Október 12-én ünnepli 54. születésnapját Hugh Jackman színész, akinek most ez alkalomból egy kis visszatekintést adunk az életére.
Hugh Jackman ausztrál, Sydneyben született, majd ott is tanult színészmesterséget, aminek meg is lett az eredménye, hogy világhírnévbe az X-Men Farkasaként fusson be. De ne ugorjunk ennyit előre, nézzük hogyan is élt Sydney-ben.
Ötgyerekes család legkisebb fiaként látta meg a napvilágot, szülei angolok voltak, és 1967-ben érkeztek Ausztráliába, egy bevándorlási program keretében. A kis Jackman így rögtön két állampolgárságot kapott, az ausztrált és az angolt. Üröm az örömben, hogy mindössze nyolc éves volt, amikor szülei elváltak, édesanyja összepakolt és hazaköltözött Angliába, míg Hugh két testvérével és apjával Ausztráliában maradt.
Világmegváltó tervei közt a színészet nem szerepelt, a gasztronómiai karrier annál inkább. „Éjszakákat töltöttem azzal, hogy atlaszokat nézegettem. Eldöntöttem, hogy szakács akarok lenni, méghozzá egy repülőn. Mivel már voltam repülőn, és volt étel a fedélzeten, feltételeztem, hogy van szakács. Azt gondoltam, hogy ez lenne az ideális munka számomra.”
Ám szakács nem lett, tesitanár viszont igen, igaz csak egy rövid ideig. Az angliai Uppingham Schoolban töltött egy évet, majd a Sydney-i Műszaki Egyetemen tanult kommunikációt. Az egyetem utolsó évében felvette a dráma tantárgyat, hogy krediteket szerezzen. Az osztálya Václav Havel egyik darabját adta elő Jackmannel a főszerepben. „Azon a héten jobban otthon éreztem magam azokkal az emberekkel, mint az egész három év alatt az egyetemen.”
Ám úgy érezte, még nem elég a tanulásból, így színészetet tanult Perthben. Már a diplomaelőadása utáni este csöngött a telefonja, és munkát ajánlottak neki egy 10 részes drámasorozatban. Amely végül nem csak pénzt, hanem egy feleséget is hozott számára, Deborra-Lee Furness személyében, aki 13 évvel idősebb Jackmannél (ez azért érdekes, mert egy pályán dolgoztak, éppen csak Furness addigra már sztár volt). Egy darabig még Ausztráliában építette a karrierjét, míg 1998-ban a londoni West Enden kapott szerepet egy darabban. A darab sikerét jelzi, hogy a legjobb musicalszínésznek járó Olivier-díjra jelölték.
Jön a Farkas
Jackman az áttörést Bryan Singer X-Men (2000) című filmjében érte el, amely ha valaki nem követné ezeket a filmeket: egy csapat mutánsról szól, akikkel szemben emberfeletti képességeik miatt a normális emberek bizalmatlanok, pedig ők csak a gonosztevők ellen harcolnak. Na, ebben az univerzumban szerepel Jackman Farkasként [alighanem azért, mert az eredeti Rozsomák (Gulo gulo) magyarul nem hangzik annyira fenyegetően, pláne, hogy a népies elnevezése a torkosborz – a szerk.].
Bár a szerepet nem neki szánták, hanem Russell Crowe-nak, ő inkább Jackmant javasolta. Az X-Men sikerességét bizonyítja, hogy nemcsak világszerte szeretik ezeket a filmeket, 296 millió forintnyi árbevételt is elértek. Ő is sokat dolgozott, hogy jól hozza a szerepét, kevés szöveggel de annál több érzelemmel kellett megformálnia a főhőst. Sőt nem csak érzelmek kellettek, így Mike Tysont nézegette, hogyan kell verekedni. A fiúgyerekek biztosan ismerik Hugh Jackman karmait, amit a filmben hordott. „Minden nap a nappalimban sétálgattam azokkal a karmokkal, hogy megszokjam őket. Sebek vannak az egyik lábamon, szúrások az arcomon, a homlokomon. Kicsit ügyetlen vagyok. Még szerencse, hogy ezt nem mondtam el nekik a castingon” – nyilatkozta egyszer az élményeiről Jackman.
Nem volt könnyű neki abból a szempontból sem, hogy a színész 190 centi magas, ám a Farkas csak 160 – ritka, de néha valakit kisebbíteni kell – így gyakran olyan szögben filmezték, hogy alacsonyabbnak tűnjön, a többi színészt pedig megemelték. Nem elég a méret, alaposan ki is kellett pattintania magát, a sorozat negyedik filmjére készülve több mint 136 kg-ot nyomott a fekvenyomásban. A Farkast szerepét végül 2017-ig öltötte magára, ezzel megkapta a „leghosszabb élőszereplős Marvel-szuperhős karrier” Guinness-rekordját!
Az élet nem állt meg az X-Men filmeknél, Christian Bale, Michael Caine és Scarlett Johansson mellett Jackman szerepelt Christopher Nolan A tökéletes trükk című thrillerében: Robert Angier-t, egy arisztokrata bűvészt alakított, aki rivalizál kortársával, hogy megpróbálják egymást felülmúlni a megtévesztés művészetében.
Váratlan húzással 2008-ban visszatért a Broadwayre, majd 2012-ben a Nyomorultak című film musicalban Jean Valjean szerepét öltötte magára, amihez 7 kilót kellett fogynia, majd 14-et magára szednie. Megérte a munka, Golden Globe járt a filmért. A filmek után jött a zene, The Man. The Music. The Show. címmel állított színpadra egy produkciót, amelyben A legnagyobb showman című filmjének dalait, illetve Broadway-előadásokból és hollywoodi musicalekből ismert dalokat énekelt. 2019-ben indult világkörüli turnéra, 88 helyen lépett fel.
A sikereket csak ritkán árnyékolta be bármi is, ugyan basaliomát (egyfajta laphámrák) fedeztek fel az orrán 2013-ban, ami egy évvel később kiújult, de kezelték, azóta sincs semmi gondja vele. Persze mindenkit arra buzdit, használjon naptejet, mert életet menthet – és ezzel csak egyetérteni tudunk. Magánéletének legutóbbi fordulataként pedig idén ősszel Deborra-Lee Furnesszel bejelentették, 27 év után elválnak. Az egykori párnak két gyereke van, 2000-ben és 2005-ben fogadták őket örökbe.