És arra még emlékeznek, amikor mindenki ufókat képzelt a gabonakörökhöz?

Ma délután a GALAXY4-en látható a Kisvárosi gyilkosságok Életre-halálra című epizódja, amelyben Sir Harry Chatwyn egy holttestet talál (hát mi más történne Midsommer megyében?!) a saját búzaföldjén. De nem csak úgy van az a szerencsétlen néhai férfiszemély a búzában, hanem egy gabonakör is színesíti az előtalálás helyszínét. A történetben ekkor kerül elő egy ufószakértő, aki teljes meggyőződéssel állítja, hogy földönkívüliek keze, csápja vagy ilyesmije van a dologban, pláne, amikor előkerül még egy gabonakörözött holttest. Barnaby felügyelő viszont szkeptikus, és úgy véli, a dolognak semmi köze idegen létformákhoz.

Barnabyt nehéz átverni

Anélkül is, hogy lelőnénk az epizód fontos cseleményrészleteit, megjegyezhetjük, hogy Barnabynek minden oka megvolt arra, hogy kételkedjen a búzahajlítgatás közben embereket öldöső idegen létformák bűnösségében. Külföldön már a nyolcvanas évek elején, nálunk egy kicsit később robbant be a gabonakör-láz; talán még emlékeznek rá, hogy hirtelen mindenfelé gabonaköröket találtak gyanútlan arrajárók? Akkoriban is az volt a konszenzus, hogy az ufókok szórakoznak az emberiséggel, akár ártó, akár huncut szándékkal. A nagyvárosi értelmiség fanyalgott, a vidéki lapok viszont pazar riportokat közöltek a témában, teret adva a legelképesztőbb elméleteknek és tapasztalásoknak is. A Fejér Megyei Hírlap tudósítása szerint egy „beavatott” azt nyilatkozta: „tudja, hogy itt vannak”, napok óta erős, csípős szagot érez. Ez a szagemléke a tavalyi „találkozás” óta mindig akkor jelentkezik, ha a „közelben vannak” – idézi egykori önmagát a FEOL.

Egyre-másra jelentek meg az országban a gabonakörök tehát, a jelenségnek természetesen szakértői is lettek – mondjuk sokra azért ők sem jutottak. Az MTI annak idején a herédi, nyolc méter átmérőjű manifesztációról írva tudósított egy fővárosi ufóértőről, akit a helyszínre riasztottak. A meg nem nevezett illető egy Geiger-Müller számlálót is vitt magával, ami szokatlan értékeket mutatott, ám a szakember egyáltalán nem kívánt elméleteket megosztani a sajtóval. Pedig bőven lettek volna megosztható elméletek, ufó-leszállópályától földi energiavonal-lenyomatokig, idegen dimenziók üzenetétől gömbvillámokon át túlvilági jelzésekig. (Nem, ezeket sajnos nem most találtam ki, a mai napig élnek emberek széles e világon, akik szerint megfejthetők a gabonakörökbe rejtett üzenetek.)

A tartózkodás oka minden bizonnyal az, hogy a „fogalmam sincs” elég szerencsétlenül hangzik, a többi opció pedig nem igaz. Az azóta eltelt évtizedekben semmilyen bizonyíték nem akadt arra, hogy a búzát ne bolondozni vágyó, ráérő emberek taposták volna le. Ami azt illeti, 1990-ben, Nagy-Britanniában nyilvánosan is vállalta két mókamester, Doug Bower és Dave Chorley (akkor a hatvanas éveikben jártak), hogy szórakozásból készítettek gabonaköröket, miután 1978-ban, sörözés közben szöget ütött a fejükbe a gondolat.

Pat Delgado és Colin Andrews gabonakör-szakértők vizsgálják Bower és Chorley egyik munkáját Salisbury közelében,1990 júliusában. Előbbi több könyvet is kiadott a témában (Fotó: Derek Hudson/Getty Images)

Léc és kötél segítségével kivitelezték az ötletüket, többszáz alkalommal, és a nyolcvanas években hirtelen a sajtó fel is kapta tevékenységük hírét. Ami utólag még viccesebbé teszi a dolgot: „szakértők”, akik közül többen könyvet is írtak a témáról, rendkívül fejlett technológiát véltek a háttérben. Mondjuk ők már akkor remekül szórakoztak azon, hogy „felsőbbrendű intelligenciának” nevezték őket. „Nagyon nagyot röhögtünk, meg kellett állnunk az autóval, mert Doug annyira nevetett, hogy nem tudott vezetni” – idézi a mókamestereket az RTL.

Kisvárosi gyilkosságok: Életre halálra; ma 16:45-kor, a GALAXY4-en.