Jessica Chastain nem hagyja szó nélkül a méltatlanságot

Jessica Chastain színésznő nem ma kezdte a szakmát: 2008-ban debütált filmben, de előtte számos sorozatban megjelent, miután sikeresen „belakta a színpadot”. 2011 volt neki a nagy áttörés éve, amikor hat filmje jelent meg, az ezutáni időszakban pedig olyan sikeres filmekben játszott, mint a Csillagok között, Az élet fája és A segítség. Nálunk ezen a hétvégén az Egy szerelem története című filmekben láthatja: Ned Benson ezt a történetet mindkét főszereplő szempontjából megírta és megrendezte, nagyon izgalmas. (A végén vágott belőle egy harmadikat, a kettőből felépítve egy közös történetet.)

Na de a pályán töltött évek alatt nemcsak színészi tapasztalatra tett szert bőven, hanem egyre erősödött benne a tettvágy, hogy kiálljon olyan ügyekért, amelyek szerinte támogatásra szorulnak, akár szóval, akár tettel. Produkciós cégével, a Freckle Filmsszel például azon dolgozik, hogy a filmiparban minél nagyobb legyen a stáb sokszínűsége (származás, nem és életkor szempontjából). Fontosak számára a lelki egészség, a nemi és faji egyenlőség kérdései, ezekről rendszeresen beszél.

A hollywoodi filmesek sztrájkjában kiemelt szerepet vállalt, és bár támadták azért, mert új filmjeit a Velencei Filmfesztiválon népszerűsítette (ez a sztrájkolók nyilatkozata szerint egyébként tilos), a produkciói megállapodtak a munkabeszüntetés szervezőivel – szóval azokon a forgatásokon biztosítottak mindent, amit a filmipari dolgozók szerettek volna. „Ha a független filmesek többsége előlép, és aláírja az átmeneti megállapodást, majd az AMPTP [amerikai filmes és tévés producerek egyesülete] is meglátja, mekkora tévedésben vannak, amikor azt állítják, a szerződési feltételeink megvalósíthatatlanok vagy értelmetlenek. Ezek a megállapodások ráadásul munkalehetőséget biztosítanak azoknak a stábtagjainknak, akik számára igazán komoly nehézségeket okoz a sztrájk.”

Jessica Chastain sztrájktrikóban, október 16-án New Yorkban (Fotó: David Krieger/Bauer-Griffin/GC Images)

De ezek a kiállások nemcsak az egyébként tényleg szépen hangzó dolgokat jelentik, hanem olyan banális dolgokat, mint hogy mit nem hagy szó nélkül. Például idén szeptemberben nyilvánosan reagált a Los Angeles Times szenzációhajhász címére, mert úgy állították be, mintha fogalma sem lenne arról, milyen egy átlagember élete. A valóság ezzel szemben az, hogy Memory című filmjében egy Sylvia nevű szociális munkást alakít, a szerepéhez pedig magát sminkelte és fodrászolta, illetve a Target áruházban (nagyjából mint nálunk a Tesco) vásárolt magának ruhákat a filmhez. Csakhogy a címet mégis úgy írták meg, hogy „Jessica Chastain a Targetben vásárolt, hogy egy egyszerű életet élő normális ember bőrébe bújjon az új filmjében”. Erre Chastain úgy reagált: „milyen sunyi és kattintásvadász cím. Ebben nem az volt az érdekes, hogy a Targetben vásároltam (állandóan oda járok, ott vannak a legjobb ünnepi dekorációk & iskolaszerek), hanem hogy egy kicsit a szerepemmé válhattam azáltal, hogy a magam jelmezét vettem meg. Ez a szokatlan dolog [a történetben]”.

De akkor is megeresztett egy célzást, amikor Joe Jonas és Sophie Turner válása kezdett elmérgesedni. Abban az esetben nem saját nyilatkozatot tett, csak megosztotta az Instagramján valaki mástól azt a szöveget, hogy „lenyűgöző, hogy Joe Jonas mennyire elszámolta magát a vélt népszerűségével, az átlátszó sajtómanipulációjával [miközben a feleségét mindenki szereti]. És magánál tartani a gyerekek útlevelét, hogy ne lehessenek az anyjukkal? Apám… Az a helyzet, hogy ezek még csak nem is olyan emberek, akiket ismerek, vagy közelről követem az életüket. Csak olvastam a híreket. Ezt ANNYIRA rosszul kezelte, hogy elkezdtem figyelni”. Chastainre mondjuk annyi nem igaz ebből, hogy 2019 óta Turner jó barátja, akkor forgattak együtt először.

Szóval Chastain, amellett, hogy remek színésznő, igazán rokonszenves ember is, ami már két ok arra, hogy ezen a hosszú hétvégén megtekintse őt az Egy szerelem története mindhárom változatában.

  • Egy szerelem története: a nő
    – TV4: szombat, 16:50 és vasárnap 06:40.
    – FILM4: vasárnap,16:10 és hétfő 06:30.
  • Egy szerelem története: a férfi
    – TV4: vasárnap 17:00 és hétfő 06:35.
    – FILM4: hétfő 16:10 és kedd 05:55.
  • Egy szerelem története: ők
    – TV4: hétfő 16:30 és FILM4: kedd 15:40.