A kontinenstornák nyara lesz az idei, nemcsak Európa-bajnokságot, hanem Copa Américát is rendeznek az előttünk álló hetekben. Az Egyesült Államokban rendhagyó viadal vár a mezőnyre, ettől még a szokásokhoz hűen hamisítatlan amerikai futballhangulat, topligás sztárok és nem mellesleg a világbajnoki címvédő is színesíti az eseményt – a Network4-en pedig minden fontos történést, mozzanatot megmutatunk nézőinknek.
Ahogy lenni szokott, az A csoport indítja a programot, nem is akármilyen szereplőkkel. Kapásból itt van a már említett, világbajnok argentin csapat, a 2010-es években két tornát is nyerő chilei válogatott, de a kanadaiak több játékosa is az európai bajnokságokban brillírozik, a peruiak meg egyfajta sötét lovak, magyarul nem lefutott a verseny. Megnéztük, kiktől mire számíthatunk a csoportban.
Argentína:
Nemcsak a világbajnokság, hanem a Copa América címvédője is a dél-amerikai együttes, amely a nyolcszoros aranylabdás Lionel Messi vezetésével nem tűzhet ki más célt maga elé, mint egy újabb aranyérmet. A katari vb óta sincs rossz formában az Albiceleste, 13 mérkőzést játszott, ezek közül mindössze egyet veszített el, még egy 2026-os vb-selejtezős meccset Uruguay ellen, de ezt feledtetvén több skalpot is begyűjtött, idegenben verte a nagy rivális Brazíliát (1–0), vagy éppen a mostani csoportellenfél Perut (2–0).
A csapat magja állandó, az előző év legjobb kapusának választott Emiliano Martinez előtt remek belső védőkből válogathat Lionel Scaloni szövetségi kapitány, a Manchester Unitedben játszó Lisandro Martinez, a Tottenhamben brillírozó Cristian Romero, valamint a Benfica rutinos rókája, Nicolás Otamendi sem a csatárok álma, mellettük a bal szélen Nicolas Tagliafico (Lyon) vagy Marcos Acuna (Sevilla), a jobbon meg Gonzalo Montiel (Nottingham) vagy Nahuel Molina (Atletico Madrid) nehezíti az ellenfelek dolgát.
A középpályán a Liverpool kiválósága, a Vörösöknél a támadó szerepkörből hátrébb vont, viszont ott is remeklő Alexis Mac Allister, a Chelsea-vel kupainduló helyre befutó Enzo Fernandez és a tottenhames Giovani Lo Celso lehetnek alapemberek, a támadósorba pedig az Inter Miamiban még mindig kimagaslóan futballozó Messi mellett ott van az örökifjú Angel Di Maria (Benfica), a ManUnited ígérete, Alejandro Garnaco, a Manchester Cityben csereként és kezdőként is megbízhatóan teljesítő Julian Alvarez, illetve az Interrel idén ismét bajnoki címet szerző Lautaro Martinez is kiváló választás lehet, hogy elhódíthassák 16. Copa America-címüket, ezzel abszolút rekordot beállítva az örökranglista élén.
Az argentinok programja:
június 21., péntek, 2.00: Argentína–Kanada (ARENA4, NET4+)
június 26., szerda, 3.00: Chile–Argentína (NET4+)
június 30., vasárnap, 2.00: Argentína–Peru (ARENA4, NET4+)
Kanada:
A kanadaiak a katari világbajnokságon annak ellenére, hogy kiestek a csoportkörben, sőt, három vereséggel zártak, emlékezetes produkciót nyújtottak: proaktív, bátor (támadó-)játékuk sokakat magával ragadott. A belgák ellen is a levegőben lógott a döntetlen, a később bronzérmes horvátokra az első félidőben ijesztettek rá, a végül negyedik Marokkóval szemben viszont túl későn ébredtek (2–1). Az elmúlt másfél évben hullámzóan teljesítettek, a CONCACAF Nemzetek Ligájában a nyolc között búcsúztak, felkészülési meccseken sem brillíroztak, Japántól ősszel 4–1-re, Hollandiától június elején 4–0-ra kaptak ki, azonban a franciákkal nemrégiben ikszeltek, ez erőt adhat a Copa Américára.
