Szinte rá sem lehet ismerni mostanában az Olympique Marseille-re. A csapat néhány héttel ezelőtt még teljesen szétesett társaság benyomását keltette, folyamatosan csúszott lefelé a Ligue1 tabelláján, a klub ráadásul belső feszültségek kapcsán is rendre a hírekbe került. Aztán egy csapásra minden megváltozott: megszabadultak Gennaro Gattusótól – akinek dilettáns edzői működése lassan külön cikket érne meg –, és egy rutinos, de nem sztáredzőnek számító szakemberrel, Jean-Louis Gasset-val hirtelen parádézni kezdtek, minden fronton.
2024. február 18.: forrnak az indulatok az Olympique Marseille szurkolóinál, a Brest ellen elveszített bajnoki mérkőzés után válogatott szidalmakkal találják meg a játékosokat és mindenekelőtt a vezetőedzőt, Gennaro Gattusót. Nem csoda: az OM, amely a tavalyi bronzérem után nem titkoltan azzal a céllal vágott neki a 2023/2024-es idénynek, hogy megnehezítse a szinte egyeduralkodó, nem mellesleg végletekig gyűlölt rivális PSG dolgát, és 2010 után ismét aranyérmet szerezzen a Ligue1-ben, vert seregre emlékeztetett.
Az esetleges bajnoki cím persze inkább a vágyálom kategória volt, nem éppen a realitásokat tükrözte, de azért abban joggal bíztak a csapat rajongói, hogy az újabb dobogós helyezés és ezzel a biztos Bajnokok Ligája-indulás meglesz.
Ehhez képest december közepén komoly hullámvölgybe került az együttes: az említett, bresti zakóval bezárólag tíz tétmeccséből mindössze kettőt tudott megnyerni – az egyiket a Ligue1 sereghajtója, a Clermont (2–1), a másikat pedig a Francia Kupában az – ötödosztályú – Thionville Lusitanos (1–0) ellen. Mivel az OM a rossz sorozat következtében a 9. helyre zuhant vissza, ráadásul közben a kupától is búcsúzott, Gattusót végül lapátra tették. Annál is inkább, mert a hírek szerint teljesen elveszítette az öltözőt, a csapat játéka pedig kilátástalan volt.
Kevesebb mint három év leforgása alatt – 2021 február vége óta sorrendben Jorge Sampaoli, Igor Tudor, Marcelino, majd Gattuso irányította a gárdát – jöhetett tehát az ötödik tréner a marseille-i kispadra, a kérdés már csak az volt, ki lehet a legalkalmasabb arra, hogy ebben a kaotikus helyzetben rendet csináljon, megtalálja a hangot a játékosokkal és elkezdje szállítani az eredményeket, lehetőleg azonnal.
Erre kinevezték Jean-Louis Gasset-t.
Hogy kicsodát? – kérdezhették azok, akik nem annyira naprakészek a francia futball kapcsán. Nos, kétségtelenül egy rendkívül rutinos, elismert szakemberről van szó, de az OM-drukkerek és az újságírók sem voltak elájulva a döntéstől.
„70 éves, öreg fószer, nagyobb kluboknál nem is dolgozott vezetőedzőként” – írta az egyik szurkoló az egyik fórumon, és Julien Laurens, a TNT Sports szakértője is elég élesen fogalmazott vele kapcsolatban.
„Azt hiszem, most sok Marseille-drukker csalódott. Ez a kinevezés katasztrofális következményekkel járhat – a csapat le van maradva, égetően szüksége lenne arra, hogy kijusson a nemzetközi porondra.”
Mindez ráadásul néhány héttel az után történt, hogy Gasset távozott az elefántcsontparti válogatott szövetségi kapitányi posztjáról, miután a házigazda csak vérrel-verejtékkel, gyenge játékkal és jókora szerencsével vergődött tovább az Afrikai Nemzetek Kupáján – így torna közben rúgták ki. Búcsúját követően azonban az Elefántok megtáltosodtak, és Gasset korábbi segítőjével, Emerse Faéval végül megnyerték a tornát.
A montpellier-i születésű (játékosként nem is szerepelt máshol annak idején) Gasset a kritikus hangok ellenére szép csendben munkába állt Marseille-ben, és láss csodát, az OM elkezdett futballozni, a veterán mesterrel a kispadon a kilencszeres bajnok első öt tétmérkőzését egyaránt megnyerte. Nem mellesleg ezeken összesen 18 gólt szerzett, miközben az azt megelőző, idézett tízmeccses szériában csak 11-et. Csütörtök este ugyan az első, 4–0-ra megnyert összecsapás tudatában félgőzzel játszva kikapott az OM Villarrealban, de így is simán továbbjutott az Európa-ligában.
Gasset-ról azért érdemes tudni, a szakma által elismert edző, nagy tudású szakemberként tartják számon. Vezetőedzőként is dolgozott több helyen, 2006 és 2017 között Laurent Blanc jobbkezeként, másodedzőként ténykedett a Bordeaux-nál, a francia válogatottnál és a PSG-nél is. Sokan gondolták úgy akkoriban, hogy a játékosmúltja miatt sztárként kezelt Blanc mellé nagyon kellett Gasset, az „agy”, aki a taktikáért volt felelős.
Vajon mi történhetett az elmúlt hetekben Marseille-ben, miért kezdett el szárnyalni az OM? A francia sajtó szerint semmi látványos dolgot nem kell sejteni a háttérben, inkább arról van szó, hogy Gasset híresen nyugodt stílusa, higgadtsága jótékony hatással volt a játékosokra, megszűnt a korábban hónapokon át fennálló feszültség az öltözőben, és mivel hazai trénerről van szó, jobban ismeri a speciális francia közeget. Nagyjából ezekre volt szüksége a társaságnak. Nem véletlen, hogy olyan futballisták, mint például Ismaïla Sarr vagy Iliman Ndiaye, akik sokáig csalódást keltően játszottak, magukra találtak, felszabadultabbnak tűnnek. Ha egy nevet kellene azonban kiemelni, akkor mindenképpen Pierre-Emerick Aubameyangét hoznánk elő. A gaboni szerződtetését sokan nem igazán értették a nyáron, mondván, már 34 éves, és a Chelsea-nél már nem váltotta meg a világot. Sokáig nem is nagyon találta a helyét, de Gasset érkezése után öt mérkőzésen összesen nyolcszor volt eredményes, miközben igazi vezéregyéniséggé vált.
Valamit tehát nagyon tud Gasset professzor, és az OM szurkolói ma már egy cseppet sem bánják, hogy vele igyekeztek tüzet oltani a klub vezetői. Bár egyes értesülések szerint a nyártól a jelenleg Katarban dolgozó Christophe Galtier-t szeretnék látni a kispadon, nagy kérdés, mi lesz akkor, ha Gasset vezérletével a marseille-iek végig parádézzák a tavaszt és akár a Bajnokok Ligája-indulást is kiharcolják.
Az Olympique Marseille a hétvégén rangadót játszik a Ligue1-ben, a Rennes elleni idegenbeli rangadót 17.05-től a MATCH4-en és a NET4+-on élőben közvetítjük.
JEAN-LOUIS GASSET
Született: 1953. december 9., Montpellier
Játékosként: Montpellier (1975-1985)
Vezetőedzőként: Montpellier (1998-1999), Caen (2000-2001), Istres (2005-2006), Montpellier (2017), Saint-Étienne (2017-2019), Bordeaux (2020-2021), Elefántcsontpart (2022-2024. január), Olympique Marseille (2024. február 20-)