Írók álnéven – a hírnév átka, szégyenlősség, vagy épp exhibicionizmus

Ha szereti a romantikus filmeket, amelyek az irodalom világába kalauzolják, akkor a 2023-as kanadai alkotás, a Regényes szerelem (kedd 21:00 STORY4) önnek készült. A film középpontjában Lea, egy tehetséges könyvborító-tervező áll, aki egy félreértés folytán a nagy sikerű romantikus regény szerzőjének szerepében találja magát. Valójában azonban a könyvet Michael, írta titokban. Na és mi történik, ha két fiatalember az ellenkező nemből egy adott helyzetben találja magát? Dráma és persze szerelem, időnként némi könnyekkel kísérve. A filmet Wendy Ord rendezte, a főbb szerepekben pedig Julie Roy, Brandon Santana, Everick Golding és Kate Twa láthatók.

Két író, egy könyv

Híres könyvek, amelyeket álnéven írtak

Az irodalom történetében számos szerző döntött úgy, hogy álnéven publikál, különböző okokból kifolyólag. Jöjjön néhány híres példa, akikre mi is rácsodálkoztunk.

J.K. Rowling – Átmeneti üresedés Joanne Kathleen Rowling, a Harry Potter-sorozat világhírű szerzője, az ifjúsági irodalom után felnőtteknek szóló regényt is írt saját nevén. Azonban később a krimi műfajában is kipróbálta magát, és Robert Galbraith álnéven publikálta a Cormoran Strike-sorozatot. Az álnév használatának oka az volt, hogy Rowling szerette volna kipróbálni, hogy akkor is sikeres lesz-e ha nem tudják az olvasók, hogy ugyanez a szerző írta a Harry Potter-könyveket. A dolog véletlenül derült ki, és bár Rowling azóta nem titkolja a dolgot, a könyvek továbbra is álnéven jelennek meg. A történet középpontjában Cormoran Strike áll, egy háborús veterán, aki jelenleg magánnyomozóként dolgozik. Ügynöksége nyilván csak vegetál, ám minden a feje tetejére áll, amikor egy férfi felbukkan egy olyan esettel, amely megoldást jelenthet Strike gondjaira. Rowling elmondta, hogy amíg élvezi az írást, folytatja a sorozatot.

Elena Ferrante – Briliáns barátnőm és más könyvek. Az olasz írónő, Elena Ferrante valódi kiléte máig rejtély. Ferrante a Nápolyi regények szerzője, és döntése, hogy álnéven publikál, abból fakad, hogy szeretné megőrizni magánéletét, és úgy véli, hogy a műveknek önmagukat kell eladniuk, nem az határozza meg őket, ki a szerzőjük. Az évek alatt számos információt sikerült a szerzőről összegyűjteni, elvileg nápolyi, az anyja varrónő volt, és három nővére van. Azt vélelmezik, hogy irodalmat tanult, élt Olaszországon kívül, anya és egyedül él. Más teóriák szerint viszont férfi, aki alapvetően fordító, de azonosították már irodalomprofesszorként is. Könyvei mindenesetre sikeresek, többet megfilmesítettek közülük, és az HBO egy egész sorozatot szentelt egyik könyvének. Hogy valaha is kiderül-e ki a valódi író, az kérdéses.

George Eliot – Middlemarch – Miss Brooke és a vidéki élet szépsége Mary Ann Evans, angol írónő a 19. században George Eliot álnéven publikált. Ennek oka az volt, hogy abban az időben a női szerzők műveit gyakran nem vették komolyan, és kevésbé ismerték el őket. Férfi álnév alatt Evans elkerülhette a nemi előítéleteket, és szélesebb olvasóközönséget érhetett el. Pedig attól még szerelmi történet elevenedik meg a lapokon, és egy kisváros, Middlemarch, ahol fiatal lányok igyekeznek férjhez menni és ez bonyodalmakhoz vezet. De közben halad előre a technikai fejlődés is, és élénk színekkel épül pontos társadalomrajz.

Ha eddig azt hitte, létezett Mark Twain, nagyon téved. A Tom Sawyer kalandjainak szerzője Samuel Langhorne Clemens amerikai író volt. A mark twain (mark two) egy folyami hajózási kifejezés, amely két öl (kb. 3,6 méter) mélységet jelez, ugyanis a mélységmérő rúdon a második vonást jelentette: ez volt a minimális mélység egy gőzös biztonságos haladásához, és Clemens újságíróként találkozott a kifejezéssel. Bár lehet, hogy le is merült 3,6 méter mélyre, ezt nem tudjuk.

Számos film készült Tom Sawyer kalandjaiból, ez éppen az 1973-as verzió

És, hogy még jobban összezavarjam önöket, a Mark Twain előtt Thomas Jefferson Snodgrass volt. Thomas Jefferson Snodgrass előtt pedig Sieur Louis de Conte, lletve John Snook is volt. Samuel Clemens számos álnevet használt, mielőtt megállapodott a ma legismertebbnél, amelynek eredetét azért továbbra is van, aki vitatja. Egy elmélet szerint ugyanis nem a hajózás világából érkezett, bár ennek maga az érintett gyakorlatilag cáfolatát adta.

A Nevada Sentinel 1873-ban, még az író életében ugyanis arról számolt be, hogy a név Clemens azon szokásáról származik, hogy az éjszakákat a Virginia Cityben található Old Corner szalonban töltötte, és ott iszogatott. A bárban csak krétával írták a falra, hogy ki mennyit ivott, aztán a végén fizettek a vendégek. Clemens állítólag olyan gyakran kérte a pultost, hogy húzzon oda még kettőt, hogy a kifejezés becenévvé vált. Clemens egy idő után megunta a találgatásokat, és egy levélben azt írta, hogy a M.T. egy bizonyos Isaiah Sellers kapitány álneve volt, aki a New Orleans Picayune számára írt hajózási híreket. Mivel 1863-ban meghalt, már nem volt szüksége a névre. Clemens azt egyszerűen lenyúlta. Van aki szerint Clemens egyszerűen hazudott – na jó, nagyot mondott – mert már jóval korábban is használta ezt a nevet. Hogy, mi az igazság, az alapjában véve lényegtelen, Clemens nagyot alkotott.