Hollywood és a divat mindig is összefonódott, nemcsak olyan értelemben, hogy amit a filmsztárok viseltek és ahogyan éltek, azt mindig utánozták a filmes világ bűvöletében élők. Hollywoodnak mindig is megvoltak a szépségtrendjei: mindig van egy arc, egy küllem, ami éppen divatosnak számít. Ha még emlékeznek, kétezres évek elején például a női főszereplők általában világosszőke hajú, hasonló(ra műtött) orrú nők voltak (közkeletűvé is vált „a hollywoodi orr”-kifejezés), gondoljanak akárkire Jennifer Anistontól Rachel McAdamsen át Blake Livelyig.
Itt most persze nem a művészfilmekre, a független alkotásokra gondolunk, hiszen azoknál mindig szélesebb volt a merítés. Aztán az elmúlt időszakban már a közönségsikerekben is változott a helyzet (a streamingszolgáltatók megjelenésével pedig végképp bármilyen főszereplőt találhat magának a kedves néző, kortól, nemtől, származástól függetlenül). Ahogy a modellek világában, a filmekben is előtérbe kerülhettek nem az ideálnak megfelelő arcok – ilyen eredeti, friss arc volt Kat Dennings is, akit legközelebb szombaton láthat nálunk, a Szerelmi háromszög című drámában.
Dennings Pennsylvaniában született, egy költő-beszédterapeuta és molekuláris-farmakológus öt gyereke közül a legfiatalabbként. Gyerekkorától színésznek készült, kilenc évesen már reklámokban szerepelt – az első megbízása egy chipsreklám volt, amely sosem került adásba, mert a termékről kiderült, hogy mérgező összetvőt tartalmaz. Tizenéves korától Los Angelesben élt, ahol egyik kisebb munka után jött számára a másik: sorozatokban, ifjúsági filmekben játszott fiatalokat.
Az első komoly főszerepét a 2010-es Szerelmi háromszögben kapta, itt is tizenéves karaktert formál meg (huszonévesen, de ezt már megszoktuk a filmesektől), de igazán háromdimenziós karaktert: Caroline Wrexler az apjával egy nagyvárosból vidékre költözik. A lány anyja meghalt, új életet próbálnak kezdeni, de ez nem egyszerű, ha az ember idegen környezetbe kerül, és jóval eszesebb a többieknél – és hiányzik neki a megszokott pezsgés. Fiatal tanára, Mr. Anderson felkelti az érdeklődését, de nemcsak vele bonyolódik kapcsolatba, hanem az egyik osztálytársával, Thurstonnel is. És még ezen felül is jönnek bonyodalmak, szóval érdemes lesz szombat este mindezt megnézni a FILM4-en, 21:55-től.
Képmutatás lenne persze Denningsre azt mondani, hogy nem a hollywoodi elvárásoknak megfelelő szépség: szabályos, szép arca, kellemes vonásai vannak, testalkata a tervezők álma, bőre pedig hófehér. Mégis, részben vele alakult át egy korszakban a hollywoodi ideál (hogy ő maga hogyan alakult át az évek során, arról itt egy jó képes összeállítás). Ő maga sem kopott ki a filmezésből: sorozatokban, játszik főleg, de Darcy Lewisként a Marvel-univerzumban is foglalkoztatják.
Kolléganője, aki egy időben ugyancsak divatba jött, Carly Chaikin volt, aki nagyjából ugyanúgy: sorozatszerepekkel kezdte a pályáját. Csak ami Denningsnek Az élet csajos oldala (2 Broke Girls) volt, az neki a Mr. Robot: több évadnyi kiemelt szerep egy sikeres műsorban. A műfajok persze eltérnek, a két nő viszont ugyanazt az átható tekintetű, sötét hajú, zaklatottságában is megbűvölő szépségű típust testesítette meg. De írhatnánk itt Kristen Stewartról is, aki pont ebben az időszakban szerepelt az Alkonyat-filmekben, és ugyancsak ebbe a kategóriába esik.
De ne hagyjuk annyiban, lássunk még egyvalakit, aki egészen máshonnan származik, idősebb is náluk, de ez a korszak neki is sikereket hozott: Marion Cotillardnak is jól alakultak a 2010-es évek, hogy mást ne említsünk, játszott egy Nolan-féle Batmanben (A sötét lovag: Felemelkedés), a Fertőzésben és a Macbethben (a címszereplő Michael Fassbender volt). Meg persze számtalan francia filmben, hiszen ő már addigra befutott színésznő volt, nem is gyötrődő kamaszokat vagy huszonéveseket játszott. De a sötét haj, világos szem, átható tekintet összhangja őt is pont ugyanebben az időszakban tette nemcsak foglalkoztatott, de utánozni vágyott, kedvelt múzsává.
Szerelmi háromszög: szombat, FILM4, 21:55.