Emlékszik még, mi történik, ha remake-elik a spinoff rebootját? Legfeljebb jön egy crossover prequel!

Filmekről és sorozatokról írunk itt a Net4-en a legtöbbször, ezért ennek az iparágnak az angol nyelvű szakszavai olykor, amikor nem jut eszünkbe a magyar megfelelője – vagy éppen nincs is neki – beszivárognak a cikkeinkbe, híreinkbe. Itt az idő, hogy megmagyarázzunk néhányat ezen kifejezések közül; az alábbiakban erre teszünk kísérletet.

Remake

Ezt a szót használjuk mostanában a legtöbbször: a filmesek fognak valamit, ami már egyszer sikeres volt, és új szereplőkkel, új díszletek közt, új forgatókönyvvel elkészítik belőle a saját változatukat. Gyakorlatilag átdolgozzák a történetet, nem mindent hagyva meg az eredetiből, de pont eleget ahhoz, hogy rámondhassák, hogya kettőnek köze van egymáshoz. Legutóbb a Ghostról derült ki, hogy lesz remake-je, azelőtt A hollóét és az Országúti diszkóét emlegettük.

Jakey Gyllenhaal az Országúti diszkó remake-jében néz ilyen keményen

Reboot

Ez is egy történet újra-elmondása, de a remake-nél egy fokkal kevesebb egyezéssel. Például amikor Christopher Nolan úgy döntött, még egyszer elmeséli, saját ötletekkel, hogy hogyan lett Batman meg az ellenségei azok, akik, akkor elkészítette A sötét lovag-trilógiát. A szereplőket mindenki ismerte, a világot, amelyben a történet játszódik, mindenki ismerte, csak a cselekmény volt újszerű.

Spinoff

Egy sorozat egyik szereplője vagy témája kaphat egy teljesen új, önálló sorozatot. Például 2007-ben a Grace Klinika egyik szereplője, Dr. Addison Montgomery elég sikeresnek bizonyult ahhoz, hogy egy Doktor Addison (eredetiben: Private Practice) című sorozatot építsenek rá. A története tehát egy leágazással folytatódott az eredetiből, figyelembe vette az addig történteket, de nem kapcsolódott már hozzájuk szorosan.

Kate Walsh a Doktor Addisonban

Prequel, sequel

Ez egyszerű lesz: a prequel az előzmény-, akár filmről, akár sorozatról beszélünk. Megmutatja, mi történt az adott történet előtt, akár ugyanazokkal a szereplőkkel, akár másokkal, akik hatással vannak a már megismert szereplők világára vagy történetére. Például a Furiosa a már ismert Mad Max-filmek előtt játszódik. A sequel pedig folytatást jelent, ugyanebben a szellemben.

Filmes univerzum

Ez főleg a szuperhősös filmek dömpingje miatt került be a filmes témájú közbeszédbe az elmúlt évtizedben: több, tematikailag többé-kevésbé kapcsolódó film és sorozat játszódik ugyanabban az elképzelt világban, a szereplők találkozhatnak is, utalhatnak is a közös múltban történtekre. Gyakorlatilag egy végletekig felépített helyszín, ami a szereplők közös valósága. Ilyen például a Star Wars-univerzum, és ilyenben játszódnak a Marvel szuperhős-filmjei is, amiből eddig 33 van. Harminchárom.

Robert Downey Jr. és Chris Pine, az Amerika kapitány: Polgárháborúban, amely a Marvel-univerzum része

Crossover

Két sorozat története összefonódik, és a szereplőik hosszabb-rövidebb időre találkoznak, mert ugyanannak a filmes univerzumnak a részei (vagy erőszakkal azzá teszik őket). Ilyen lenne, ha mondjuk Poirot egyik nyomozásába belecsöppenne Miss Marple, és együtt göngyölítenék fel a szálakat. Annak idején emlékezetes példa volt erre itthon a Vészhelyzet és a Harmadik műszak crossovere, de a Helyszínelők-univerzumban is többször előfordult az ilyesmi.

Pilot

Egy sorozat első, bemutatkozó epizódja. Egyrészt a reménybeli vásárlókat akarják meggyőzni vele a készítők (hogy adjanak pénzt a sorozat megvalósítására), másrészt olyan értelemben is bemutatkozó, hogy a közönséget is bevezeti a történetbe, megismertetve a szereplőket. Minden tévéműsor nagy esélye: ott a néző, magával kell ragadnia, ezért általában igyekeznek nagyon fordulatosra és hangulatosra csinálni.

Streamingszolgáltató

Olyan műsorszolgáltatási megoldás, amelyen keresztül folyamatosan nézni és/vagy hallgatni tudunk tartalmakat, amelyek nem a mi készülékünkön vannak. Ilyen például a Net4+, amelyen sportmérkőzéseket nézhetnek nálunk élőben, és persze felvételről is.