Juvonennel, hogy megalapítsa a Flower Films nevű céget, és ezen keresztül nagyobb irányítása legyen filmes karrierje felett. Három évvel később A Bambanő című film producere és főszereplője lett. Belefáradt a rosszlány-karakterbe; sosem tekintette magát annak. A Flower Films lehetőséget adott neki arra, hogy maga válassza meg a szerepeit – legyen szó a romkomok meg nem értett Hamupipőkéjéről, vagy a Charlie angyalainak hősnőjéről.
A húszas éveiben keményen dolgozott, nagyokat bulizott, hatalmas sikereket és megkésett kamaszkorát élvezte. Egyszer elment David Letterman műsorába, felugrott a műsorvezető asztalára, táncot lejtett, megvillantotta a melleit, majd őrülten vigyorogva visszaugrott a helyére, és azon tűnődött, hogy mi a fenét csinált az imént. Mindezt születésnapi köszöntéstként. Nem lehetett tudni, hogy a szégyentől vagy büszkeségtől, de feltűnő volt, hogy 20 évesen fiatalabbnak tűnt annál a hétévesnél, aki jóval korábban egy másik műsorban szerepelt.
2009-ben rendezte első egész estés játékfilmjét, a Hajrá, Bliss-et, egy tipikus Barrymore-romkomot, amely egy tinédzserkorban lévő lányról (Elliot Page alakítja) szól, aki egy szépségversenyes fiaskó után görkoris derbycsapatba jelentkezve találja meg önmagát. A film általában pozitív kritikákat kapott, de nem volt kasszasiker.
Rendkívül büszke színészi származására – hét generációnyi színészről beszélünk, köztük híres nagyapjáról, John Barrymore-ról, aki végül halálra itta magát (az alkoholizmus szintén családi vonás). Önéletrajzi könyvében, a Wildflowerben (Vadvirág) Barrymore azt sugallja, hogy nagyjából mindig is önmagát játszotta – így amikor szerelmes és meg nem értett volt, tökéletesen illettek hozzá a romkomok, de miután már elégedett anya, csak arra alkalmas, hogy elégedett anyákat játsszon, és ezek elég unalmas szerepek.
Szerepelt a Miss You Already című vígjátékban Toni Collette-tel, amely a legjobb haverokról szól, akik mindent megosztanak egymással, beleértve a pasikat is; aztán pedig Adam Sandlerrel játszott a Blended című szintén romkomban. Saját bevallása szerint színészként eddig csak egyszer erőltette meg magát igazán, a 2009-es Két nő – egy ház című HBO-filmben, amelyben Edith Bouvier Beale-t, Jackie Kennedy unokatestvérét alakította, és amely az 1975-ös, azonos című dokumentumfilm alapján készült. A szerep Golden Globe- és SAG-díjat ért, és Emmy-díjra is jelölték
Miután Barrymore bejelentette, hogy inkább otthon marad a gyerekeivel, minthogy filmforgatásokon dolgozzon sokan megbotránkozdtak. Azóta persze visszatért, ám néhány évvel később, 2021-ben bejelentette, hogy szünetet tart, és műsorvezetői karrierjére koncentrál saját műsorával, a The Drew Barrymore Show-val. Eközben a Flowerbeauty nevű kozmetikai cégét futtatja, remek eredménnyel.
Rövid életű kapcsolatok és házasságok sora tarkította a színésznő húszas éveit, partnerei között volt a Hole gitárosa, Eric Erlandson és az MTV műsorvezetője, Tom Green, aki a Charlie angyalaiban játszott. Egy 2003-as interjúban Barrymore biszexuálisnak vallotta magát. 2012-re férjhez ment Will Kopelman művészeti tanácsadóhoz, két lányának apjához. 2016-ban váltak el. Válása után így nyilatkozott: „Két kislányom van, és nem akarok férfiakat hazahozni” – mondta a CBS Morningsban 2022-ben. „Azt hiszem, nagyon sokáig tartana, amíg jobban megismernék valakit, mielőtt egyáltalán bemutatnám a lányaimnak”. Szerelmi életéről azóta nem sokat tudni, legalábbis a nyilvánosságot kizárja a pasizási szokásaiból.
És ha már szóba került a Charlie angyalai, akkor jöjjön egy remek történet a második rész New Yorki premierjéről. Szóval egyszer egy üveg pezsgővel a kezében és Cameron Diazzal az oldalán látták New Yorkban 2003-ban. Kibérelt egy régi iskolabuszt, amelyek karácsonyi fényekkel volt dekorálva, hogy azzal érkezzenek a premier helyszínére. Ám a busz elromlott, így gyalog tették meg az utat a helyszínre.
Barrymoore és Diaz azóta is barátok, saját bevallásuk szerint, mintha testvérek lennének.
Na de vissza a mostani időszakra, Amerikát épp az tartja lázban, ki lesz a következő elnök – és nyilván ez az egész világpolitikára hatással lesz. Szóval Barrymore interjút készített nemrég Kamala Harris alelnökkel a talk show-jában, és a mostohaszülőségről beszélgettek, mert Harris érintett a témában (vér szerinti gyereke nincs, a férje, Doug Emhoff előző házasságából egy fiú és egy lány született). Ebből kiderült, hogy a mama és a Kamala szavakból a Momala szótrakták össze, és így hívják őt.
„Ez egy remek átvezetés ahhoz, hogy elmondjam, hogy folyton az jár a fejemben, hogy mindannyiunknak szüksége van egy anyára” – mondta Barrymore. „Arra gondoltam, hogy most tényleg mindannyiunknak óriási ölelésre van szüksége a világban. De a mi országunkban szükségünk van arra, hogy te legyél az ország Momalája.” Érzed ezt?” Harris nem is tudott először reagálni, aztán kicsit tiltakozott.
Drew Barrymore tehát szép ívet járt be (és még mindig csak 49 éves) – ennek egyik állomása a Charlie angyalai, amelyet pénteken este nyolctól láthat nálunk a FILM4-en.