Gyújtogató nők – amikre van és amikre nincs magyarázat

Amikor rákerestem a témára, megdöbbenéssel vettem tudomásul, hogy külön tanulmányok foglalkoznak a női gyújtogatókkal. Ezekből kiderül, hogy pszichiátriai profiljuk különbözik mind a férfi gyújtogatókétól, mind más típusú bűncselekményt elkövető nőkétől.

Bár a férfi gyújtogatókról már régóta készültek tanulmányok, női kiadásaikkal alig foglalkoztak. Mindössze egy, 2010-ben megjelent áttekintés készült a témában, amely megállapította, hogy számos különbség van a nők és a férfiak között ebben a kérdésben (is). A nőknél gyakoribb volt az őket ért szexuális visszaélés, valamint a depresszió és a pszichózis. Náluk a tűzzel kapcsolatos szexuális fetisizmus is hiányzott. Ami a gyújtogatás okait illeti, a nőknél a figyelemfelkeltés vagy a segélykiáltás volt az uralkodó motiváció a tettük elkövetésekor; ellenben a férfiak egy része arra vágyott, hogy lásson tűzoltókat, vagy maga akadályozza meg a tűz továbbterjedését. Az sem volt jellemző, hogy bűncselekmények elrejtése céljából vagy nyereségvágyból lobbantsanak lángra valamit. Szóval azt már tudjuk, hogy a nők egy része saját sérülései miatt követ el ilyesmit (bár ez nem menti fel őket a tetteik alól). Most mutatunk néhány atipikus elkövetőt.

Aki pénz miatt gyújtogatott és hobbiból ölt

Ott van rögtön Sante Kimes, aki 1934-ben született az Egyesült Államokban, ő nem csak sorozatosan gyújtogatott, hanem gyilkos, rabló és tolvaj is volt. Az élete nem indult könnyen, a holland-indiai szülőkkel rendelkező kislány apja hamar eltűnt a képből, anyja pedig anyja pedig prostituált lett, hogy eltartsa gyermekeit, aminek következtében Santét több felnőtt is molesztálta. A deviáns viselkedése kisebb tüzekkel, és állatok kínzásával kezdődött, majd nagyobb bűncselekményekkel folytatódott. Hamar férjhez ment és gyereket szült. Első gyújtogatós tette az volt, hogy az építési vállalkozó férje által épített házat felgyújtotta, azért, hogy jó sok pénzt behúzzon a biztosítótól. Az ötlet bevált, a házasság alatt jó pár házat leégetett. Aztán elvált, és elmaradtak a furcsa tüzek. Ő viszont szerelemre lobbant egy milliomossal, aki a szállodaiparban volt érdekelt, és gyorsan hozzáment, majd szült egy fiúgyermeket.

Sante Kimes, akit Sárkányhölgynek (Dragon Lady) is neveztek (Fotó: Carlos Chavez/Los Angeles Times via Getty Images)

Annak ellenére, hogy élhette volna az unatkozó gazdag feleségek életét, inkább gyújtogatott, lopott és rabolt, sőt illegális bevándorlókat tartott fogva, rabszolgaként alkalmazva őket. Meglepő módon ez lett a veszte, 1985 augusztusában letartóztatták, és öt év börtönbüntetésre ítélték a szövetségi rabszolgaságellenes törvények megsértése miatt.

Ez a bájos asszony egy ügyvédet biztosan megölt. 1990-ben felbérelte Elmer Ambrose Holmgrent, hogy gyújtsa fel az egyik házát, mert nem akarta a jelzálogot kifizetni. A férfit kihallgatták a rendőrök, és nem tett lakatot a szájára. Aztán elkövette azt a hibát, hogy Costa Ricába utazott a nővel. Hát azóta sem került elő, sem élve, sem halva. Santéhoz még legalább négy gyilkosság köthető, végül életfogytiglanra, plusz 125 évre ítélték. Ennek következtében, 2014-ben bekövetkezett haláláig egy New York-i börtönben élt. Fia, akivel számos tettet együtt követett el, a mai napig a kormány vendégszeretét élvezi egy kaliforniai intézményben.

Aki a politika miatt gyújtogatott

Lilian Lenton 1891-ben született Angliában. Az iskolából kikerülve táncosnak tanult, de amint betöltötte a 21. életévét, szüfrazsett lett. Hamar híressé vált arról, hogy képes volt bármikor elszökni a hatóságok elől, és szilárdan hitt a szüfrazsettek „szavak helyett tettek” mottójában. Ezért azt tűzte ki célul, hogy hetente legalább két épületet felgyújt. Szülővárosából, Leicesterből Londonba költözött és 1913 elején gyújtogatássorozatba kezdett a fővárosban. Célja az volt, hogy válságba sodorja az országot, megmutatva, hogy lehetetlen kormányozni azokat, akik nem akarják, hogy kormányozzák őket.

1913 februárjában letartóztatták, mert felgyújtotta a Kew Gardens-i teaházat, ám a börtönben éhségsztrájkba kezdett, ezért erőszakkal megetették. Az eljárás során egy csövet dugtak az orrán keresztül a gyomrába – legalábbis ez volt a terv – ami súlyos betegséget okozott, mivel ételt lélegzett be a tüdejébe. Hamarosan szabadon engedték, mert a hatóságok nem akartak mártírt csinálni belőle. A börtönben töltött idő azonban csak még elszántabbá tette.