Észak-amerikai válogatottként először kaptak meghívást a tornára, ahol a közelgő, 2026-os vb társházigazdájaként fontos erőpróbát tehetnek. Több játékosuk európai ligákban bizonyít, a legismertebb név természetesen a csapatkapitány, a német Bayern Münchenben szélső védőként, de a válogatottban főként előretolt szélsőként futballozó Alphonso Davies, a jobbhátvéd Allistair Johnston a skót aranyérmes Celticnek fontos pillére, a csatár Tajon Buchanan az Interben robbant be, Ismail Koné (Watford) a Championship egyik legjobb középpályása, Jonathan David pedig a francia első osztályú Lille-ben ontja évek óta a gólokat. Mesterük, Jesse Marsch meg a Bundesligában és a Premier League-ben is szerzett tapasztalatot, ami sokat érhet még a csapata számára.
A kanadaiak programja:
június 21., péntek, 2.00: Argentína–Kanada (ARENA4, NET4+)
június 26., szerda, 0.00: Peru–Kanada (ARENA4, NET4+)
június 30., vasárnap, 2.00: Kanada–Chile (NET4+)
Chile:
Chile a 2010-es évek egyik legsikeresebb dél-amerikai csapata. Kétszer megnyerte a Copa Américát (története során először és másodjára), ráadásul mindkétszer Argentína ellen, büntetőpárbajt követően – 2015-ben hazai környezetben, 2016-ban, az ünnepi, a sorozat alapításának 100. évfordulójából tartott kiírást meg éppen az Egyesült Államokban. Azóta viszont csak szerényebb eredményeket mutatott fel az együttes, a 2018-as és a 2022-es világbajnokságra ki se jutott, illetve legutóbbi tíz mérkőzéséből is csupán hármat húzott be, Peru (tétmeccsen), Albánia és Paraguay (egyaránt barátságos találkozón) ellen.
Vannak nagy nevek az argentin szövetségi kapitány, Ricardo Gareca keretében, csakhogy az egykori Barcelona- és ManCity-, per pillanat Real Betis-kapus Claudio Bravo már 41, a korábbi Barcelona-, Arsenal-, MU-, jelenleg Inter-támadó Alexis Sánchez 35, az anno a Barcelonában, a Juventusban, az Interben és a Bayern Münchenben megforduló középpályás, most a Colo-Colóban Arturo Vidal meg 37 esztendős. A csapat gerince Amerikában játszik, európai topligában az említetteken kívül egyedül a tartalékkapus, Lawrence Vigouroux (Burnley), két bekk, Gabriel Suazo (Toulouse) és Guillermo Maripan (Monaco), valamint Ben Brereton Diaz (Villareal, majd kölcsönben Sheffield United) rúgta a bőrt, vagy koptatta a kispadot a májusban véget ért szezonban.
A chileiek programja:
június 22., szombat, 2.00: Peru–Chile (NET4+)
június 26., szerda, 3.00: Chile–Argentína (NET4+)
június 30., vasárnap, 2.00: Kanada–Chile (NET4+)
Peru:
A peruiak hagyományosan nagy riválisai a chileieknek, ami még az előző század sikeresebb időszakából ered, ugyanis kétszer, 1939-ben és 1975-ben is csúcsra értek a kontinenstornán. A közelmúltban arra lehetnek a legbüszkébbek, hogy 2019-ben döntőig meneteltek, az elődöntőben pont Chilét kiverve, a fináléban ugyanakkor a brazilok már túl nagy falat voltak. Világbajnokságon 2018-ban jártak utoljára, ezt azonban könnyen lehet, 2030-ig nem ismételhetik meg, ugyanis a 26-os viadal selejtezőjében pocsékul állnak, sereghajtók a dél-amerikai csoportban – ezek a sikertelen kvalifikációs meccsek akár a Copára is rányomhatják bélyegüket.
Jorge Fossati kapitány keretébe két játékos jött topligából, a középpályás Renato Tapia a spanyol Celta Vigo, a támadó Gianluca Lapadula az olasz Cagliari futballistája, rajtuk kívül a holland Feyenoordból behívott bekkre, Marcos Lopezre, az Orlando City szűrőjére, Wilder Cartagenára, valamint a Malmö passzkirályára, Sergio Penára lehet még érdemes figyelni.
A peruiak programja:
június 22., szombat, 2.00: Peru–Chile (NET4+)
június 26., szerda, 0.00: Peru–Kanada (ARENA4, NET4+)
június 30., vasárnap, 2.00: Argentína–Peru (ARENA4, NET4+)