2017-ben mutatták be a Doktor Murphy című sorozatot, mely egy savant-szindrómás fiatal sebész munkahelyi és magánéleti kalandjait követi nyomon – aki nagyon szerethető. A történet egy 2013-ban bemutatott azonos című koreai sorozaton alapul. Daniel Dae Kim 2014 óta próbálta adaptálni az amerikai nézők számára, mielőtt végül három év múlva le is gyártották, Freddie Highmore-ral a címszereplő doki szerepében. Bár az eredetiből csak 20 rész készült, az amerikai változat ennél jóval hosszabb lett.
A jó doktor
A sorozat már csak azért is sikerre volt ítélve, mert a Doktor House alkotója, David Shore fejlesztette. A Doktor Murphy rajongói talán meglepődnek, ha megtudják, hogy Freddie Highmore eredetileg visszautasította Dr. Shaun Murphy szerepét a sorozatban. 2018-ban Highmore elárulta, hogy a szerepet nem sokkal azután ajánlották fel neki, hogy befejezte az Bates Motel – Psycho a kezdetektől című sorozatát, és hezitált, hogy ilyen gyorsan aláírjon egy másik tévésorozathoz. A színész elmagyarázta kezdeti vonakodását a szerepet illetően. „Amikor éppen befejeztél egy sorozatot, amely öt évadon keresztül ment, tisztában vagy azzal, hogy mennyire el kell kötelezned magad ” – mondta. Szerencsére Highmore végül meggondolta magát, és beleegyezett, hogy elvállalja a főszerepet. Golden Globe-jelölést is kapott a sorozatban nyújtott alakításáért 2018-ban – ha még több bizonyíték kellett volna arra, hogy Highmore végül jól döntött.
Aki követi a maga alkotta szabályokat
David Shore-nak nem kellett sokáig keresgélnie, amikor a sorozat egy kulcsfontosságú karakterét fejlesztette ki. Egyenesen unokahúgaihoz és unokaöccseihez, ortodox rabbi testvéreinek gyermekeihez fordult. Az évadok során több orvos is felbukkant Murphy mellett – mert nyilván nem életszerű, hogy egy ember dolgozik a kórházban. „Szerettünk volna néhány, Dr. Murphynél fiatalabb orvost bevonni, néhány olyan karaktert, akiknek kevesebb tapasztalata van, mint neki, olyanokat, akiket mentorálhat” – mondta Shore a Jewish Telegraphic Agency-nek adott interjúban. „Sok időt töltöttünk [a producerek] a különböző karakterek megvitatásával”.
Szerencsére Amerika sokszínű, ezért Dr. Asher Wolk (Noah Galvin) is a team része lesz, aki ortodox környezetben nőtt fel, de már nem hisz Istenben. Shore két testvére a jeruzsálemi székhelyű Aish Hatorah jesivához tartozó ortodox rabbiként dolgozik. „Mindig is lenyűgözött a vallás és annak hiánya” – mondta Shore. „Néhányan [a testvéreim] gyermekei közül már nem vallásosak, és lenyűgöznek a tapasztalataik. Nagyon érdekesnek tartom, hogy egy világban nevelkedtek, és egy másik világot választottak maguknak.”
Szerencsére a kollégák megértőek
A sorozat azért működik nagyon, mert egyrészt (köszönhetően a dr. House-nak és a Grace klinikának), egy újabb generáció is megszerette a műfajt – persze ebben elévülhetetlen érdeme van a Vészhelyzetnek is – ráadásul sikerült olyan főszereplőt alkotni, aki nem a jóképű orvos, aki szédíti a nővéreket vonalat képviseli.
Másrészt megjelenésének idején a Stranger Things, és a This Is Us futott nagyot, amelyek mind alapvetően jó emberekről szólnak, akik próbálnak utakat keresnek a világban, amely nem feltétlenül értékeli őket. Ehhez jött a doki, aki pontosan tudja mit és hogy szeretne, csak épp a világ nem elég hajlékony ehhez, így kénytelen feszegetni a határokat. Ez pedig láthatóan igen jól sikerül neki, így összehoztak egy olyan sorozatot, amit szinte lehetetlen félbehagyni. Szerencsére nem is kell, mert a TV4-en, minden hétköznap délután nézhető!