Nem, nem egy nő tette ezt, és nem is az unokázós csalók áldozata, de legalább ilyen kínos helyzetbe keveredett a színész.
A BBC készített egy tényfeltáró dokumentumfilmet egy brit jótékonysági szervezetről, melynek Depher a neve, azzal vádolva az alapítót, James Andersont, hogy az X-en olyan fotókat használt, amelyhez nem járultak hozzá. De nem ez volt a fő baj, hanem az, hogy az adományokat a saját megélhetésére fordította, és nem a jótékonykodásra – és ez sokkal nagyobb gond.
Ennek a szervezetnek volt nagy adományozója Grant, aki mintegy 75000 fonttal (majdnem 34 millió forint) támogatta a céget, mely a honlapjának leírása szerint „sürgősségi vízvezeték- és fűtésszerelési szolgáltatásokat nyújt a kiszolgáltatott és nehéz helyzetben lévő emberek számára.” Természetesen ingyen, vagy nagyon kedvezményes áron.
Az ötlet üdvözlendő, ám ezek szerint a valóság nem egészen ez volt. A csütörökön bemutatott dokumentumfilm, mely a Britain’s Hero Plumber Exposed (Nagy-Britannia hős vízvezeték-szerelőjének leleplezése) címmel jelent meg, azzal vádolta meg a Depher alapítóját, James Andersont, hogy nem arra költötte a pénzt, amire kellett volna.
Anderson az elmúlt években hatalmas online követőtáborra tett szert a közösségi médiában közzétett bejegyzései miatt, amelyekben részletesen beszámolt a kétségbeesett segélykérésekről, amelyekre jótékonysági szervezete válaszolt. A BBC elemezte a cég számláit és arra jutottak, mintegy kétmillió fontnyi adományt gyűjtöttek. Még a néhai II. Erzsébet királynőtől és III. Károly királytól is kaptak köszönőlevelet.
Grant és a zenészből lett színésznő, Lily Allen is azon hírességek közé tartozik, akik adományoztak a cégnek, Anderson pedig olyan vezető televíziós műsorokban szerepelt, mint a Good Morning Britain, a BBC Breakfast és a Sky News.
Anderson természetesen büszkén posztolt a celebektől érkezett adományról.
Az egyik idős nő, akit Anderson elmondása szerint megakadályozott abban, hogy öngyilkos legyen, valójában évekkel korábban meghalt – állapította meg a BBC. A férfi egy közös szelfit posztolt vele, és azt írta hozzá: „egy 84 éves hölgy hívta a DepherUK-t és beszélt velem, feldúlt és kétségbeesett volt. 85 kilométerre volt tőlem, Prestonban, olyan gyorsan vezettem, ahogy csak tudtam. Amikor odaértem, egy hurok volt nála, készen állt az öngyilkosságra. Csak forró vizet akart!”
A képet összesen hétszer használta a Depher 2021 februárja és 2023 augusztusa között, a posztokban a nő különböző korú volt, és a képek helyszínei is eltértek. Andrea, az ábrázolt valódi nő lánya szerint a közzétett részletek nem felelnek meg a valóságnak, és nehezményezte, hogy anyja fotójával próbált a férfi pénzhez jutni. Hozzátette, hogy a közösségi médiában közzétett posztok úgy tűnnek, mintha “az olyan kiszolgáltatott embereket, mint az édesanyám, pénzkereső gépezetként használná”.
Anderson (jobbra)
Egy másik nő, Gemma szerint Anderson engedély nélkül használta a róla készült fotókat, mielőtt tolvajnak állította be őt – írja a BBC. Az egyik posztban a két gyermekét ábrázolta, és a képaláírás szerint családon belüli erőszak áldozata volt. Egy másik úgy írta le, hogy a házban gyakorlatilag csak kenyér és margarin volt, és, hogy a nő lopott a Depher adománygyűjtő boltból. Gemma azt mondta az angol műsorszolgáltatónak, hogy egyik állítás sem igaz.
A megsemmisítő vizsgálat további részleteiből kiderült, hogy egy idős férfi nem adta beleegyezését, hogy Anderson lefilmezze – részben azért, mert attól tartott, hogy melegsége miatt hátrányos megkülönböztetés éri -, de Depher több tucatszor használta fel a felvételeket, és 270 000 fontot (122 millió forint) kaszált ezzel.
Egy másik esetben a Depher egy olyan nő képét tette közzé, aki a jótékonysági szervezet szerint szén-monoxid-mérgezésben halt meg. Az alapító elismerte, hogy a poszt nem volt igaz, és megfogadta, hogy kideríti, hogyan került a kép publikálásra.
Anderson megvédte, hogy a cég pénzéből vásárolt ingatlant és autót, mondván, hogy a házat a fizetett munkából származó nyereségből vették, és a speciális cégformára vonatkozó szabályok megengedik.
A BBC-nek Anderson azt mondta: „Tudom, hogy rosszul csináltam. Bocsánatot kérek. De mit tehetek? Nincs varázspálcám. Nem vagyok Harry Potter.”
Csütörtökön a Facebookon posztolt – ezt azóta törölték „Hibákat követtünk el és elnézést kértünk, képzés és eljárások léptek életbe, hogy ezek ne ismétlődhessenek meg”. Anderson korábban azt állította, hogy több mint kétmillió embernek segített, de azóta már kevesebb emberről írt bejegyzéseiben. Magyarázata szerint azért vett házat az adományokból, hogy azt kiadva újra élesszék az élelmiszerosztás lehetőségét, és a ház a cég nevére került.