Ha sokat iszunk, egy szénakazal tetején találhatjuk magunkat

Férfi a szénakazal tetején címmel nézhető nálunk egy német film (hétfő 16:00 TV4) amelyből kiderül, miért is nem érdemes annyit inni, hogy ne emlékezzünk semmire. Így járt ugyanis Flora von Gallwitz egy vad éjszaka után. Ez annyira felzaklatja, hogy Fela nevű rokonához utazik, ahol találkozik első szerelmével Adammal és testvérével, Hugóval. Ez még nem lenne annyira drámai, ám Flora megtudja, hogy nagynénje birtokát csőd fenyegeti. Nesze neked pihenés!

Bizonyára ön is átélt már olyan „felejthetetlen” éjszakát, amire másnap egyáltalán nem emlékezett. Vagy talán ismer valakit, aki reggel zavartan próbálta rekonstruálni az előző este eseményeit, miközben kétségbeesetten kereste a telefonját, pénztárcáját vagy éppen a méltóságát. Üdvözöljük a filmszakadás csodálatos világában, ahol az emlékek olyan gyorsan tűnnek el, mint a fizetés a hónap közepére!

Itt még senki sem másnapos

A filmszakadás, vagy tudományos nevén alkohol-indukált amnézia, az a jelenség, amikor valaki túl sok alkoholt fogyaszt, és ennek következtében képtelen emlékeket kialakítani az ittas állapotban történt eseményekről. Képzelje el, hogy az agya úgy dönt: ez az este annyira kínos, hogy inkább nem is rögzítem. Tulajdonképpen az agya tesz önnek egy szívességet – legalábbis rövid távon.

Két típusát különböztetjük meg: a fragmentált filmszakadást, amikor részleges emlékei maradnak, és a teljes filmszakadást, amikor az emlékek egyáltalán nem rögzülnek. Az utóbbi esetben hiába próbál visszaemlékezni, olyan, mintha az események meg sem történtek volna – pedig, sajnos vagy nem sajnos, megtörténtek.

Fontos különbség, hogy a filmszakadás NEM azonos az eszméletvesztéssel. Filmszakadás esetén ön továbbra is ébren van, kommunikál, táncol, énekel, esetleg életfilozófiai fejtegetésekbe bocsátkozik – csak éppen később semmire sem emlékszik ebből. Gondoljon úgy magára, mint egy járkáló-beszélő kamerára, amelyikből kivették a memóriakártyát. Az orvostudomány ezt anterográd amnéziának nevezi – vagyis az új emlékek rögzítésének képtelenségét jelenti. Az Ön hippokampusza, az agy memóriaközpontja, ilyenkor szabadságra megy, miközben a teste továbbra is aktívan részt vesz az eseményekben. Milyen praktikus, nem?

Ha netán arra vágyna, hogy egy teljes estét kitöröljön az emlékezetéből (bár ezt semmiképp sem javasoljuk), íme a recept: emelje a véralkoholszintjét 0,16 százalék fölé! Ilyen egyszerű. Vagy mégsem?

A filmszakadás általában akkor következik be, amikor valaki túl sok alkoholt fogyaszt túl rövid idő alatt. A tudományos definíció szerint a rohamivás (binge drinking) nőknél 4 vagy több, férfiaknál 5 vagy több ital elfogyasztását jelenti körülbelül 2 óra alatt. De ne aggódjon, ha ön nő – a nemek közötti egyenlőség jegyében ön kevesebb alkohollal is elérheti ugyanazt a hatást, mint férfi társai! Köszönheti ezt annak, hogy a női test átlagosan kevesebb vizet és több zsírt tartalmaz, valamint másképp bontja le az alkoholt. Különösen hatékony módszer, ha üres gyomorra iszik, hiszen így az alkohol gyorsabban szívódik fel, igazán profik keverik is az italokat: ahogy a régi mondás tartja: sörre bor mindenkor, borra sör meggyötör. Természetesen a méret is számít, a kisebb termetűek kevesebb befektetéssel érheti el a kívánt hatást. Mondhatnánk, hogy gazdaságosabb az üzemeltetése.

Most pedig lássuk, milyen „előnyökkel” jár a filmszakadás – természetesen erős idézőjelben:

  1. Szelektív memória: Végre nem kell emlékeznie arra, hogy az irodai karácsonyi bulin asztaltáncot járt, vagy hogy szerelmet vallott a főnökének. Amit nem tud, az nem fáj – legalábbis amíg valaki meg nem mutatja a videót.
  2. Izgalmas nyomozás: Másnap reggel detektívvé válhat a saját életében. „Hol a cipőm?”, „Kinek írtam üzenetet hajnali 3-kor?”, „Hogyan került pizzaszósz a hajamba?” – mind-mind izgalmas rejtély, amit megoldhat.
  3. Kreatív magyarázatok: Fejlesztheti a kreativitását, amikor magyarázatot kell adnia a barátainak, családjának vagy kollégáinak az előző esti viselkedésére. „Nem, nem voltam részeg, csak egy improvizációs színházi kurzuson vettem részt.”
  4. Új barátok: Előfordulhat, hogy olyan emberekkel ismerkedik meg, akikre másnap nem emlékszik. Ők viszont emlékeznek önre! Különösen akkor, ha ön volt a buli sztárja, aki az asztalon táncolt.
  5. Pénztárca-könnyítés: A filmszakadás hatékonyan segít megszabadulni a felesleges pénztől. Másnap reggel meglepve tapasztalhatja, hogy a pénztárcája sokkal könnyebb, mint előző este volt.

És akkor jöjjön az, amivel már viccelni sem érdemes: a balesetek kockázata megnő, olyan dolgokat tehet, amit nem csinálna józanul -ittas vezetés, nem túl átgondolt szexuális interakciók – , alkoholmérgezése lehet, de ebben a helyzetben akár bűncselekmény áldozatává is válhat. És akkor még nem is beszéltünk arról, mennyire rossz a másnap.

A nők különösen veszélyeztetettek: ugyanannyi alkohol elfogyasztása után magasabb véralkoholszintet érnek el, mint a férfiak, és hajlamosabbak a májkárosodásra, szívproblémákra és bizonyos ráktípusokra. Mondhatnánk, hogy a nők hatékonyabban károsítják magukat az alkohollal – bár ez olyan hatékonyság, amelyre senki sem vágyik.