Még szinte véget sem ért az év első 1000-es tenisztornája, szerdától máris Miamira koncentrálhatunk. A floridai viadal mindig is hatalmas népszerűségnek örvendett, a sportág amerikai rajongóinak egyik kedvenc viadala, igazán exkluzív környezetben. A története pedig rendkívül izgalmas, ha nem az Egyesült Államok majd’ másik végén lenne, azt is mondhatnánk, hogy szinte hollywoodi.
Sunshine Double – így nevezik az év első két ezres teniszviadalát, az Indian Wells-i és a miami tornát, utalva arra, hogy a tél elmúltával, afféle tavaszköszöntőként az Egyesült Államok két olyan államában, Kaliforniában és Floridában gyűlnek össze másfél-másfél hét erejéig a világ legjobb férfi és női teniszezői, ahol gyakorlatilag mindig jó az idő.
Idén először a Network4 sportcsatornáin és streamingplatformjain lehetett figyelemmel követni az Indian Wells-i eseményeket, és bár az emlékek még nagyon frissek, nincs megállás: máris utazunk tovább Miamiba!
Florida legnagyobb városában és környékén már a múlt század közepén nagyon népszerű volt a sportág. Az amerikaiak néhány ikonikus játékosa, így például Butch Buchholz, Pancho Gonzalez és az ötszörös Grand Slam-győztes Frank Sedgman a fejébe vette, hogy egy igazán rangos eseményt kellene összehozni az államban. Ennek elősegítésére még azt is vállalták, hogy haknizzanak az országban, népszerűsítendő Miamit és magát a teniszt. Hordozható hálót vittek magukkal, meg persze ütőket és labdákat, és a vásároktól kezdve a vidámparkokig mindenhol megjelentek, hogy ütögessenek egy jót a közönség előtt.
A legelszántabbnak az egykori világranglista-5. Buchholz bizonyult, de minden erőfeszítése ellenére egészen 1985-ig kellett várni arra, hogy az első Miami Opent megvalósítsa. Eltökélt célja volt, hogy megszervezze az év első rangos tornáját (akkoriban az Australian Opent még decemberben rendezték). Buchholz ügyesen építette fel a viadal marketingjét, megegyezett az ATP-vel és a WTA-val a televíziós jogok, illetve az azokból befolyó bevételek elosztásáról, így februárban jöhetett a rajt.
Az első helyszín Miami elővárosa, Delray Beach volt – egyébként 1993 óta egy 250-es ATP-torna házigazdája –, és máris olyan klasszisokat láthatott a közönség, mint Ivan Lendl, Mats Wilander, Yannick Noah, Stefan Edberg, illetve Martina Navratilova vagy éppen Chris Evert-Lloyd. Sőt, a női verseny 13. kiemeltjeként Temesvári Andrea is elindult, a negyeddöntőig jutott.
Egy évvel később Boca West, 1987 és 2018 között viszont már a népszerű üdülőhely, Key Biscayne adott otthont a mérkőzéseknek. A torna egyre sikeresebb lett, rangja alapján „téli Wimbledonnak” is becézték, de azért idővel bizonyos kritikák is megfogalmazódtak: egyrészt a pálya borítása borzasztóan lassú volt, így sokszor unalmas, végeláthatatlan labdamenetekkel tarkított meccseket produkáltak a hasonló képességű teniszezők, másrészt egyértelmű volt, hogy az egyre nagyobb érdeklődés miatt egy központi stadion nem elég, bővíteni kell a komplexumot. Csakhogy a földet, ahol a Crandon Park állt, a Matheson család a 90-es évek elején azzal a feltétellel adományozta Miami-Dade megyének, hogy csak egy stadiont építhetnek a területére. Ebből pereskedés is kerekedett a család és a verseny szervezői között, de a bíróság 2015-ben előbbi javára döntött, így a fejlesztések érdekében mindenképpen új helyszín után kellett nézni.
2019-ben jött el a váltás ideje, már Miami Gardens és a Hard Rock Stadium a torna házigazdája.
Ami a Miami Opent illeti, a négy Grand Slam-torna mellett egyike annak a kevés viadalnak, melyeken a férfiaknál és a nőknél is 64-nél több résztvevő van a főtáblán (egészen pontosan 92), és ahol több mint egy hétig (12 napig) zajlanak a küzdelmek.
2006-ban sporttörténelmi helyszínné is vált Miami Gardens, hiszen az Egyesült Államokban itt vezették be először a sólyomszem technológiát. Az első challenge-et Jamea Jackson kezdeményezte az Ashley Harkleroad elleni mérkőzésén. A technológia gyors fejlődését jelzi, hogy azóta a Hawk-Eye már okafogyottá vált, pedig alig több mint másfél évtized telt csak el.
Jól mutatja az esemény elképesztő népszerűségét, hogy 2023-ban összesen 386 ezren váltottak jegyet az egyes versenynapokra, ezzel a GS-tornák után a világ egyik leglátogatottabb teniszeseményének számított.
Ami az eddigi győzteseket illeti, a férfi egyesben némileg hasonlít a helyzet az Indian Wells-ire. Kaliforniában Novak Djokovics és Roger Federer holtversenyben a csúcstartó 5–5 elsőséggel, és a szerb klasszisnak egyelőre a Miami királya címen is osztoznia kell, hiszen ugyanúgy 6 tornagyőzelme van, mint a legendás Andre Agassinak.
A hölgyeknél Serena Williams rekordja egy darabig vélhetően nem kerül veszélybe: a 2022-ben visszavonult amerikai összesen nyolcszor ért a csúcsra Floridában.
Egyetlen alkalommal magyar döntőst is láthatott a publikum Miamiban: 2016-ban Babos Tímea, oldalán a kazah Jaroszlava Svedovával a Bethanie Mattek-Sands–Lucie Šafářová duóval találkozott a fináléban, és szenvedett 6:3, 6:4-es vereséget.
Magyar játékosért idén is szoríthatunk majd: Indian Wellshez hasonlóan Marozsán Fábián és Fucsovics Márton is ott lesz a főtáblán. Marozsánra egy selejtezőből érkező rivális vár az első fordulóban, ha túljut rajta, akkor viszont a hatodik kiemelt Holger Rune következik. Fucsovicsnak az ausztrál Max Purcellen kell átverekednie magát, és ha ez sikerül, jöhet a világranglista-4. Danyiil Medvegyev. A 2020-as Roland Garroson Marcinak sikerült legyőznie az orosz sztárt, miért ne jöhetne ez össze újra?
A 2024-es Miami Open mérkőzéseit szerdától (a nők küzdelmeit jövő keddtől) láthatják a Network4 felületein.