Fuss a boldogságért!

A sportfilmek kategóriájában kiemelt szerep jut a futásnak, sőt, a nem-sportfilmekében is, ugye ott van mindjárt a Forrest Gump. Vasárnap premierezik nálunk a Ha tudnék repülni című kanadai film, amelynek főszereplője, a tizenhat éves Alex Taylor (Richard Harmon) a repülésről álmodik. Arról is álmodik, hogy a gimnáziuma futócsapatában fut. Mindkét álom egyformán elérhetetlennek tűnik, mivel Alex kétéves kora óta vak, de elhatározta, hogy futni fog, ezért az apjával, Geoff Taylor (Craig Bierko) felügyelőtiszttel gyakorol. Geoff, akinek súlya és kora sem a régi, úgy gondolja, hogy már nem tudja tartani a lépést a fiával. Az iskolában kell találnia egy olyan társat, aki elég gyors ahhoz, hogy Alex bekerüljön a terepfutócsapatba. Ezért összeismerteti a problémás Brad Colemannel (Jaren Brandt Bartlett), aki egy kivételes futó, de a tehetségét arra pazarolja, hogy a törvény elől menekül. Miközben a két fiú együtt dolgozik, hogy legyőzzék nemcsak az edző előítéleteit és a futócsapat zaklatását, különleges kapcsolatot alakítanak ki egymással.

Na de lássunk néhány klasszikus filmet, aminek ugyancsak fontos eleme a futás!

A Tűzszekereket 1981-ben mutatták be, és azóta is minden idők talán egyik leghíresebb futófilmje. A film két brit atléta történetét meséli el az 1924-es olimpia idején. Egyikük, Eric Liddell, skót keresztény, másikuk Harold Abrahams gazdag angol zsidó család fia. A négy Oscar-díjat nyert film megkapta a Grammyt, a BAFTA-t és Arany Glóbuszt is.

Maraton életre-halálra
Aki egyszer megnézte, biztosan rettegni fog egy darabig a fogorvosnál. Az 1976-ben bemutatott film főszereplője Dustin Hoffman, akit egy náci háborús bűnös üldöz, mert testvére a halála előtt titkokat osztott meg róla. Hoffman a futás megszállottja, és ez segíti a menekülésben. A vérfagyasztó jelenetet, ahol egy fúró is előkerül a fogászati székben, nehéz elfelejteni. A filmben Hoffman mellett olyan sztárok szerepelnek, mint Sir Laurence Olivier vagy Roy Scheider.

Forrest Gump
Bár nem számít klasszikus futófilmnek, a jelenet, amelyben Forrest – akit Tom Hanks alakít – hosszú futásra indul, talán a történelem egyik leghíresebb futójelenete. Forrest számára a futás egy módja annak, hogy legyőzze korlátait, és a győzelemre való képességének szimbóluma. Amikor a filmben megkérdezték Forresttől, hogy miért csinálja, ő egyszerűen így válaszolt: „csak futni támadt kedvem”.

A hosszútávfutó magányossága
Az Alan Sillitoe novellájából – melyet magyarra Göncz Árpád fordított – készült filmet 1962-ben mutatták be, de a mai napig a legjobb sportfilmek közt jegyzik. A főszereplő Colin, aki javítóintézetbe kerül, és a sport révén kap lehetőséget a fejlődésre. Az intézmény igazgatója egy nyilvános iskolai versenyre küldi, amelyre Colin nagyon készül. Az igazgató a kupáért harcol, a főszereplő pedig a megváltásáért. A nagy kérdés, hogy a győzelemmel együtt jár-e a megváltás?

A mennyország gyermekei
Merőben más típusú az az 1997-es iráni film, amely egy szegény testvérpár történetét meséli el. Egy elveszett cipő nyomába erednek a testvérek. Ali, hogy új cipőt szerezzen a húgának, elindul egy futóversenyen, hogy megnyerje azt. A filmet a 1999-ben Oscarra jelölték az idegen nyelvű film kategóriában.

Maraton a csodáért
Az ’50-es évek közepén járunk. A 14 éves Ralph Ontario államban él. Apja nemrégiben meghalt, anyja kórházba került. Bár a helyi katolikus iskolába jár, gyakran kerül konfliktusba másokkal. Szerencsére Hibbert atya, aki a helyi futócsapatot edzi, rájön, hogy a fiú tehetséges, és a szárnyai alá veszi. A cél a bostoni maraton megnyerése, hogy megmentse édesanyját. A története bár megrázónak tűnhet, a film egyáltalán nem az. Hit, a szenvedély és küzdelme ez az idővel és a távolsággal.

A Ha tudnék repülni premierjét a STORY4-en vasárnap 21:00-től lehet megnézni.