Péntek este 8 órakor kezdődik a Bizonyítás című film a FILM4-en, amelyben Catherine (Gwyneth Paltrow) zseniális elméjű matematikus apja, Robert (Sir Anthony Hopkins) halála után egyedül marad fájdalmával, apja jegyzeteivel és a kérdéssel: mit kezdjen önmagával. Míg nővére, Claire (Hope Davis) azon dolgozik, hogy irányt mutasson húgának, feltűnik a színen Robert régi tanítványa, Hal (Jake Gyllenhaal), aki a papa jegyzeteire tart igényt, ráadásul látszólag elég erőszakos módon. Claire és Hal hatására Catherine viszont egyre csak azon gyötrődik, vajon ő is zseni, vagy kicsit őrült, mint az apja volt?
Noha meglehetősen érdekfeszítő maga a film tartalma is, most mégis vonatkoztassunk el kicsit a sztoritól, és tekintsünk a filmre egyfajta lehetőségként arra, hogy a szórakozás mellett kiműveljük magunkat az onomasztika területén is. Szóvaltehát: míg a fent említett Robert, Claire és Catherine nevekben semmi exkluzív nincs, sőt, manapság már szinte nálunk is kaphatják magyar szülők magyar gyerekei (Jászberényi Kler vagy Zimonyiné Ketrin mondjuk), addig magyar szemmel mindig vicces de minimum furcsa azt látni, amikor egy film főszereplőjét úgy hívják, hogy HAL (a fenti esetben Jake Gyllenhaal volt ez a szerencsés).
Pedig amíg nálunk ez a szó egy tátogó, buta arcú, rövid memóriájú állatot takar, addig Amerikában teljesen megszokott névnek minősül, és arrafelé semmi furcsa nincs benne. De még csak nem is halfejű emberek kapják. Sőt, a Hal név valójában igen szép eredettel és történelmi örökséggel bír, a jelentése is kifejező, és sok fontos szereplő kapta már a filmtörténetben, aligha véletlenül. Érdemes egy kicsit elmerülni ezekben az érdekességekben, akárcsak egy Hal (haha).
A középkori Angliában igen szerették a rövid neveket, ezért a Hal eredetileg a Harold és a Henry nevek becézett formájaként terjedt el. A romantikus verzió szerint azonban a név eredete az óangol „halig” szóra vezethető vissza, amely szentet vagy szentségeset jelent, és az idők folyamán hallé alakult – majd megkapta a „hadsereg vezetője” többletjelentést is. A történelem során aztán jelentős személyiségekkel kapcsolódott össze, a név legismertebb viselője talán az 1413 és 1422 között uralkodott V. Henrik angol király volt, aki kiemelkedő hadvezéri képességeivel és az Agincourt-i csatában aratott győzelme alapján méltán érdemelte ki a Hal becenevet, és annak jelentését is.
A Hal név manapság is népszerű, és nem csak Amerika-, de világszerte is gyakran adják szülők a fiaiknak, de ugyanígy része a magas- és a popkultúrának is, legyen szó irodalmi művekről, zenéről vagy filmekről. A híres amerikai író, Mark Twain Huckleberry Finn kalandjai című regényében például a főszereplőt Huckleberry ‘Huck’ Finn-nek hívják, akit gyakran Hal-ként is emlegetnek. De így hívják Jack Black felszínes bunkóból széplelkű hősszerelmessé változó karakterét a Nagyon nagy ő című filmben, a cuki kis csótányt a Wall-E-ben, a címszerepet játszó Timothée Chalamet karakterét az V. Henrikből (natessék), Hal Jordannek hívják Ryan Reynolds-ot a Zöld lámpás című DC-képregényadaptációban, és Hal a neve Alec Baldwinnak is a Blue Jasmine című filmben, amelyben Cate Blanchett hűtlen, rémes személyiségű férjét alakítja, és teszi tönkre az életét. A kedvencem mégis Bryan Cranston, a világ leghalebb Hale a Már megint Malcolm című sorozatból, amelyben egy meglehetősen szerencsétlen, béna, ügyefogyott, de nagyon szerethető apát alakít, akit négy (néha öt) fiúgyereke próbál a sírba tenni.
Most, hogy már ezt is tudja, ne feledje, legközelebb a Bizonyítás című filmben láthat Halt Jake Gyllenhaal személyében a FILM4-en, ma este 8-tól.