Íme, egy csokor izgalmas filmes tény!

Egész nap filmekről írunk, de mindig akadnak olyan tények és statisztikák, amelyek lenyűgöznek minket. Összeszedtünk most ezekből egy csokorra valót.

Kezdjük a költségvetéssel: tudta, hogy az amerikai filmek átlagosan 100 millió dollárba kerülnek? Ezzel összevetve, minden idők legnagyobb bevételt hozó filmje az Avatar, amely több mint 2,7 milliárd dollárt hozott.

A valaha készült leghosszabb film 2011-ben jelent meg, a címe Maraton: A végső verseny címmel, amely 85 órán át tartott. Szóval Tarr Béla Sátántangóját lesöpörte a színről, legalábbis ami a hosszát illeti. Ehhez képest a valaha készült legrövidebb játékfilm címe Invaders, és mindössze 1 perc hosszú

Megérte kékre festeni őket

Az első egészestés animációs film a Hófehérke és a hét törpe volt, amelyet 1937-ben mutattak be.

A 2003-as A Gyűrűk Ura: A király visszatér 11 Oscar-díjjal beállította volna az egyetlen film által elnyert legtöbb Oscar-díj rekordját – de ugyanennyit kapott a Ben-Hur (1959) és a Titanic (1997) is. Szóval megosztott első helyről beszélünk.

Na de forduljunk most a kevésbé számszerűsíthető érdekességek felé! A Mindenség elmélete című filmben, amely a világhírű tudós, Steven Hawking életét mutatja meg, szerepelt egy kitüntetés. Ezt maga Hawking adta kölcsön a filmhez, sőt, az aláírt szakdolgozatát is a filmkészítők rendelkezésére bocsátotta, hogy valódi kellékként használhassák fel a filmben.

Egy másik izgalmas tény, hogy Eddie Redmayne nagyon sokat dolgozott azon, hogy felkészüljön a szerepre. Lefogyott körülbelül 7 kilót, és négy hónapig edzett egy táncossal, hogy megtanulja, hogyan irányítsa a testét. Találkozott negyven ALS-beteggel, vezetett egy táblázatot, amelyben nyomon követte, hogy Hawking izmai milyen sorrendben hanyatlottak, és órákon át állt a tükör előtt, miközben eltorzította az arcát. Végül a felvételek között mozdulatlan és görnyedt maradt, olyannyira, hogy egy gyógytornász azt mondta neki, hogy tényleg megváltoztatta a gerince ívét. Hát mi ez, ha nem maximalizmus?

Hawking még testileg viszonylag egészségesen

Az Armageddon vezetőképzési anyag lett a NASA-nál. Egész pontosan arról van szó, hogy a NASA ezt a filmet mutatja be a vezetőképző programjuk során, az újoncoknak pedig minél több hibát kell benne kiszúrniuk. Legalább százhatvannyolcat találtak.

A Mielőtt meghaltam című film költségvetése olyan alacsony volt, hogy a smink költségvetése 250 dollár volt. Ahhoz képest, hogy csak ennyiből tudtak gazdálkodni, a filmes smink és hajak Oscar-díjat nyertek.

Olcsó fodrász nem rossz fodrász

A Mátrix stábja szerette volna leszerződtetni Woo-Ping Yuent, aki kung-fu-koreográfus. Ő ezt nem akarta és rengeteget kért, és azt remélte, hogy a túlzó honorárium kérésével elriasztja Wachowskiékat. Nem így történt. Ezután, úgy gondolta, lehetetlent kér: azt mondta, hogy csak akkor egyezik bele, ha teljes kontrollt kap a verekedések kidolgozásában, és a forgatás előtt négy hónapig edzi a színészeket. Wachowskiék eleget tettek a kérésének, hát ennyit a túlzó elvárásokról.

Nem vakok, kemények

És, még egy filmes kereset is álljon itt. Winston Groom 350 000 dollárt kapott a Forrest Gump című regénye forgatókönyvének jogaiért, és a film nettó nyereségéből 3 százalékos részesedésre szerződött. A Paramount és a film producerei azonban nem fizettek neki, és a könyvelést felhasználva azt állították, hogy a kasszasikerfilm veszteséges volt. Tom Hanks ezzel szemben fizetés helyett a film bruttó bevételének egy százalékos részesedésére szerződött, ő és a rendező Zemeckis pedig egyenként 40 millió dollárt kapott. Ráadásul Groomot egyszer sem említették a film hat Oscar-díjas beszédében. Nem volt szép tőlük.

