Neil Clarke tipikus átlagember: tanárként dolgozik, az élete nem különösebben érdekes, és a személyisége alapján is inkább a szerencsétlen, de szerethető karakterek közé illeszkedik. Így aztán különösen meglepő, amikor hirtelen egy olyan képesség birtokába jut, amellyel mindent, de tényleg MINDENT megtehet, amit csak akar. Mivel azonban Neil egy egyszerű, mindennapi ember, nem pedig szent, elképesztően elborult, olykor kifejezetten önző kívánságokkal áll elő, és miközben próbál rájönni, mit is kezdhetne ezzel, szó szerint fürdőzik abban, ami történik vele. Pedig az erejét nem poénból kapta, hanem pár földönkívüli ruházta rá, hogy leteszteljék: az emberiség megérdemli-e a túlélést, vagy jobb, ha inkább az egész faj megy a kukába úgy, ahogy van.
A 2015-ben bemutatott Megtehetek bármit az abszurd humor, a szatíra és a sci-fi elemeit vegyíti, és amellett, hogy baromi szórakoztató, a háttérben komoly társadalomkritikai kérdéseket feszeget: a vicces gagek mellett ugyanis rendesen rámutat a természet gyengeségeire, a hatalommal való visszaélés veszélyeire, és arra, hogyan próbáljuk megoldani az élet nagy kérdéseit még akkor is, ha nem vagyunk rá igazán felkészülve. És hát pontosan ez a kettősség emeli a filmet az átlagos és felejthető vígjátékok fölé toronymagasan.
Terry Jones rendező neve persze garancia a sikerre (ő rendezte a Gyalog galoppot, a Brian életét , az Erik, a vikinget és Az élet értelmét is), ahogy a főszereplő, Simon Pegg, Kate Beckinsale és Robin Williams is elég jó húzónevek a szakmában. Az meg már csak hab a tortán, hogy az 1983-as Az élet értelme óta ez volt az első (és sajnos az utolsó) film, amelyben a Monty Python mind az öt, akkor még élő tagja (John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Michael Palin és Terry Jones) is feltűnt egyszerre – bár csak a földönkívüliek hangjaként, de az is valami. (Eredetileg hatan voltak, de Graham Chapman 1989-ben meghalt). Terry Jones szinte biztos volt benne, hogy ez lesz az utolsó alkalom, amikor együtt dolgoznak, és noha ez így is lett, szomorúbb tény, hogy az ő utolsó alkalma is volt egyúttal, mivel csupán öt évvel később, 2020-ban, demencia szövődményeinek következtében elhunyt. 77 éves volt.
Ugyanakkor elmondhatjuk, hogy a Megtehetek bármit méltó lezárása Terry Jones karrierjének. Már az 1990-es évek elején elkezdte írni a filmet, amelyre H.G. Wells A csodatévő ember című műve ihlette. Egy 2014-es interjúban elmondta, hogy a híres sci-fi író, Douglas Adams is átnézte a forgatókönyvet, amiért odáig volt, bár a kutya, Dennis karakterét találta a legszórakoztatóbbnak (ő volt Robin Williams – legalábbis a hangja, a kutyát amúgy Mojónak hívták). Érdekesség, hogy a Dennis gyakran visszatérő név a Monty Python világában, ott van például a Dennis Moore című szkeccs, vagy a Gyalog galoppból ez:
A Megtehetek bármit másik szomorú aspektusa, hogy nemcsak Jones, hanem Robin Williams utolsó munkája is volt egyben. A színész, ahogy már említettem, a kutyát, Dennist szólaltatta meg, ami abszolút hazai pálya volt neki, tekintve, hogy annak idején több filmben is szinkronizált, például ő volt Dzsini az Aladdin című Disney-rajzfilmben. Williams többször hangoztatta annak idején, hogy nagyon szeretne Simon Peggel szerepelni egy filmben, és hát ez az álma valóra is vált. Pegg a brit vígjátékok egyik legmeghatározóbb alakja, és ebben is pazar alakítást nyújt, humora és öniróniája nélkül talán nem is működne ez a film annyira jól, amennyire működik.
Egyéb érdekesség, hogy a film főcímdalát a Queen dobosa, Roger Taylor énekli, a végefőcímben elhangzó Absolutely Anything and Anything at All-t pedig Kylie Minogue. Ehhez a számhoz egyébként készítettek egy videoklipet is az énekesnő, John Cleese, Terry Jones és Michael Palin közreműködésével. Ja, és a filmben feltűnik Kate Beckinsale édesanyja is, egy konyhás néni szerepében.
Most, hogy már nagyjából tudja, mire számíthat, keresse a Megtehetek bármit című filmet a FILM4-en!