Francis Fulton-Smith, a Kisvárosi doktor fájdalmai megtöltenek egy egész könyvet

Francis Fulton-Smith első ránézésre nem az a tipikus főhős alkat, pedig majdnem 35 éves pályafutása alatt rendszerint főszerepeket osztottak rá. Nem kis dolog ez annak fényében, hogy az 58 éves színész több mint 150 filmben és színházi darabban játszott eddig. Ráadásul jelölték egy rakás díjra, amelyek közül többet meg is nyert: 2014-ben az év kulturális sztárja lett, majd megkapta a Bambit, Németország legrangosabb médiadíját A Spiegel-ügy című televíziós drámában nyújtott alakításáért (ebben ő játszotta a volt szövetségi védelmi minisztert, Franz Josef Strausst), majd a következő évben elnyerte a Német Filmszínész- és az Arany Németország-díjakat is. Nem csoda, hogy Németország egyik legismertebb színészeként tartják számon jelenleg is. 

A színész a Kisvárosi doktor című sorozatban mosolyog.

1966-ban született Münchenben, de brit állampolgár is, olykor kacsintva megjegyzi, hogy bajor angolnak tartja magát. Anyja német nemzetiségű külföldi tudósító, apja angol jazz-zenész. Ő maga 1990-ben végzett a müncheni Otto-Falckenberg drámaiskolában, kezdetben különböző színházakban játszott (többek között a Staatstheater Braunschweigben és a Deutsches Schauspielhaus Hamburgban), majd 1992-től egyre több filmben kapott szerepet (az elsőt még tanulmányai alatt kapta, egy betegápolót játszott a Wenn ich mich früchte című filmben). Magyarországon főként az Álomhajó néhány részéből és a Kisvárosi doktor című sorozatból dr. Christian Kleistként ismerik az emberek, amely ugyan már 20 éve fut a németeknél, itthon csak 2010-ben tűzték műsorra. Nálunk egyébként hétköznap délutánonként tekintheti meg a STORY4-en.

Francis Fulton-Smith igen sokrétű személyiség: a színészet mellett producerként is tevékenykedik, továbbá jártas a legtöbb harcművészeti sportban, így tud aikidózni, ismeri és aktívan űzi a Fülöp-szigetek nemzeti (harci)sportját, a kalit, jeet kune dózik, kickboxol, vív (a kard- és a botvívásban is jó), de síel, horgászik, western stílusban lovagol és táncolni is tud, főként a sztepphez és az udvari táncokhoz ért.

Ezeken kívül rajzol és fest (legutóbb Val Kilmerről derült ki ugyanez), műveiben főként vegyes technikát alkalmaz, vászonra és papírra dolgozik. Noha régóta alkot már, művészetével csak 2018-ban mert először kiállni a nyilvánosság elé, amikor a hamburgi Walentowski Galériában olyan darabjait állította ki, amelyeket azelőtt soha senkinek nem mutatott meg. Felmerül a kérdés, hogy mégis mikor szakít időt ilyen elmerülős-precíziós munkára, a válasz kézenfekvő: főként éjszaka dolgozik, a forgatási szünetekben pedig a sketchbook-ját tölti meg tartalommal. Azt mondja, alkotásai kiegészítik a filmes munkáját, és leginkább az érzelmeit fejezi ki velük. Ha szeretne, vásárolhat is a művésztől, csak írjon emailt ide, vagy keresse fel a galéria weboldalát.

Önarckép

A fellelhető források szűkszavúan nyilatkoznak Fulton-Smith magánéletéről, így főként csak arról tudni, hogy 2004-től 14 évig Verena Klein német színésznő volt a felesége, akivel egy lányuk született (és együtt játszottak a Kisvárosi doktorban is!). 2018-ban váltak el, a színész azóta (állítólag) egyedül él. Írt viszont egy könyvet (mert hogy ilyet is tud), amelyen keresztül nem csak a magánéletébe, hanem a lelkének legmélyebb bugyraiba is betekintést nyújt.

A könyv, amely a Der dunkelste Moment ist der vor Sonnenaufgang (magyarul úgy hangozhatna, hogy A napfelkelte előtti pillanat a legsötétebb) címet viseli, egyfajta pszichológiai önéletrajznak tekinthető: Francis Fulton-Smith kívülről elfoglalt és sikeres ember benyomását kelti, két, kudarcot vallott kapcsolata és a covidjárvány után azonban összeomlik az élete. Úgy érzi, minden ellene fordult, és nincs már értelme semminek, magányosnak, elveszettnek és gyökértelennek érzi magát. Kétségbeesésének mélypontján aztán magába néz, és rájön: sok éven át mások elvárásai szerint élte az életét, miközben elveszítette a saját identitását. Meditációs gyakorlatok és motivációs tanácsadók segítségével ellenben képes újra összeszedni magát: begyógyítja a sebeit, megszabadul a mérgező gondolatoktól, és kiszorítja az életéből a hamis barátokat. Lassanként kiegyensúlyozottá válik, új terveket és célokat tűz ki maga elé. Erről szól a könyv.

Az írás egyébként nem ismeretlen műfaj a számára, első könyve 2017-ben jelent meg Loving se Germans címmel, amely a német és az angol emberek elé tart tükröt humoros stílusban. Végül nehogy elfelejtsük megemlíteni, hogy Francis Fulton-Smith nem csak tehetséges, de áldott jó ember is: gyerekeket támogat a World Vision Németországon keresztül, egyúttal az SOS Gyermekfalvak különleges nagykövete.