Ennyit ér az alapszakasz-győzelem

Ennyit ér a 120 pontos alapszakasz, avagy 1988 után ismét kisöpörte a címvédő a regnáló alapszakaszgyőztest!

Azzal, hogy a kétszeres címvédő Tampa Bay Lightning kisöpörte az alapszakasz győztest Florida Pantherst, a 2020-as rájátszás kezdete óta zsinórban 10. playoff párharcát nyerte meg, az NHL történetének harmadik franchise-a lett a New York Islanders (1980-84: 19 győzelem) és a Montréal Canadiens (1976-80: 13 győzelem), amelyiknek ez összejött.

Ezzel pedig az utolsó 8 szezonból már hatodik alkalommal jut főcsoport-döntőbe Jon Cooper csapata. De hogyan sikerült ennyire üresbe raknia a Lightningnak azt a Floridát, amelyik az alaspszakaszban szó szerint átrohant a teljes ligán?

Photo by Bruce Bennett/Getty Images
  • Andrej Vaszilevszkij a Toronto elleni hetedik meccstől fogva ellenállhatatlan: 97.8%-os védési hatékonysággal dolgozik és csak a Panthers elleni szériában 10-zel kapott kevesebb gólt, mint azt az xGA mutató előrevetítette. A sorozatot lezáró meccsen 49 védéses shutouttal és 3.71-es GSAx értékkel járult hozzá a Lightning továbbjutásához.
  • Már a Washington ellen sem volt kifejezetten nagy tempója a Floridának, a Tampa Bay ellen pedig ez még drasztikusabban meglátszott. A Sportlogiq szerint az alapszakaszban 60 percre vetítve 7.62 lövés érkezett a slotból rohanások során, míg a rájátszásban ugyanez a szám 5.87-re csökkent. De ami még drasztikusabb zuhanást mutat az az, hogy az egész Lightning elleni szériában, négy meccsen 14 ilyen lövési kísérlete volt a Panthersnek (3.5/60 perc), amiból csak nyolc talált kaput és csak egyből született gól.
  • Mennyiség a minőség helyett – A Florida a negyedik meccsen nézett ki először olyan csapatnak, mint amilyet az alapszakaszban láttunk: a hátvédek is rendre kockázatvállalóan és egyébként hatékonyan felléptek az ellenfél harmadába a koronggal a kör tetejéig vagy még annál is mélyebbre, akár az alapvonalig. Ilyenkor vagy jött egy éles szögből leadott lövés, amit könnyen tudott védeni Vaszilevszkij, vagy egy centerezés, ami teljesen hatástalan volt, mivel a Lightning uralni tudta a kapu előtti területet. Majd miután a címvédő megszerezte a pakkot, transitionből rendre le tudta indítani a Floridát. Ezért is fordulhatott elő, hogy a nagy kapura lövési különbség (5v5-ben 63-38 a Floridának) ellenére, mégsem volt annyira domináns a kidolgozott helyzetek minőségét tekintve (2.28 xG vs 2.12 xG, ami a Panthers oldaláról nézve mindössze 52%-os xG share-t jelent).
  • Brayden Point hiánya meg sem látszott a csapaton, a többi sztár is a hátára tudta venni a Lightningot. Kucserov összesen 2+5-tel zárt és lett a széria legponterősebb játékosa, Stamkos is 2+2-ig ment, ahogy Perry is 3+1-gyel zárt úgy, hogy a széria első három meccsén egyaránt betalált. Ezzel szemben a Floridánál Huberdeau, aki a legtöbb gólpasszal zárta az alapszakaszt két gólpasszig jutott az egész párharcban, míg a liga egyik legjobb kétirányú játékosa, Barkov összesen 1 gólpasszt tett a közösbe, ahogyan az a Giroux is, akinek a játékszervező képességéből semmit nem kaptunk a második körben.Az, hogy Point hiánya egyáltalán nem volt tényező a párharcban, az 5v5-ben Kucherov egész sorozatban bemutatott játékának, valamint Paul és Cirelli állandó rotációjának eredménye volt. Míg emberelőnyben egyértelműen Perry volt az, aki helyettesíteni tudta a centert. Ez a poszt Perry számára új volt, korábban a Dallasban és a Montréalban is közvetlenül a kapu előtt helyezkedett el, PP-ben most viszont a magas slotban a két kör közötti területen kellett sokat szerepelnie. Az eredmény: két emberelőnyös gól az első két meccsen, ami egyértelműen Jeff Halpern segédedző munkáját is dícséri, aki az első meccs előtt alaposan leült a csatárral átbeszélni a legapróbb részleteket is Point emberelőnyös játékával kapcsolatban – úgymint hogy hogyan figyeli a társak mozgását, hova várja Kucherov passzát. De nem csak ő volt éles PP-ben, hanem az egész csapat is, hiszen az első meccsen a 4 Lightning gólból három is létszámfölényben született.
  • Az emberhátrányos védekezést is rettenetesen összerakta a Lightning a rájátszásra, hiszen az első körben az alapszakasz legjobban emberelőnyöző csapata, míg a második körben egy szintén TOP5-ös PP egység ellen összesen 90% körüli hatékonysággal dolgozott létszámhátrányban. Ennek egyik kulcsembere Nick Paul volt, aki rengeteg blokkal és közbeszúrással segítette ki a társakat.A blokkok egyébként az egész párharcot meghatározták. A címvédő az egész playoffban a legtöbb lövést blokkolta, amivel jelentősen ki is segítette a korábbi meccseken kapusát. A blokkok ugyan nem a legjobb mérőszámai egy csapat védekezésének, mivel sok esetben csak egy elsődleges reakció a védőtől, amelyik nem tudta megakadályozni a lövés kialakulását, de egy csapat elhivatottságát azért jól mutatja. A Florida elleni második meccsen a 24 Lightning blokkot 13 különböző játékos hozta össze. A szériában pedig a címvédő 77 lövést blokkolt, a Florida mindössze 44-et.