Lenton első rabosítási fotója, illetve a pillanat, amikor leleplezte a szüfrazsett-emlékművet (Wikipedia)

Folytatta gyújtogatásait, és hamarosan ismét börtönbe került Leedsben. Aztán újra elengedték. Attól tartva, hogy amint felépül, újra letartóztatják, futárnak öltözött, és egy furgonnal menekült el a városból. Tudott élni, így egy magánjachton Franciaországba menekült, bár hamarosan visszatért Nagy-Britanniába, és ismét gyújtogatni kezdett. Az első világháború alatt Szerbiában szolgált egy kórházi egységben, és elnyerte a francia Vöröskereszt kitüntetését.

1970-ben a szüfrazsett közösség titkáraként Lenton leplezte le a Westminsterben, a Christchurch Gardensben található szüfrazsett emlékművet, amelyet a szavazati jog megszerzéséért küzdő nőknek szenteltek. Lenton végül 81 évesen, 1972-ben halt meg.

Aki berágott, és lángot lobbantott

Johanna Lopezt ezzel szemben nem magasztos célok motiválták. 1999-ben valaki felgyújtott Los Angelesben egy lakótelepi házat. A tűz idején Johanna Lopez a 18. utcai banda tagjainak fizetett azért, hogy drogot árulhasson Westlake egyik részén, azaz ott, ahol a súlyos bűncselekmény történt. Egy nap vitába keveredett a gondnokkal a kábítószer-terjesztés miatt, aminek végül az lett a vége, hogy Lopez beszervezett két bandatagot, hogy intézkedjenek együtt az ügyben, A gondnok később éppen bútorokat pakolt, amikor hirtelen felgyulladt egy matrac a folyosón. A lángok gyorsan terjedtek, elnyelték a második emeletet, és elterjedtek az egész épületegyüttesben.

A tűz végül három nő és hét gyermek életét követelte. Több mint száz lakót telepítettek ki, 40 ember megsérült. Bár sokan tudták, ki felelős a halálokért, mindenki félt a bandától, így a rendőrség nem volt könnyű helyzetben. Évek teltek el, addig míg az első emberek megszólaltak. Lopezt 2011-ben letartóztatták, és egy másik ügyből kifolyólag őrizetbe is került, amikor ezzel is megvádolták. Végül 2020 elején bűnösnek vallotta magát kétrendbeli emberölésben. Lopezt a városa által valaha látott egyik legsúlyosabb tűzvészben játszott szerepéért 22 évre ítélték.

És amit nem tudunk elhinni

Debora Green 1951-ben született. Orvosnak tanult, és orvosként dolgozott. A sürgősségin volt rezidens, amikor megismerkedett Michael Farrarral, aki szintén orvos volt, és feleségül ment hozzá.

A párnak 1982 és 1988 között három gyermeke született, Timothy, Kate és Kelly. A szülők házassága viharos volt, 1994-ben nem hivatalosan különváltak. Miután egy tűzvész megrongálta a házat, amelyben Green és a gyerekek a különélés alatt éltek, Green és Farrar kibékültek, de nem sikerült rendezni a dolgokat, és Farrar 1995 júliusában beadta a válókeresetet.

Farrar 1995 augusztusában és szeptemberében többször is nagyon beteg lett és a számos kórházi kezelés ellenére sem ő, sem orvosai nem tudták pontosan megmondani, mi okozza a panaszokat. (Hát persze, a feleségre senki nem gondolt. ) Eközben Green nehezen viselte a válást, inni kezdett, gyakran úgy is, hogy a gyerekek vele voltak. Ugyanazon év októberében a ház, ahol a nő és a gyerekek éltek, kigyulladt. Az asszony és egy gyerek kimenekült a házból, ám Timothy és Kelly Farrar (13 és 6 évesek) meghalt a tűzben.

Részlet a Lángok emésztette házból

A tűzvizsgálók hamarosan megállapították, hogy a tűz oka gyújtogatás volt, és a rendőrség a kihallgatások alapján Greenre gyanakodott. A további vizsgálatok kimutatták, hogy a házban talált égésgyorsító maradványai Green hálószobájához vezettek, és az is hamar kiderült, hogy Michael Farrar furcsa betegségének forrása a ricin volt, egy olyan méreg, amelyet Green az ételébe keverve adott neki.

Greent 1995. november 22-én letartóztatták. A nő védelme azt állította, hogy Timothy Farrar, akinek problémás kapcsolata volt az apjával, megmérgezhette Farrar-t, és felgyújthatta a családi házat, ám a bizonyítékok hatására inkább a vádalku mellett döntött. Végül negyven évben egyeztek meg, bár Green kétszer kért új tárgyalást azon az alapon, hogy a meghallgatása idején szedett pszichiátriai gyógyszerek miatt alkalmatlanná vált a vádalku lefolytatására; mindkét új tárgyalásra irányuló kérelmet elutasították.

Ennek a borzalmas esetnek a feldolgozását lehet megnézni szerdán 17:05-kor a STORY4-en. A film címe: Ann Rule: Lángok emésztette ház.