A színészek is szenvednek néha banális sérüléseket. Amikor Calvin Candie (Leonardo DiCaprio) odavágja a kezét a vacsoraasztalon a Django elszabadulban, DiCaprio véletlenül összetört egy poharat a tenyerével, és az tényleg vérezni kezdett. Nem törődött vele, maradt a szerepében, és folytatta a jelenetet. Quentin Tarantinót ez annyira lenyűgözte, hogy ezt a jelenetet használta fel a végső változatban.

Nem járt jobban Sylvester Stallone se, aki a Rocky IV.-ben döntött úgy, hogy a bokszjelenetek tűnjenek valóságosnak, ezért utasította Dolph Lundgren színészt, hogy valóban üsse meg. A mellkasát ért ütéstől Stallone négy napig az intenzív osztályon feküdt.

Haverja, Matt Damon is komolyan vette a szerepét a Mentőakcióban. Van egy olyan jelenet a filmben, amikor Mark elérzékenyül Lewis parancsnok hangját hallva. A többi színész már befejezte a forgatást aznapra és hazament, és az előre felvett hangjukat Damonnak játszották le az űrruhájában. Amikor Damon elkezdett arra gondolni, hogy a karaktere két évig teljesen egyedül volt a Marson, annak ellenére, hogy csak a felvételeket hallgatta, tényleg záporozni kezdtek a könnyei. Ridley Scottot annyira lenyűgözte Damon alakítása, hogy csak egy felvételt készített a jelenetből, amit a filmben felhasználtak. (Az alábbi videóban 1:54-től láthatja.)

A gyűrűk ura: a gyűrű szövetségében a szereplőknek gyakran helikopterrel kellett elrepülniük a távoli forgatási helyszínekre. Sean Bean (Boromir) félt a repüléstől, és csak akkor vállalta, ha feltétlenül szükséges volt. Amikor azokat a jeleneteket vették fel, amelyekben a csapat átkel a havas hegyeken, minden reggel két órát töltött azzal, hogy a hegy lábától a csúcshoz közeli forgatási helyszínre mászott, már Boromirnak öltözve. A stáb nem félős tagjai pedig a helikopterről nézték a magányos mászót.

Nehéz menet

A Schindler listájával a lengyelek jártak jól. A jelmeztervező, hogy összegyűjtse a 20 000 statiszta jelmezeit, hirdetéseket adott fel, amelyekben ruhákat keresett. Mivel Lengyelországban akkoriban kifejezetten rossz gazdasági körülmények uralkodtak, sokan szívesen eladták az 1930-as és 40-es évekből származó ruháikat.

A John Wick-filmekben Keanu Reeves ritkán használt kaszkadőrt, a verekedések és más erőszakos jelenetek 95 százalékát maga játszotta el. A szerepre való felkészüléshez három hónapig edzett. Edzései dzsúdóból, brazil jiu-jitsuból, lövészetből és autóvezetésből álltak.

Jó korán kellett kezdeni az előkészületeket az Csillagok közötthöz, ugyanis az egyik jelenetében egy kukoricaföld szerepel. Egy kukoricaföldes jelenethez Christopher Nolan 200 hektár kukoricát akart termeszteni – az Acélember forgatásán tanulta meg, hogy ez tulajdonképpen megvalósítható. A kukoricát aztán eladta, amiből jó kis bevétel származott.

Jó termés

És, ha már Acélember, Henry Cavill nem volt hajlandó szteroidokat szedni, hogy izmosodjon a szerephez. A póló nélküli jeleneteknél is visszautasított mindenféle digitális javítást, pedig könnyen megizmosíthatták volna. Azt mondta, hogy tisztességtelen lett volna tőle, ha trükköket használ, miközben Supermant játssza, és inkább rengeteget sportolt, hogy karakterhez méltóvá fejlessze a fizikumát.

A Wonder Woman forgatásán viszont akadt egy kis gond. Mégpedig az, hogy Gal Gadot öt hónapos terhesen végezte ott a munkát (beleértve a kaszkadőrmutatványokat is). Látható volt a hasa, ezért a stáb olyan jelmezt készített, amelyben a hasa körül zöld vászon volt, amelyet később az utómunka során digitálisan eltávolítottak.

Rossz hír, hogy fogalmunk sincs, milyen hangokat adtak ki a dinoszauruszok. A Jurassic park gyártói szerint szexelő teknősök hangját, legalábbis a velociraptorok a filmben így kommunikálnak. Azaz hülyén fújtatnak. Mint a teknősök.

Érzéki bömbölés

A Titanic nem maradhat ki egy érdekes filmes szövegből sem, így mi sem hagynánk ki. Az 1912-ben játszódó jelenetek összesen két óra negyven percig tartanak, pontosan annyi ideig, ameddig a Titanic elsüllyedt. Emellett a jégheggyel való ütközés állítólag 37 másodpercig tartott, ennyi ideig tart az ütközés jelenete a filmben. Hát nem nagyon precíz szakma ez?