A Brit-szigetek egyik legkülönlegesebb futballderbije jön ma délután, melyet a The Independent Nagy-Britannia egyik legélesebb párharcának titulált. A 119. dél-walesi derbit, vagyis a Cardiff–Swansea összecsapást 13.30-tól élőben közvetítjük a Match4-en és a Net4+-on.
A különböző angol pontvadászatokban szinte minden hétre jut egy rangadó. Nem lesz ez másként az előttünk ma sem, hiszen a dél-walesi derbire kerül sor, méghozzá a Cardiff City Stadiumban.
Bár a walesiek nagyon büszkék nemzeti öntudatukra és sajátságos történelmükre, a skótokkal ellentétben a legjobb csapataik az angol bajnoki rendszerben küzdenek immár több mint egy évszázada. A négy profi walesi klub közül jelenleg a Cardiff City és a Swansea City a Championshipben, a Ryan Reynolds-érában a csillagokba törő Wrexham a League One-ban, a Newport County pedig a League Two-ban szerepel.
Vajon miért utálják annyira egymást a szombaton egymás ellen pályára lépő két együttes, a Cardiff és a Swansea drukkerei? Erre több válasz is van. Az első és legfontosabb, hogy Wales két legnagyobb városának csapatáról van szó, melyek között mindig komoly rivalizálás volt.
Ennek oka, hogy Cardiffot az 1950-es években az ország fővárosának választották – mármint a politikusok. Swansea-ban eleve furcsállták, hogy a jelöltek között sem voltak – ellentétben a jóval kisebb Caernarfonnal és Aberystwythszel, miközben a hattyúk városa magasan a második legnagyobb számú településnek számított. Sőt a 19. században Európa egyik ipari központja volt, a világ legjelentősebb rézkohászati kapacitásával.
Csakhogy miközben az ipari termelés fokozatosan veszített jelentőségéből, komoly társadalmi feszültségeket, munkanélküliséget vonva maga után, Cardiff rohamtempóban fejlődött, így 1955-ben el is nyerte a fővárosi rangot. Ma is Wales pénzügyi-kereskedelmi központja, modern városi elemekkel és kozmopolita életérzéssel. A Swansea-ban élők szerint aránytalanul több figyelmet és fejlesztési forrásokat kapott és kap Cardiff, ez a walesi parlament, a Senadd döntéseiben is rendre megmutatkozik.
Swansea lakosaiban tehát jó adag kisebbségi érzés is lakozik, ezt a legjobban híres helyi költőjük, Dylan Thomas sorai jelzik:
„Swansea az ambíciók temetője.”
Thomas ezzel arra is utalt, hogy az ott élőkben sokkal kevésbé volt meg az elszántság az előrelépésre, a fejlődésre – de mielőtt eret vágnánk magunkon velük kapcsolatban, érdemes a költő másik gondolatát is hozzáfűzni:
„Ugyanakkor egy piszkosul szerethető város.”
Valóban, Swansea-t rendkívül kedves, barátságos emberek lakják, az egykori ipari jelleg mellett pedig azt se felejtsük el, hogy a városban és környékén példátlanul sok vár, kastély, egyéb történelmi épület található.
De mi a helyzet a focival?
A Cardiff és a Swansea mondhatja csak el magáról, hogy rangos angol trófeát tudott nyerni: a Kékek 1927-ben az FA-kupát és a Charity Shieldet (a Community Shield elődjét), a Hattyúk pedig 2013-ban a Ligakupát.
A két csapat, miközben több fronton is összecsapott első, 1912-es ütközetük óta, az angol élvonalban mindössze egy közös szezonjuk volt, 2013/2014-ben.
A közelmúlt inkább Swansea-fölényt hozott, tekintve hogy a két együttes legutóbbi 12 találkozójából csak kettőt veszített el. A most futó idényben lejátszott meccsük a Swansea.com Stadiumban ugyanakkor 1–1-es döntetlennel zárult, augusztus 25-én Liam Cullen góljára Callum Robinson tudott válaszolni.
A dél-walesi derbin rengeteg balhé volt a múltban, a 90-es évek elején elsőként ennél a párharcnál vezette be az angol szövetség a vendégszurkolók általános kitiltását. Hírhedt brigádjaik, a Soul Crew (Cardiff) és a Jacks (Swansea) sok fejtörést okoztak (néha szó szerint…) már a rendfenntartóknak.
Olykor a játékosok is kivették a részüket a feszültségkeltésből: 2006-ban éppen a cardiffi Millennium Stadiumban játszották a Football League Trophy döntőjét, melyet a Swansea nyert meg, de az ünneplés nem volt túl elegáns. Lee Trundle és Alan Tate ugyanis egy Cardiff-ellenes walesi zászlót lobogtatva ünnepelt a dobogón, ráadásul előbbi egy olyan pólót viselt, melyen egy Swansea-játékos éppen levizeli a rivális Kékek mezét. Az eset akkora felháborodást keltett, hogy a két futballistát még ott, a stadionban letartóztatták és persze komoly pénzbüntetést kaptak.
Ez a pikáns eset is mutatja, hogy nem mindennapi rangadó vár ránk, vagyis érdemes a mai focimaratont a Match4-en kezdeni 13.30-kor, a dél-walesi derbivel.