Ezúttal Mexikóban szálltak be a fociba Ryan Reynoldsék

Ryan Reynolds és Rob McElhenny focikalandját pár éve a legtöbben kétkedve nézték, de mostanra már viszonylag egyértelmű, hogy a walesi Wrexham AFC névre hallgató focicsapat megvásárlása nemcsak azért volt jó ötlet a két színésztől, mert jó nézettséget hozott az erről szóló reality/dokumentumfilm, de közben a klub is feljutott az angol focipiramis legaljáról a harmadosztályba. Magyar fül számára ez még mindig nem olyan nagy dolog, de érdemes megjegyezni, hogy az angoloknál ez már nézők tízezreit jelenti, és amúgy a részben magyar származású Callum Styles személyében a magyar válogatott egyik legstabilabb embere is ebben a ligában is megfordult.

fotó: Jess Hornby/Getty Images

Úgy tűnik tehát, hogy a szaúdi olajmágnások és orosz bűnözők után a hollywoodi celebek is elkezdik felfedezni maguknak a nagy tömegeket mozgató, de szakmai szinten kiaknázatlan sportklubokat, és a Variety szerint a Walesben már legendává vált duó többek közt Eva Longoria, Al Tylis és Sam Porter mellé befektetőként csatlakoznak a mexikói Club Necaxában.

Ryan Reynolds és egy boldog szurkoló (fotó: Matthew Ashton – AMA/Getty Images)

A tervek szerint a befektetők javítják a klub működését, fokozzák a nemzetközi ismertségét, ezáltal pedig az iránta való keresletet is megnövelik tévés és streaming-közvetítések segítséggel.

Logikus lenne, hogy a május elején már a harmadik évadával jelentkező Isten hozott Wrexhamben dokusorozat mintájára Mexikóban is valami hasonlót forgassanak, de az érintettek már jelezték, hogy a találgatás elég korai a megállapodás jelenlegi státuszában: az új befektetőknek ugyanis számolnia kell a klub jelenlegi jogi egyezményeivel (tévéközvetítések, stb.), de az persze sokatmondó jel, hogy ott van a mexikói származású Longoria is, hiszen neki van egy Hyphenate Media Group névre hallgató tartalomgyártó cége is, ami bizonyára örömmel mutatná be a nagyvilágnak a mexikói klub körüli hétköznapokat.

A két tulajdonos ünnepli a wrexhami feljutást (fotó: Nick Potts/PA Images via Getty Images)

Az új befetetés most már tényleg egy trend része lehet, és úgy tűnik, hogy a popkultúra óriási szerepet játszhat a lecsúszott, de veretes sportklubok életre keltésében: a walesi Wrexham például a világ egyik legrégebbi futballklubja, különféle okok miatt mégis évtizedek óta volt a kimúlás szélén. A hírességek megérkezése viszont bevitte őket a streaming-univerzumba, ahol olyan emberek figyeltek fel a közegre és szerették azt meg, akikhez más módon korábban a büdös életben nem jutott volna el Wrexham se városként, se focicsapatként.

A Club Necaxa egyébként jobban áll, hiszen jelenleg is a mexikói első osztályban játszik, bár az 1990-es években élte nagy időszakát.  Székhelye Aguascalientesben található, Mexikó északi-középső részén. Az RR McReynolds részesedésének nagysága nem tisztázott. Az biztos, hogy kisebbségi érdekeltség, de egy, az ügylethez közel álló forrás szerint „jelentős” méretű. Reynolds, Longoria és az FX képviselői nem voltak hajlandók kommentálni ezt a történetet. A Sportico arról számolt be, hogy Tylis és Porter öt százalékos részesedést szereztek a wrexhami klubban a Necaxa tranzakció részeként. Longoriáéknál nagyjából 50 százalék van.

A Necaxa játékosai idén februárban a Chivas elleni teltházas meccsen (fotó: Luis Cano/Jam Media/Getty Images)

Fontos, hogy bár a foci közepe Európa, ez az üzlet nem innen nézve nagy: a Liga MX (ez a mexikói fociliga neve) messze a legnézettebb labdarúgó-bajnokság az Egyesült Államokban, sokkal többen követik, mint bármelyik európai bajnokságot, vagy akár a sajátjukat. A nagy nézettséghez viszont nem társul értelmezhető üzletpolitika, hiszen a liga meccseit nem egységesen adják el a szomszédba, hanem külön dönthetnek róla, ennek köszönhetően a legnagyobb klubok óriási előnyt szereznek. Ebbe tenyerelhetnek bele most a hollywoodi celebek, miközben biztosan nem feledkeznek meg arról sem, hogy Mexikóban is laknak nagyjából 130 millióan.