Hollandia a 90+11. percben egyenlített, de tizenegyesekkel Argentína jutott a négy közé

Szombat délutánig a futballvilág tetemes része abban reménykedett, hogy 1990 után újra összejön egy argentin-brazil meccs a világbajnokság kiesés szakaszában. Ez az álom azonban gyorsan szertefoszlott, Brazília büntetőkkel búcsúzott Horvátország ellen a negyeddöntőben. Egy kérdés maradt: vajon megmentik-e az argentinok Dél-Amerika becsületét?

Helyzetekre bő’ harminc percet kellett várjunk, a hosszas taktikai brusztolás után Rodrigo De Paul lövése törte meg a csendet. A gólcsend se tartott sokkal tovább: két percre rá Lionel Messi ugratta ki parádésan Nahuel Molinát, aki védői szorítás nélkül fordulhatott Andries Noppert kapussal szembe és lőtt a hálóba, 1-0.

A hollandok először kerültek hátrányba ezen a tornán, viszont támadásban ezután sem mutattak többet, nem volt veszélyben az argentin vezetés.

A fordulást követően is a dél-amerikaiak voltak közelebb a gólhoz, ami a játékrész közepére már az eredményben is megmutatkozott: Marcos Acunát Denzel Dumfries szabálytalanul faltolta a tizenhatoson belül, a megítélt büntetőt Messi magabiztosan értékesítette, 2-0.

Ez volt a csapatkapitány tizedik vb-gólja, amivel befogta Gabriel Batistutát az argentin örökranglista élén.

Nem sokan gondolták volna, hogy innen még van visszaút az Oranje számára, két csereember mégis visszahozta a párharcba a narancsmezeseket: a rendes játékidő leteltéhez közeledve Steven Berghuis tekert jobb szélről Wout Weghorst fejére, a megszokott “jópárperces” hosszabbítás előtt szépített Hollandia, 2-1.

Ki gondolta volna, hogy a tízperces ráadás tizenegyedik percében jön a dráma? Az Albiceleste tagjai fél lábbal már a négy között érezhették magukat, erre érkezett megint Weghorst, aki egy fondorlatos szabadrúgás-figurából (Teun Koopmeiners lövés helyett 20 méterről legurította) lőtt a bal alsó sarokba, 2-2!

Mindezt a 101. percben, amivel a vb-k történetének legkésőbbi, de még rendes játékidőben szerzett gólját jegyezte.

Következett a kétszer 15 perces hosszabbítás. A hollandok érezhetően inkább a tizenegyesekre vártak, és mivel az argentinok is csak az extraidő második felében kezdtek el nyomni, maradt a 2-2, jött a büntetőpárbaj.

Hollandia kezdte a lövéseket, elsőnek Virgil van Dijk érkezett. Emiliano Martínez azonban megérezte az irányt, kiszedte a jobbra tartó labdát. Túloldalról Lionel Messi kezdett, aki a pénteki második tizenegyeséből sem hibázott.

Ellentétben a második holland rúgóval, Steven Berghuissel, akinek próbálkozásánál Martínez ismét hárított, hatalmas veszélybe került az európaiak továbbjutása.

A felek a következő két-két lövésüket egyaránt bevágták, ám így is az égszínkékek voltak vele előnyben. A különbség a negyedik körben olvadt egyre, a fiatal Enzo Fernandez még a kaput sem találta el (2-3).

Az utolsó körhöz érkeztünk, Luuk de Jong lépett labda mögé, hogy életben tartsa csapata győzelmi esélyét. A csatár nem is rontott, de már nem saját kezében volt Hollandia sorsa.

Lautaro Martínezre vetült a reflektorfény, az a játékos kapta meg a végszót, aki az egész torna során hadilábon állt a gólszerzéssel, rendre rossz megoldást választott a kapu előtt.

A legfontosabb pillanatban mégsem hibázott, helyette a hálóba bombázott:

Argentína 4-3-ra megnyerte a tizenegyespárbajt, ezzel bejutott a világbajnokság elődöntőjébe.

A döntőért a legutóbbi ezüstérmes Horvátország vár Lionel Scaloni válogatottjára kedd este.

Hollandia pedig utazhat haza Katarból, az utolsó edzői megbízatását végző Louis van Gaal pedig egy különleges “bravúrral” vigasztalódhat: az edzőlegenda harmadik világbajnokságán irányította a hollandokat, és mindegyikről úgy esett ki, hogy csapata a rendes játékidőben egyszer sem szenvedett vereséget.

Ráadásul legutoljára, 2014-ben is büntetőkkel esett ki, szintén Argentína ellen…

A találkozón Mateu Lahoz játékvezető is elért még egy rekordot

a spanyol bíró összesen 18 sárga lapot osztott ki az este folyamán,

ebből kettőt Denzel Dumfriesnek, mindkettőt a tizenegyespárbaj alatt. Ez minden idők második legtöbb lapja egy világbajnoki meccsen.